Štítek Reklama
18. 2.2015

Fotoreport: Fink svítil jako světlo na konci temného lesa

  • Článek
Více článků jako tento
Motiv detailu novinky

Jméno anglického hudebníka Finka roste od vydání alba Biscuits For Breakfast z roku 2006, zásahem do černého pro něj byly ale až poslední tři desky. S tou nejnovější - Hard Believer - se včera po třech letech vrátil do Prahy. Vyprodanému MeetFactory ukázal, že písničkářství má stále mnoho podob, a jako bonus představil loňského debutanta Douglase Darea.

Před třemi a půl lety se písničkář Fink ukázal Praze prvně. Samotná kapela má na vystoupení živou vzpomínku, tehdy totiž musela kvůli rozbitému autobusu přespat v klubu. Na historku vzpomínají členové během komentování skladby ze živého záznamu Wheels Turn Beneath My Feet a připomněli ji i všera během návratu na stejné místo. Doufejme, že tentokrát se jim do Polska podařilo odcestovat bez potíží a z MeetFactory si odvážejí pouze vzpomínku na skvělý koncert.

Minimálně fanoušci, kteří se nebavili na baru, si dobrý dojem odnést museli. Přispěl k němu i předskakující Douglas Dare, pro mnohé objev. Jeho debutová deska Whelm má v sobě zvláštní temnou atmosféru, kterou kdyby zpěvák dokázal zhmotnit, dost možná by zastínil i následujícího Finka. Přestože dal Douglas svému vystoupení hodně, nejvíc z něj vystupoval excelentní hlas, jímž přibíjel fanoušky k zemi. The Guardian zmiňuje v Dareově profilu Eltona Johna, Jamese BlakeaToma Odella nebo tvorbu Antony And The Johnnsons. Všichni zmiňovaní zpěváci a mnoho dalších se v jeho hudbě odrážejí a připomínají ji, závěrečným blokem písní Swim a Unrest však potvrdil, že za pozornost stojí hlavně on sám.

Fink už svou pozici vydobytou má, což aktuálně potvrzují vyprodaná vystoupení - včetně toho pražského. Na Finkovy  koncerty se navíc chodí nejen z povinnosti fanouška, ale také z požitku ze živého hraní. Živé verze se totiž studiovým nahrávkám často vzdalují a extrahují pouze jednotlivé fragmenty. Přibližují se tak (skrytým) vlivům od indie britských Doves v úvodní Pilgrim po dub verzi Sort Of Revolution.

Největších změn doznal singl Shakespeare, který Fink rozdělil do několika slok, jejichž základ tvořila linka elektrické kytary a do té poslední výrazně přispěla baskytara. Skvěle k tomu přispěl i zvuk, byl čistý a dal dostatek prostoru všem čtyřem hudebníkům; pokud by se natáčela další live deska, záznam z pražského koncertu by mohl posloužit jako výstupní materiál. Nic ale nedokáže přenést zážitek ze zaplněného sálu, kde mohou občas rušit návštěvníci tlachající u baru nebo nedokonalý výhled na pódium, které stejně jako minule zdobily lampičky. Tentokrát v jinak potemnělém sále a při troše mlhy připomínaly prostřílené zadní plátno. A pokud bude mít možnost vidět Finka na festivalu, zážitek bude opět jiný. Atmosféra klubu mu sice sluší víc, jeho koncert ale stojí za poslech pokaždé.

Fink
Support: Douglas Dare
Praha, MeetFactory, 17. 2. 2015

  • fotografie fotografie fotografie fotografie fotografie fotografie fotografie fotografie fotografie fotografie fotografie fotografie
  • fotografie fotografie fotografie fotografie fotografie fotografie fotografie fotografie

Mohlo by tě také zajímat

  • Článek
YouRadio

Začni poslouchat, co tě baví

iStyle
Štítek Reklama