Štítek Reklama
10. 12.2010

Barbie Nicki Minaj se mračí a rapuje v růžovém latexu

  • Článek
Více článků jako tento
Motiv detailu novinky

Nicki Minaj - Autor fotografie: Foto Shutterstock

Zpěvačka, absolventka umělecké školy, celebrita MTV, držitelka řady cen z posledních dvou let a milovnice převleků. To je Nicki Minaj, která se po bezpočtu hostovaček konečně dobrala ke svému vlastnímu cédéčku. Debut Pink Friday je něco mezi luxusním domečkem pro panenku Barbie a pátečním večírkem ve špinavém ghettu, v němž ostatně částečně vyrůstala. Je umělé a podle posledních trendů, zároveň ale úspěšně zápasí se špinavými beaty a přidrzlým rapem.

Znáte Nicki Minaj? Její jméno se v Americe dostalo na řadu desek známých interpretů; hostovala na albech Christiny Aguilery, Kaneye Westa nebo Rihanny. Většina z nich hostovačku vrací a chameleonské Nicki se tak z růžovoučkého debutu stalo album ve smyslu „Nicki a její hvězdní kámoši z branže“. Šestice hostů s sebou totiž přinesla lolgicky svou duši a z Pink Friday tak udělala mix hiphopu, R‘n‘B a popu. Nic to ale nemění na faktu, že šestadvacetiletá Newyorčanka původem z Trinidadu je potřebnou injekcí pro skomírající ženský rap. Škoda jen, že si nevystačí sama - a že si prozatím neudělala jasno v žánru.

V hlavní roli pan Počítač a hosté
Nicki Minaj, která se vyžívá v barevných parukách a oblečcích přazvláštního vkusu, ke spolupráci nevyzvala jen známé kolegy. Na pomoc přišel i pan Počítač a osmibitové mlácení do kusu plechu v agresivní Roman‘s Revenge (poslechněte si), kde svou pravidelnou dávku vzteku předvádí též první z hostů, Eminem. S počítačovou elektronikou si ale na rozdíl od Eminema rozumí hlavně producent a raper will.i.amBlack Eyed Peas. Pro Nicki napsal skladbu Check It Out, jejíž melodie je postavená na základě hitu Video Killed the Radio Star z roku 1979.
Tenhle hit ale není jediná výpůjčka, pilotní singl Your Love základní sample vzal zase ze skladby No More „I Love You‘s“ od Annie Lennox. Nevíme, nakolik je Annie s touto citací spokojená, samurajský videoklip k singlu je ale až příliš prvoplánový.

Poslechněte si Your Love

Žánrově je Nicki vyhraněná-nevyhraněná. Album skáče od árenbíčkových skladeb (singl Right Thru Me, Save Me - poslechněte si, snad nejlepší skladba desky) nebo Fly, které pěvecky vládne Rihanna, až po drsné raperské kousky Did It On‘em nebo zmíněnou Roman‘s Revenge. Střed vyskládaly písničky, jimž stejným dílem vládne rap i zpěv a melodické beaty.

Poslechněte si Right Thru

Nicki Minaj, ač žhavá ženská krev současného rapu, ale není ta, která na svém debutu jen rapuje. Intonaci dokazuje hned několikrát, sama zvládne odrapovat a odzpívat refrény v úvodní narcistické I‘m the Best, perfektně kočíruje vokály Save Me v rytmu R‘n‘B a zdatně sekunduje Kayne Westovi v Moment For Life.

Plavba mezi několika žánry je ale v jejím případě schizofrenní, nedůvěryhodně působí hlavně úskoky ke známým popovým melodiím. Je Nicki usměvavá Barbie se sametovým hlasem, nebo drsná rapperka? Na Pink Friday míchá oboje dohromady a Nicki Minaj - Plastic Fridaychvílemi tak spíš než jako fanynka všeho divného a netradičního působí jako lascivní domina v růžových SM kozačkách. Což je možná k smíchu. Jenže Nicki by ráda byla primárně rapperkou, nikoliv bavičkou.

Nicki Minaj - Pink Friday
Vydavatelství: Universal Motown
Celkový čas: 50:55
Seznam skladeb: I'm the Best, Roman‘s Revenge, Did It On'em, Right Thru Me, Fly, Save Me, Moment 4 Life, Check It Out, Blazin, Here I Am, Dear Old Nicki, Yout Love, Last Chance

 

Mohlo by tě také zajímat

  • Článek
YouRadio

Začni poslouchat, co tě baví

iStyle
Štítek Reklama