Štítek Reklama
23. 4.2009

Jsme dýdžejové s kytarami, říkají Airfare

  • Článek
Více článků jako tento
Motiv detailu novinky

Rocková skupina Airfare je trochu netradiční zjev na českém hudebním poli. Všem členům je jen málo přes dvacet, ale sebedůvěry mají na rozdávání. Thomas Lichtag (kytara, zpěv) a Lukáš Chromek (kytara) při dopoledním rozhovoru v kavárně už tak energicky nepůsobili, vypadali jako nenápadná dvojka kluků. I když možná je to tím, že den před rozhovorem, jak říkají, „hodně chlastali“...

Právě jste vydali novou desku Do You Like My Shit?. Jak dlouho jste ji nahrávali?
Thomas:
Ve studiu jsme strávili asi měsíc.
Lukáš: Trvalo to docela dlouho, protože jsme hledali různý optimální nastavení zvuku aparátů. Samotný nahrávání pak bylo hotový skoro hned, protože je to všechno dělaný živě, bez dotáček.
Thomas: Podle mě by rockový kapely měly nahrávat živě.

Jak dlouho vznikal materiál na druhou desku? Měli jste všechno před začátkem nahrávání, nebo jste něco dopisovali ještě ve studiu?
T:
První písnička na Do You Like My Shit? vznikla ve studiu už při nahrávání naší první desky, Hotel Moscow. Před nahráváním jsme měli všechno hotový, ale poslední tři písničky se zrodily v průběhu dvou týdnů před tím, než jsme šli do studia.

Nejlepší je Slash! Ne, Angus Young! Foto Airfare

Když spolu bydlíte, nehádáte se kvůli tomu, co budete poslouchat za hudbu?
L:
Máme velký rozptyl, ale nakonec se vždycky shodneme.
T: Někdy se trochu hádáme, musím třeba Lukáše vyfackovat, když mu říkám, že nejlepší je Slash, a on si pořád myslí, že Angus Young(kytarista slavných AC/DC - pozn. red.).
L: Já dneska ráno nemohl vstát, tak jsem si pustil Korny, abych se probudil.
T: Korny? Ježíšikriste!

Blur, nebo Oasis?
T:
Blur.
L: Blur.

Lou Reed, nebo Iggy Pop?
T:
Iggy.
L: Reed.

Lou Reed, nebo David Bowie?
T:
Bowie.
L: Bowie.

Metallica, nebo Guns 'N' Roses?
T:
Guns 'N' Roses.
L: Guns 'N' Roses.

Kaiser Chiefs, nebo Bloc Party?
T:
Ani jedno...

Beatles, nebo Rolling Stones?
L:
To je nejtěžší.
T: Asi Rolling Stones.
L: Já za sebe dám asi Beatles.

Řešíte nějak škatulkování hudby? Dá se styl, který hrajete, nějak pojmenovat?
T:
Někdo říká, že hrajeme pop, někdo říká, že hrajeme punk-rock, ale je to úplně jedno.
L: My říkáme, že hrajeme rock'n'roll, protože to žádná jiná kapela u nás neříká.

Jasně, rock'n'roll. A co sex a drogy?
T:
Sex super. Drogy jsou věci, po kterých se nejdřív cítíš dobře, ale po nějaký době se už tak dobře necítíš. A pro kapelu je to docela ničící. Třeba Guns 'N' Roses byli s drogami v extrému. Je to dokonalá kapela a dokonalá hudba, asi i kvůli těm drogám, ale podívej, jak dopadli.
L: Nic moc, pár desítek miliónů na účtu...

Hodně lidí vaši hudbu popisuje jako energickou a zábavnou, ale vytýkají vám, že nejste originální. Vadí vám to?
L:
To, co hrajeme, není originální, tak co by nám na tom mělo vadit? Rock'n'roll je dnes už podmíněný tím, že nebudeš dělat nic originálního. Takže nám vlastně vytýkají naši přednost. Jsme dýdžejové s kytarami, jenom mícháme různý věci.
T: Když říkají, že jsme zábavný a energičtí, tak je to super. Ani kdybychom se snažili, tak nic originálního neuděláme.
L: Chceme dělat dobrý koncerty, aby se tam diváci nenudili. Lidi musí slyšet na koncertě sílu a energii, s jakou ty tři akordy zahrajeme. Můžeš hrát dé-gé dobře, nebo špatně – a my to hrajeme dobře.

Airfare
Čtyřčlenná česká skupina hrající, podle vlastních slov, rock'n'roll. Jádro kapely tvoří česko-americký zpěvák a kytarista Thomas J. Lichtag (syn slavného dokumentaristy Steve Lichtaga), baskytarista Tomáš Vitásek a kytarista Lukáš Chromek. Skupina za krátkou dobu své existence stihla vydat dvě desky (v roce 2008 Hotel Moscow, aktuální, letos vydané CD se jmenuje Do You Like My Shit?). Předskakovala řadě známých jmen (Wanastowi Vjecy, Wohnout, The Rasmus) a získala několik ocenění: píseň Sorry Baby z alba Hotel Moscow se stala Skladbou roku 2008 podle časopisu Filter, kromě toho bodovala v řadě hitparád, skupina dostala titul Objev roku 2007 TV Óčko.

 

Mohlo by tě také zajímat

  • Článek
YouRadio

Začni poslouchat, co tě baví

iStyle
Štítek Reklama