Štítek Reklama
18. 11.2008

Dietní svátek s J.A.R.

  • Článek
Více článků jako tento
Motiv detailu novinky

To bylo zase posvícení! Koncert J.A.R. ve velkém sále Lucerny nepostrádal energii, vtip ani výjimečné hudební momenty. Jako tradičně bylo narváno, což v Lucerně znamená, že v ceně lístku máte saunu zdarma. Zvlášť při hudbě, která vám chtě nechtě škube končetinami.

Ale kdo by dnes nechtěl při  kultuře zároveň hubnout?! Ideální spojení příjemného s užitečným. Kromě toho, že to byl koncert dietní, byl také hodnotný a v plném slova smyslu sváteční. „Jaři“ navzdory tomu, že se koncert natáčel jako jejich první DVD, si nepřivedli žádné hosty, žádné speciální překvapení či opulentní scénu s projekcemi a efekty. Bláhově  jsem snil o tom, že si s nimi Helenka Vondráčková jako na desce střihne Bulháry.

Originální a v dobré formě
Předvedli naprosto normální (slovo normální se v případě J.A.R. významově posunuje) vystoupení, překypující originalitou. Předvedli se v dobré formě, jako samozřejmě sehraná formace. Dirigoval Roman Holý, zpěv jako vždy táhl a tóny držel Dan Bárta. Akademičtí rappeři Klempíř; a plní funkci vskutku nezastupitelnou. Člen s vizáží nejvyšinutější je s přehledem Michael Viktořík. Několikrát za večer se stihl převléknout a několikrát v tanci upadnout. Popis jeho módních kreací s radostí přenechám lifestylové rubrice...

Jazz a reklama k pokoukání
J.A.R. nedali zapomenout na své kořeny a otevřeli také „jazzové okénko“, kde se ve strhujících sólech předvedla celá dechová sekce a maestro Bárta se svým vokálem. Málokdy se stane, abych s potěšením sledoval reklamu. Mezi písněmi se po pódiu procházeli „hostesky“  v bikinách jako v boxerského ringu při profisouboji, držíce reklamní transparenty s logem televize na jedné straně a poselstvím na druhé.

Při tak slavném dni se zabrousilo i do politické roviny – na jednom transparentu se objevilo: „Hurá zpátky ke komunismu!“ Po sarkastické otázce „kdo z vás byl volit?“ to dramaturgicky uzavřeli pisní Superpéro s refrénem: „Co ten svět potřebuje?!“ Ke konci koncertu tempo gradovalo, jako první přídavek zazněl MaksimigUž mizí pryč je...Hanka. Posledním songem byli Bulháři, ovšem bez Helenky.

Už mizí pryč je...Hanka

Jednotka akademického rapu je podivná, ale inspirující „sortička“. Soubor silných individualit, ze kterých až z pódia dýchá vzájemný respekt a zkušenost. Možná právě proto jim to tak šlape, po hudební i lidské stránce. Příští rok spolu budou hrát 20 let. Něco je prostě spojuje. Dost možná ten tragikomický pohled na život. Bída mínus náklady.

J.A.R.
17. 11. 2008, Lucerna, Praha

Mohlo by tě také zajímat

  • Článek
YouRadio

Začni poslouchat, co tě baví

iStyle
Štítek Reklama