Štítek Reklama
29. 10.2009

Film Michael Jackson’s This Is It je záznam zkoušek nějakého koncertu. Čekali jste snad víc?

  • Článek
Více článků jako tento
Motiv detailu novinky

Dychtivě očekávaný film This Is It zachycující přípravy padesátky koncertů Michaela Jacksona v londýnské O2 Aréně vstoupil do kin. Neodkrývá nic, co by běžný divák o Jacksonovi nevěděl – velké dítě Michael J. byl fenomenálním tanečníkem a zpěvákem, který změnil tvář populární hudby. Film ale zůstává pouze běžným dokumentem o přípravách jedné obří koncertní série.

Pro Michaela Jacksona byl reálný svět s těmi všemi komplikovanými pravidly vždycky trochu složitým místem k žití. Hudba ale žádná pravidla nemá, takže když Jackson zpíval, mohl být opravdovým králem. V těch chvílích je film This Is It nejsilnější. Jeho základem jsou především záznamy celých písní ze zkoušek a ty dokazují, že padesátiletý Jackson sice nebyl v životní formě, ale rozhodně zůstal championem krytých dvorců i venkovních kurtů. Nejsilnějším okamžikem snímku je pak okamžik, kdy se Jackson po dozpívání jedné písně spokojeně usměje.

Podívejte se na ukázky z filmu

To, jak velkolepé by Jacksonovy koncerty naživo byly, si můžeme jen představovat. Ukázky z příprav projekcí k písním ThrillerSmooth Criminal i z projekcí samotných, choreografie i náznaky efektů dávají tušit, že svět přišel o něco opravdu spektakulárního, proti čemu by třeba běžná Madonnina show působila jako chudý příbuzný. Škoda jen, že Michael Jackson´s This Is Itscéna s bagrem na pódiu při Earth Song je ve filmu předvedena pouze ve formě vizualizace – ta představa je tak milounce pitomá, až je krásná.

O problémovém Michaelovi se ve filmu mlčí
Film se ani trochu nedotýká žádné kontroverze, jakkoliv jich kolem Jacksona bylo. Snad jediným mírným zaskřípáním je chvíle komplikovaného překladu  Jacksonovy hudební vize z jeho „I love you all“ jazyka do řeči srozumitelné běžnému smrtelníkovi, která je ukončená Michaelovým dětinským smíchem. Stále stejné fráze hudebních spolupracovníků o nekonečné laskavosti a genialitě tatíčka Jacksona působí pateticky a únavně.
Naprostým protipólem jsou ovšem úvodní záběry desítky tanečníků z Jacksonovy company vybraných z pěti tisícovek účastníků konkurzu, kterým se tak splnil celoživotní sen. Jejich upřímné dojetí ukazuje, že pro spoustu lidí je Michael nikoliv králem, ale bohem – a to jeho smrt sotva změní.  Bůh by si ale zasloužil lepší pomník. Snad na něj ještě dojde.

Poslechněte si Smooth Criminal

This Is It (MichaelJackson’s This Is It)
USA, 2009, české titulky
Režie: Kenny Ortega
Hrají: Michael Jackson
Premiéra v  ČR: 28. října 2009

Mohlo by tě také zajímat

  • Článek
YouRadio

Začni poslouchat, co tě baví

iStyle
Štítek Reklama