Štítek Reklama
23. 1.2015

James Bay, Years & Years a Låpsley - silná trojka roku 2015

  • Článek
Více článků jako tento
Motiv detailu novinky

Jejich talent vyplul na povrch ve sprše i v hospodě. Patřili k teenagerům, co snili o vyprodaných klubech, na rozdíl od nich však dokázali talent protáhnout ven z pokojíčků. Nyní je hudební odborníci pasují do rolí spasitelů světové hudební scény. Představujeme Years & Years, Jamese Baye a Låpsley, vítěze a finalisty ankety BBC Sound of 2015.

Years & Years: Teď to nesmíme pohnojit

Jaká je šance, že se 139 producentů, dýdžejů, moderátorů, kritiků, redaktorů a uznávaných bloggerů shodne na jednom sólistovi nebo uskupení, který má šanci oslovit v nadcházejícím roce široké publikum? Pravděpodobnost 139:0 je takřka nereálná. K přesvědčení větší části poroty prestižní talentové soutěže BBC Sound of 2015 však stačil elektrizující vokál a vodivá elektropopová textura.

Years & Years - to je toxická kombinace prudké živočišnosti a energie. K zamoření hudebních redakcí však jen toto nestačilo. Kapele kromě hereckých vazeb zpěváka a klávesisty Ollyho AlexanderaJeremym Irvinem (Velké naděje), Benem Whishawem (Peter and Alice) či Judi Denchovou pomohla i špetka štěstí. Bez toho by se řetězec setkání a náhod zpřetrhal a trojice by kupříkladu nikdy nepřevzala žezlo ankety po Samu Smithovi, dnes nominovaném na Grammy i BRIT Awards, jemuž - skoro až osudově - předskakovala na vyprodaných turné. Pohádkový příběh o zrodu kapely jako by byl nezbytným předpokladem zářivé budoucnosti: trio se stmelilo v roce 2010 poté, co australský baskytarista Mikey Goldsworthy, čerstvě nastěhovaný do Londýna, narazil na internetu na hráče na syntezátor Emreho Turkmena a slyšel Ollyho zpívat ve sprše. Stačilo už jen nalézt správný poměr přísad ze vzorů jako Stevie Wonder, Joni Mitchell či Diplo, vydat debutový singl I Wish I Knew. A úspěch byl doma.

Skupinu si našel prestižní francouzský label Kitsuné a o tři roky později, v roce 2014, i vydavatelství Polydor. Závěr minulého roku i začátek toho letošního si jistě mezi všemi těmi myšlenými v názvu pořádně vyznačila. „Přemýšlet o tom, jestli budeme stejně úspěšní jako všichni předchozí vítězové ankety, není dobrý nápad. Je lepší držet se při zemi a snažit se dělat tu nejlepší hudbu, jakou můžeme,“ prokazují hudebníci pokoru.

Years & Years plánují vydat do konce roku debutové album a odehrát britské turné. To je mimochodem již tři měsíce dopředu vyprodané. Chytlavý elektropop s prvky devadesátkového R&B a pop housu Years & Years zkrátka přikládá do ohně v žilách. „Lidi teď budou poslouchat, co děláme, tak to nesmíme pohnojit. Musíme z toho vytěžit maximum,“ dodává kapela.

James Bay: Ten s kloboukem, co předskakoval The Rolling Stones

Z druhého místa v prestižní britské anketě nemůže být James Bay zklamaný. A už vůbec ne po výhře ceny Critics' Choice v rámci BRIT Awards, která, jak už název prozrazuje, putuje z rukou odborníků. Vůbec se zdá, že dlouhovlasého písničkáře s whiteovským kloboukem hltá v posledních měsících celý svět.

Mediální ohlas zřejmě jen tak neopadne. Čtyřiadvacetiletý rodák z hrabství Hertfordshire sice nemá moc zkušeností, už ale rozumí principu správného načasování - debutové album Chaos and The Calm vydá na labelu Republic 23. března, ještě pořád jen chvíli po úspěchu v anketách. Na tracklistu zazáří především nadčasové singly Hold Back the RiverLet It Go, posvěcený Taylor Swiftovou. Říkáte si, co americká popstar pohledávala na stejném místě jako začínající písničkář? Přišla se podívat na koncert Hoziera. A zanechala na něm konsternovaného předskokana Baye, jemuž citovala nejoblíbenější pasáže zmíněné písně.

Je to právě soudobá generace písničkářů v čele s Jakem Buggem, Georgem EzrouTomem Odellem a jmenovaným Hozierem, do níž hudební redaktoři Baye zařazují. Ódám na jeho lehké, v mnoha ohledech tradiční písničkářství s vrstevnatými refrény však předcházely náročné začátky. Přetrpěl instruktážní cédéčko s názvem Jak hrát na kytaru a posléze i hodiny pod vedeím lektora. Smysl našel až v lekcích na YouTube. A právě tento kanál nabídl lidem z newyorského labelu video s Bayem a jeho kytarou v hospodě The Abbey Tavern. Vydavatelé ho za pár týdnů pozvali za oceán na pokec.

Co víme o tomto písničkáři na počátku roku 2015? Má tři EP, které ústé do slibné desky. Předskakoval Hozierovi i The Rolling Stones (v Hyde Parku v roce 2013), natočil Burberry Acoustic Session, zahrál naživo na jejich přehlídce, vlastní jednu cenu a navíc další finálové umístění. K naplnění proroctví má velmi blízko.

Låpsley: James Blake v sukni

A obří talent je rovněž Låpsley. Byla nominovaná, žádnou anketu ale nevyhrála. Ovšem čtyři dny před vyhlášením výsledků vydala druhé EP Understudy. A je tak skvělé, že považujeme za nutnost ho do našeho přehledu zařadit.

...ale úplně nejkrásnější je takhle starší píseň:

Osmnáctiletá Britka Holy Lapsley Fletcherová, které vzezřením i kroužkem nad uměleckým jménem připomíná potomka seveřanů, si ve čtyřpísňové nahrávce tak trochu hraje na schovávanou. Jestliže v soulem a R&B načichlé skladbě Falling Short a popové Brownlow evokuje ženskost a jemnost Jessie Ware, v 8896 čaruje po vzoru kolegyně z XL Recordings FKA Twigs  melodický minimalismus a nakonec přitahuje sluchy syrovým orzolekovským vokálem. Je to zkrátka takový James Blake v sukni. Jistěže se nabízí připomínka ohledně zaměnitelnosti se slavnějšími umělci. Schopnost skládat songy a natočit je doma v ložnici v takové hloubce a kvalitě, že je musíte pouštět znovu a znovu, ale zatím vítězí.

Rada na závěr - nelamte si hlavu s identifikací onoho mužského hlasu. Žádný tam totiž není. Video pod textem může napovědět.

Mohlo by tě také zajímat

  • Článek
YouRadio

Začni poslouchat, co tě baví

iStyle
Štítek Reklama