Štítek Reklama
10. 11.2014

Damien Rice: Jak otrhaný tulák zamířil k hollywoodským branám

  • Článek
Více článků jako tento
Motiv detailu novinky

Damien Rice - Autor fotografie: Facebook zpěváka

Irský lamač dívčích srdcí se po osmi letech hlásí o slovo. Se svou novou deskou My Favourite Faded zjišťuje, jak zní nápady "otrhaného tuláka" ve velkolepých aranžích. Takové, které by se hodily třeba pro hollywoodské filmy.

Už první singl The Blower's Daughter (poslechněte si) znamenal pro Ira Damiena Rice výrazný úspěch a po uvedení písničky ve filmu Na dotek Mikea Nicholse jeho popularita ještě narostla. Písničkář se navíc v tomto období zviditelnil také na druhé straně Altantiku, což pomohlo i jeho druhé desce 9. Právě za oceán, na západní pobřeží k branám Hollywoodu, míří i se svou novinkou My Favourite Faded Fantasy.

Poslechněte si Damiena Rice v Youradiu

Vyrovnat se se slávou, s níž se Rice setkává, může být pro „obyčejného“ irského zpěváka s kytarou, který chce zůstat nezávislý, těžké, což dokazuje i umělcův postoj k médiím i veřejnosti. Natočit nové plnohodnotné album mu trvalo osm let. Jak uvedl před dvěma lety na koncertu v pražském klubu Roxy (report), vydání nechtěl uspěchat a z několikaletého čekání se nakonec vyklubala ta nejvelkolepější Riceova deska.

Na album už nepřizval zpěvačku Lisu Hannigan. Na vyprávění tak zůstal sám, za záda si ale postavil celou armádu doprovodných zpěváků a muzikantů, mezi nimiž se objevuje i Markéta Irglová. Po prvních tónech jednotlivých písniček se zdá, že se u Damiena příliš nezměnilo, opak je ale pravdou. Skoro každou skladbu zakončí velké finále, nejedná se však o dramatické závěry, ve kterých, jak ukazovaly písničky Rootless TreeMe, My Yoke And I na minulém albu 9, za něco bojoval a z nichž byl cítit i určitý vztek. Tuhle kapitolu pomyslně uzavírá hned v úvodní šestiminutovce My Favourite Faded Fantasy, jejíž dvojité vyvrcholení zní jak doprovod k traileru napínavého thrilleru.

Ostatně ani zbytek skladeb nemá od podstaty filmové hudby daleko: bohaté smyčcové aranže, chorálové podkresy, dechy a vygradované příběhy s nedokončenými refrény doprovázející monumentální instrumentální linku, tak jako poslední minuta The Box: ...well, God forbid, then you might...

Damien Rice je stále dobrý vypravěč příběhů o ženách, bolestech i tužbách milenců, jen tentokrát zvolil jinou metodu. Takovou, která daleko víc sedí jeho věku, jak ukazuje třeba v písničkách Trusty And TrueLong Long Way. Namísto mladého otrhaného tuláka se španělkou a jednou milou holkou je tu vyrovnaný čtyřicátník, vstupující na největší pódia do záře silných reflektorů. Pokud se starším materiálem slušelo Damienovi intimní prostředí, se současnou podobou má ambice udělat s orchestrem show pro statisícový dav, aniž by ztratil ze své autentičnosti. Otázkou zůstává, jak se s takovouto rolí vypořádá on sám.

Damien Rice - My Favourite Faded Fantasy
Vydavatelství: Warner Music
Celkový čas: 49:50
Seznam skladeb: My Favourite Faded Fantasy, It Takes a Lot To Know a Man, The Greatest Bastard, I Don´t Want To Change You, Colour Me In, The Box, Trusty and True, Long Long Way

Mohlo by tě také zajímat

  • Článek
YouRadio

Začni poslouchat, co tě baví

iStyle
Štítek Reklama