Štítek Reklama

Petr Kotvald: Právě tady...právě teď

 • Album
cover alba
 • Petr Kotvald Profil

  Právě tady...právě teď

  Vyjde 30. 9. 2011 u EMI.

  Jaké je nové album Petra Kotvalda, kterému dal zpěvák se svým týmem název „Právě tady… právě teď“?

  „Senzační!“ jásají Petrovi fanoušci a hlavně fanynky. „Nic nového pod sluncem!“ shodují se většinou hudební kritici. Petr Kotvald je totiž již dlouhou dobu „černou ovcí“ v očích novinářů a hudebních recenzentů, a to hlavně „díky“ své odlišnosti od ostatních a v neposlední řadě i „díky“ stigmatu, který si nese z předrevolučního období, a také z dob působení v rozjásaném duu Kotvald + Hložek.

  Pravdou ovšem je, že Petr Kotvald je jedním z nejlépe zpívajících českých umělců, řemeslně zvládá svou práci na jedničku a na kultivovaném a vyzrálém projevu mu lze vyčíst máloco, pokud vůbec něco. Výjimečný je hlavně při popšansonech s živým tělesem v zádech. Diskotéková aranžmá mu ubírají na kvalitě, digitálně upravený hlas tolik nevyniká. Bohužel, podobných prvků najdeme na novém albu, které vyšlo na konci října, poměrně dost. Přesto je ale studiový počin Petra Kotvalda, na který jeho fanoušci čekali pět let, tuzemskou špičkou.

  To, co fanoušci od rodáka ze Žatce, jenž už přes pětadvacet let bydlí v Praze, očekávají, to je jim servírováno měrou bohatou. Rukopis textaře Pavla Cmírala a hitmakera Jindřicha Parmy je neměnný už několik let. Je to dobře, nebo špatně? Záleží na úhlu pohledu. Zpěvák by každopádně měl mít svůj nezaměnitelný styl, díky kterému ho posluchač bezpečně pozná. Petra si skutečně s nikým nespletete. Jak hlasově, tak po hudební stránce. Na druhou stranu si myslím, že je škoda nevyužít možnost spolupráce s jinými autory. Například pět let staré spojení s Albertem Černým z dnes již uznávané kapely Charlie Straight přineslo dvaapadesátiletému zpěvákovi, který mimochodem vypadá na svůj věk výborně, několik povedených kousků, viz. píseň Kameny.

  A teď už k jednotlivým písním. Na albu jich najdeme 13. První je skladba Hullly Gully, která, podobně jako ostatní, vyniká svou melodičností. Petr se se svými kolegy rozhodl pro nasazení tohoto songu do rádií. Upřímně – ač je výborný, nemyslím si, že to je příliš šťastná volba. Hudebně je píseň opravdu velmi melodická, textu ale pravděpodobně nebude většina lidí příliš rozumět, což je pro zrod hitu poměrně důležitá věc. To melancholické skladbě Bonus mýho života, nemálo podobné milostnému opusu Milujem se čím dál víc, s nímž Petr Kotvald dobýval vrcholy hitparád, zmiňovaná absence silného textu vůbec neschází. Po romantických tónech následují svižné Oči ptáka. Prvky, kterými se může chlubit excentrická Lady Gaga, do písně pasují, opět nelze opomenout melodičnost, která je jednou z velkých předností Jindřicha Parmy.

  Hitové ambice má i písnička Nás vemou do nebe. Vynikají v ní svěží hlasy mladičkých děvčat Báry Zárubové a Petrovy dcery Viktorky. Už jsem četl několik recenzí, které si berou na paškál text vhodný spíše pro dvacetiletého mládence. Opak je pravdou, Petrovi ho, s přihlédnutím k umělecké licenci, věřím i s třemi křížky na zádech navíc. To stejné platí i pro skladby Co mám to chtěj a Erotika. U Erotiky se na chvíli zastavím. Od ostatních počinů se odlišuje ostrým kytarovým rifem. U Kotvalda se jedná o poměrně výjimečnou záležitost, vůbec však nemůžu říct, že by k němu neseděla. Naopak se mi chce říct „jen houšť“!. Dokonce odpouštím již zmiňované počítačové úpravy hlasu. Zajímavý výlet do Londýna lze provést nejen s dvacet let starým Hyde Parkem, ale i se zbrusu novou věcičkou Portobello road. A buďte si jisti, že se potkáte i s Hughem Grantem a Julií Roberts. Titulní Právě tady a právě teď zaujme svou naléhavostí a neuvěřitelnou pravdivostí, podobně jako Dlouhá pouť. Posluchače z příjemného rozjímání vyvede „nabušené“ Pražské disko, které si člověk zamiluje až na několikátý poslech. Závěrečná skladba Dál sníh padá bud zajisté hitem Vánoc. Mimochodem, Petr se rozhodl na ní natočit videoklip. Správná volba, stejně jako koupě jeho alba Právě tady… právě teď!

  Věřím, že příště už ale Petr vsadí na mnou vyzývané popšansony. S vhodnými promo akcemi a silným manažerským týmem by se svým potenciálem mohl mířit hodně vysoko. Nevěříte? V období adventu bude mít na první pohled nestárnoucí zpěvák sérii koncertů, kde zazpívá naživo, jak je jeho velmi dobrým zvykem, převážně písně „z druhého břehu“. Přijďte se o kvalitách opomíjené hvězdy českého hudebního nebe podívat!!

Podívej se na další alba interpreta a rovnou si je poslechni v YouRadiu

Mohlo by tě také zajímat

 • Rychlovka
YouRadio

Začni poslouchat, co tě baví

iStyle
Štítek Reklama