Štítek Reklama
27. 9.2010

Dánští politici ukradli hit Mamma Mia. Půjdou před soud

  • Článek
Více článků jako tento
Motiv detailu novinky

Dámská část čtveřice ABBA, Agnetha a Anni-Frid - Autor fotografie: Foto webarchiv ABBA

Ačkoliv se politice a právním rozepřím ve Šrumci v showbizu obvykle obloukem vyhýbáme, nejnovější aférka, kterou žije světový tisk, nás vážně zaujala. Legendární švédská skupina ABBA žene před soud protipřistěhovaleckou Dánskou lidovou stranu (Dansk Folkeparti, DF). Proč? Třetí nejsilnější partaj totiž ke své propagaci bez dovolení používá hit Mamma Mia od švédské kapely ABBA.

Britská staniceBBC přinesla zprávu, že Dansk Folkeparti neboli Dánská lidová strana čelí žalobě skupiny ABBA, protože použila hit Mamma Mia. Strana sice přetvořili název na Mamma Pia (podle své vůdkyně, která se jmenuje Pia Kjaersgaard), ale ani to disco čtveřici nestačilo. „Nikdy bychom nepovolili, aby se nějaká naše píseň použila pro politické účely,“ vyjádřila se kapela.
Konzervativní Lidová strana, které ale médea často vytýkají xenofobii a populistická gesta, používala hitovku během svých sjezdů a mítingů. To se však nelíbilo jejich oponentům z levé části politického spektra, kteří se obrátili přímo na skupinu, mají-li to chápat jako podporu antiimigrační politiky DF. Odpověď byla jasná: „Zaprvé, nikdo nesmí jen tak bez dovolení přepisovat píseň, jak se mu zlíbí. A zadruhé, ABBA nemá a nikdy neměla sebemenší zájem na tom, podporovat stranu DF.“ DF následně přislíbila, že píseň přestane používat. Ještě to tak, aby ji hrála dál...

Mamma Mia a Abba. Kdo by nechtěl jít s touhle melodií do voleb?

Není to poprvé, kdy politická strana využila bez povolení nějaký ten hit. V roce 2008 čelil republikánský kandidát na prezidenta USA John McCain kritice americké skupiny Foo Fighters, protože během monstrózní kampaně použil politik píseň My Hero. Foo Fighters však nabyli jediní, kdo měl s McCainem obdobný problém (viz. tabulka). Ve stejné době se musel omlouvat i americký prezident Barack Obama, který zneužil písničku od soulového zpěváka Samuela Moora (74).

Nejslavnější písně „ukradené“ politiky:

Bruce Springsteen - Born In the USA (Ronald Reagan, bývalý americký prezident)
Sam & Dave - Hold On, I'm Comin' (Barack Obama, americký prezident)
The Rolling Stones - Angie (Angela Merkel, německá kancléřka)
John Mellencamp - Pink Houses, Our Country (John McCain, protikandidát Baracka Obamy)
Foo Fighters - My Hero (John McCain)
MGMT - Kids (Nicolas Sarkozy, francouzský prezident)

Co si myslíte o zneužívání rockových a popových písniček politiky?
Proč to dělají?
Měli by za to dostat nějaký trest?
Kdybyste byli politiky, jakou hudbou byste zaujali voliče?

Mohlo by tě také zajímat

  • Článek
YouRadio

Začni poslouchat, co tě baví

iStyle
Štítek Reklama