Štítek Reklama

Cain Da Breth: SANAS

 • Album
cover alba
 • Cain Da Breth Profil

  SANAS

  Vyjde 13. 8. 2008 u Cemetery Records.

   

  CAIN DA BRETH –Sanas
   

  (Cemetery records ‘08, 47:16)
   

  Stylové zařazení, jímž se pražští CAIN DA BRETH sami vymezují, totiž „acoustic doom metal“, vystihuje skutečnost pouze z první třetiny.

  Tato skupina rozhodně nehraje metal a tím méně doom. Případnější by asi bylo hovořit o keltském / irském folku s prvky gothic rocku a stopami klasiky, ovšem tyto prvky jim spíše slouží jako inspirační východiska pro originálně pojatou produkci, těžko zařaditelnou do nějaké triviální škatulky.

  Kapelu roku 2003 založili zpěvačka a kytaristka Damonica s perkusistou Samulem Hainem (SamHain), druhdy vokalistka a bubeník pražských deathových KATHARSIS. Následující rok přibrali Václava Polívku (housle, viola, flétna…) a v létě 2005 nahráli třískladbové demo. Rok nato se přidala violoncellistka Léan Cobail a v této sestavě CAIN DA BRETH roku 2008 přišli s debutním CD „Sanas“.

  11 skladeb (plus 3 bonusy z dema) představují kvalitativně vyrovnaný materiál (s odpovídajícím zvukem), jemuž po technické stránce nelze takřka nic vytknout. Hlavní kytarovou linku nesoucí se převážně v pomalém a středním tempu, vyváženě doplněnou houslemi, cellem a flétnami, bicí nástroje a perkuse jen podbarvují, výrazně se naopak uplatňuje hlas zpěvačky, jemuž místy sekunduje Samuel. Album, na němž veškerou hudbu i texty složila Damonica, tvoří pestrý a
  nápaditý celek, jehož nejvýraznějším rysem je značně mystické až depresivní ladění. Obsahuje pomalejší baladické skladby („Needles and Pins“, „Blue“) stejně jako svižnější kousky („Apology“). Některé písně jsou silně romantizující („Next to You“). V textech, které vhodně korespondují
  s instrumentální podobou desky a jejichž úroveň je třeba zvláště vyzdvihnout, ožívá svět podzimních nocí za měsíčního svitu, upíři, vlkodlaci, jednorožci…ne však jako klišovité rekvizity, nýbrž jakýsi „pendant“, od něhož se odráží jednak vnitřní svět jedince, tak i cesta ke kořenům evropské identity.

  Místo bookletu je k CD přiložena skutečná kniha (!)  s interesantní grafickou úpravou („iroskotské“ ornamentální viněty a iniciálky).

  CAIN DA BRETH svým počinem určitě potěší hlavně romanticky založené duše, ale ani příznivce tvrdší hudby mu nemůže upřít kvalitu a invenci.

  Brutal Deather, Pařát roč. 27, č. 12/2008

Mohlo by tě také zajímat

 • Rychlovka
YouRadio

Začni poslouchat, co tě baví

iStyle
Štítek Reklama