Štítek Reklama
16. 11.2012

Kouzlo Tomáše Kluse stále zabírá. Na mladé i staré

  • Článek
Více článků jako tento
Motiv detailu novinky

Tomáš Klus v Lucerně - Autor fotografie: Foto Vojtěch Kubec

Koncert Tomáše Kluse v pražské Lucerně byl vyprodaný za tři dny. Tenhle písničkář s kytarou už klubovým a festivalovým pódiím vévodí tři roky, a tak jsme se do Lucerny vydali okouknout, kdo že jsou jeho skalní fanoušci. Mladé dívky jsou jasné, v sále se ale na Kluse culila i řada třicátníků a starších. A když přišel na řadu společný zpěv, texty známějších skladeb znali úplně všichni.

Když Tomáš Klus ohlásil, že pro své koncerty hledá předskokany, ozvalo se mu skoro čtyři sta zájemců. Pro pražskou zastávku si spolu se svým věrným bardem Jiřím Kučerovským vybral mladou zpěvačku Kateřinu Marii Tichou.

Slečna se s výzvou jménem Lucerna poprala skvěle. Nenechala se rozhodit ani bavícím se publikem, ani jejich prosíkem, ať už na pódium vyleze Tomáš, a se svým kytaristou odehrála dvacetiminutovku příjemnou jako teplý svařák v zimě.

Během úprav pódia bavila publikum scénka ze zákulisního dění. Podobně jako před několika týdny na koncertě bratří Nedvědů ji sledoval vyprodaný sál, tentokrát se ale - až na několik míst na balkónech - nesedělo a věkový průměr publika byl logicky nižší.

Poslechněte si Tomáše Kluse v YouRadiu

I když nutno dodat, že kromě jednoho dětského balkónku s dětmi z pěveckého sboru, které obdržely vstupenky od samotného zpěváka, a první řady obsazené mladými dívkami plus „rekordním počtem čtyř mužů“ se na Kluse přišlo podívat i dost dam a pánů starších třiceti let. Těžko říct, jestli v něm opravdu vidí nového Karla Kryla či Jaromíra Nohavicu, každpádně většinu skladeb mu souhlasně odkývali a odměnili vydatným potleskem.

Texty umělo nazpaměť jen několik jednotlivců, při těch nejznámějších jako Panenka, NinaMarie už ale prostory zaplňoval i hlas lidu. Ostatně, hlas lidu se zhruba v půlce ukázal být hlasem božím; vymyslet žánr improvizované písně a téma jako Opera o lamě architektské byl nápad skoro geniální.

Zmíněná písnička představovala vrchol večera a v podstatě odrážela celý ráz koncertu, tradičně prošpikovaný průpovídkami, improvizacemi a tentokrát i jedním malým pivním přáním k narozeninám kontrabasisty Jana Lstibůrka.

Trochu zbytečně se v kontextu celého vystoupení jevily nic neříkající doprovodné stínohry a při klidnějších skladbách typu Markétka či Jednoduchá bylo marné bohužel i chování publika, které se projevilo jako netrpělivé a naladěné spíš na radostnější písničky.

Nicméně ani po koncertě v pražské Lucerně se v táboře Tomáše Kluse neděje nic nového. Jeho hvězda stále svítí, fanoušci a fanynky ho stále v hojném počtu doprovázejí (jednu dokonce obdaroval diamantovou deskou Racek) a ti, kteří ještě nemají kompletní diskografii, si ji pořizují. Jak dlouho tohle kouzlo asi vydrží?

Tomáš Klus
Praha, Lucerna, 15. listopadu 2012
Host: Kateřina Marie Tichá

  • fotografie fotografie fotografie fotografie fotografie fotografie fotografie fotografie fotografie fotografie fotografie fotografie
  • fotografie fotografie fotografie fotografie fotografie

Mohlo by tě také zajímat

  • Článek
YouRadio

Začni poslouchat, co tě baví

iStyle
Štítek Reklama