Štítek Reklama
15. 12.2009

Deska Susan Boyle plyne jako klidný, ničím nerušený spánek

  • Článek
Více článků jako tento
Motiv detailu novinky

Susan Boyle - Autor fotografie: Foto Sony Music

V dubnu se zjevila jako přízrak na pódiu soutěže Britains Got Talent. Když kyprá a provokativní dáma v letech nastoupila před porotu, kdekdo si klepal na čelo. Ona ale sebevědomě zazpívala a ohromila pomalu celý svět. Teď vydává Susan Boyle album nazvané podle písně, se kterou v soutěži uspěla – I Dreamed a Dream.

I když pěveckou soutěž Britains Got Talent nevyhrála (podívejte se na její příběh), osobnost bezprostřední Susan Boyle se vryla do paměti nejen Angličanům. Debutová deska I Dreamed a Dream, již nyní svým příznivcům předkládá, je něžně hladivá, pochmurná a zároveň kouzelná jako štědrovečerní zasněžená noc. Ne nadarmo se ve výběru téhle bývalé kostelnice vedle jedenácti coververzí a jedné nové písně objevila i vánoční koleda a dvě křesťanské hymny.

Skvělé písně zastřené jednotvárností
Jako pilotní singl zvolila Susan cover světoznámé písně Wild Horses, kterou původně nahrála v roce 1971 skupina The Rolling Stones. Prý je to jedna z jejích nejoblíbenějších, připomíná jí dětství. V podání Susan Boyle se ale ze silné rockové balady o drsném životě stává jen bezejmenná melodie; sice bezchybně zazpívaná, ale bez magnetické atmosféry. Trošku škoda je i to, že Wild Horses celé album otevírají. Posluchač tak hned v druhé písni, kterou je „soutěžní“ I Dreamed a Dream z muzikálu Bídníci, rozluští záhadu celé desky - totiž to, že album vlastně nijak záhadné není. Celé si pokojně plyne od začátku až do konce, téměř beze změny rytmu a výrazu jako klidný, ničím nerušený spánek.

Susan BoyleNa několika místech však působí Susan až mysticky - křesťanské hymně How Great Thou Art (poslechněte si tady) chybí už jen veliký kostel, varhany a živý gospelový sbor.
Oproti tomu You´ll See, temná Madonnina balada, v podání Susan Boyle ztrácí na své síle a postrádá naléhavost projevu. A to i přesto, že na desce zní kytara španělka, pro skladbu tolik důležitá. Za celkové vyznění ale samotná protagonistka nemůže, je to spíš problém finální aranže. Hudební doprovod skladeb obstaral orchestr, skladby tak dostaly jakýsi jemný scénický zvuk. Ostatně podobně jako You´ ĺl See dopadla rozverná Daydream Believer od The Monkees, stala se z ní nevýrazná balada.
Jedinou originální skladbou na desce je Who I Was Born To Be (poslechněte si tady). V popovém songu sice zpěvačka svůj hlas rozezní naplno, na začátku zní trošku jako Céline Dion, stylově písnička ale přesně zapadá do „klidného“ konceptu celé desky.

I když na albu najdete skladby, kterým baladický a orchestrální sound pasuje jako ulitý (a jinak si je asi ani představit nedovedeme - řeč je o Amazing Grace, Silent Night nebo zmíněné How Great Thou Art), s dalšími skladbami už to není tak slavné. Při aranžování pro Susan se z nich totiž vypařila téměř všechny síla a jedinečnost. Jako kdyby Susan Boyle prostě pro zbytek života musela interpretovat jenom táhnoucí se balady s nádechem lásky, míru a smíření….

Album I Dream a Dream se výborně hodí k rozjímání nad padajícími sněhovými vločkami se sklenkou vína v ruce. Susan Boyle je ale skvělá zpěvačka, která by se určitě mohla více odvázat. Ostatně svým bodrým vystupováním v pěvecké soutěži to předvedla velmi dobře.
Snad se příště pokusí s dobrým týmem o vlastní autorské album, skladba Who I Was Born To Be I je příjemnou skladbou a příslibem do budoucna.

Susan Boyle – I Dreamed a Dream
Vydavatelství:
Sony Music
Celkový čas: 42:52
Skladby: Wild Horses (The Rolling Stones), I Dreamed a Dream (muzikál Bídníci), Cry Me a River (Ella Fitzgerald), How Great Thou Art (Carl Boberg - křesťanská hymna), You´ll See (Madonna), Daydream Beliver (The Monkees), Up to the Mountain (Patty Griffin), Amazing Grace (John Newton - křesťanská hymna), Who I Was Born to Be, Proud (Steve Mac,Wayne Hector, Andy Hill Matthew Thomas), The End of the World (Arthur Kent, Sylvia Dee Skeeter Davis), Silent Night (Josef Mohr, Franz Xaver Gruber – vánoční koleda)

 

Mohlo by tě také zajímat

  • Článek
YouRadio

Začni poslouchat, co tě baví

iStyle
Štítek Reklama