Štítek Reklama
25. 8.2009

Marjory Smarth byla u toho, když se zrodil house

  • Článek
Více článků jako tento
Motiv detailu novinky

Marjory Smarth - Autor fotografie: Foto: Archiv

Přesvědčí vás o tom, že lze tancovat nejen tělem, ale i duší. Marjory Smarth, první dáma mezinárodní housové scény a výborná americká lektorka, spolupracovala s hudebními umělci, jako jsou Diana Ross, Heavy D nebo CeCe Peniston. Co je ale důležitější, stála u zrodu house dance a spoluutvářela jeho dnešní podobu. Svým osobitým přístupem k hudbě a tanci se stala inspirací pro mnoho lidí po celém světě.

Marjory Smarth oslaví za pár měsíců čtyřicáté narozeniny,  přesto je v daleko lepší kondici než většina mladých tanečníků. Na párty letošního Street Dance Kempu dokázala tančit až do rána a po pouhé půldruhé hodině spánku odučila další den čtyři workshopy. A večer opět nanovo. Tolik elánu by chtěl mít každý!

Netančí do hudby – ona je hudba!
Narodila se na Haiti a vyrostla v New Yorku. Údajně tančí už od svých čtyř let. Účinkovala v řadě filmů a tanečních dokumentů (New Jack City, Boomerang, House Of Trees), seděla v porotě známých battlů a dodnes vyučuje house po celém světě. V čem spočívá její éteričnost? Marjory netančí do hudby, ona sama je hudbou. Muzika skrz ni prochází jako přes reproduktor a její tělo se jen nechá unášet zahranými rytmy. Sama o sobě říká, že tančí svojí duší. A to se v současnosti snaží naučit i své studenty – přes tanec se svobodně projevovat.

Posuďte taneční umění Marjory Smarth

House je svobodný tanec
House má mezi styly pouličního tancování unikátní postavení. Nepanuje v něm totiž žádná nevraživost. Je to tanec svobody, lásky a míru. Pro house jsou typická klubová setkání, na nichž všichni tančí pospolu, nechávají se unášet hudbou a sdílejí své taneční dovednosti. Zatímco nohy při něm provádí neskutečně rychlé, složité a přesné kroky, tělo je naopak povolené a unášené pouze hudbou. Cítit hudbu je v housu základ – teprve na něm si může tanečník budovat svůj osobitý styl. Marjory Smarth osobitý styl rozhodně má. Míchá totiž housové techniky s afro-haitskými styly tancování. „Přes tanec sdělujete lidem svůj příběh,“ nechala se nedávno slyšet na svém workshopu. Příběh, který vypraví ona sama, by se dal opravdu „poslouchat“ věčně.

Fotogalerie

Mohlo by tě také zajímat

  • Článek
YouRadio

Začni poslouchat, co tě baví

iStyle
Štítek Reklama