Štítek Reklama
7. 6.2010

Martin Chodúr není jen SuperStar. Mohl by se stát i opravdovou hvězdou

  • Článek
Více článků jako tento
Motiv detailu novinky

Martin Chodúr, vítěz první Česko Slovenské SuperStar, přichází půl roku po skončení soutěže s debutovým albem Let's Celebrate. Na desce je deset Chodúrových autorských písní (devět s jeho vlastními anglickými texty) a coververze Paparazzi od Lady Gaga, kterou Chodúrovi fanoušci znají už ze živého provedení v soutěži. Celé album se nese v rytmu příjemného pop-rocku. Otázkou ale je, jestli si tahle deska, která svými parametry rozhodně převyšuje debuty vítězů (natož účastníků!) televizních soutěží, najde své stálé fanoušky.

Talentové soutěže chrlí poslední roky spoustu rychlokvašených hvězdiček. Většina z nich vydá jediné album s nemastnými neslanými písničkami z katalogů. Pak se za nimi v lepším případě zavře voda, v tom horším nás bulvární média bombardují informacemi o jejich milostném životě či večírkových trapasech.
Martin Chodúr
, hvězda prvního ročníku Česko Slovenské SuperStar, na to šel jinak; téměř všechny písničky z nové desky si napsal i otextoval sám, za což mu patří obdiv. Tím to ale nekončí.

Lahodný Chodúr
Martin Chodúr na fotkách z Las VegasDeska začíná skvěle. Martin Chodúr je, jak ostatně ukázal už v soutěži, výborný zpěvák a Daniel Hádl docela schopný producent. Na přípravu alba měli navíc o tři měsíce víc, než je u vítězů Superstar zvykem, a na výsledku je to znát.

Jak úvodní singl Let's Celebrate, tak dvojka Sleeping With An Angel se nesou v duchu Martinovi blízkému tomjonesovského popu - bohaté aranže, smyčce hudou ostošest, žestě dramaticky dují, dívčí vokály nyvě nyjí. Pokud máte špetku rytmu v těle a citu v duši, rozpohybují vás i další skladby v podobném duchu (You Got Me nebo Karla).

Rozhovor na Kouli: Martin Chodúr - Vždycky jsem chtěl dělat pop

Fungují ale i pomalejší skladby. V baladě Forest je pro Chodúrův hlas v refrénu zbytečné hledat jiný přívlastek než "lahodný", příjemná je i na latinském rytmu vystavěná Save Just a Little For Me nebo závěrečná akustická Things That Have Happened (poslechněte si).
Jenže po půlce alba začne materiál desky trochu slábnout a Chodúrův příjemný hlas (z českých zpěváků připomínající nejvíc asi Davida Krause) už na všechno Martin Chodúr v Las Vegasnestačí. MeaningWho's Gonna Stop It Now (poslechněte si) jsou spíš výplň, takže si člověk snáze všimne jednoho neoddiskutovatelného faktu: Chodúr ve zpěvu střídá neobyčejně silné okamžiky, kdy byste mu prodali duši, s těmi slabšími, kdy se citlivý posluchač nemůže ubránit jednoduchému strachu: vyzpívá Chodúr další tón, nebo nevyzpívá? Ano, nakonec je to vždycky v pořádku, ale takovýhle projev člověk toleruje spíš lidem jako je Bob Dylan, ne popovému (to není urážka!) zpěvákovi.

Když česky, tak s jiným textařem
Jako pěst na oko pak působí jediná česky zpívané skladba Vím jak to je (poslechněte si). Ne, že by byla vysloveně špatná; když se ve sloce Chodúr drží svého kopyta, zní to dobře. Jenže pak přijde přechod s více než dvouoktávovým sestupem po jednom tónu. Efektní, ale nezakryje to fakt, že v nižších polohách zní Chodúr trochu chrčivě.
Věc druhá: text. Jestli bude chtít Martin Chodúr někdy zpívat česky, určitě se bude muset spojit s jiným textařem než s Janou Rolincovou. Nad banálními rýmy "nůž/muž" nebo "může/kůže/růže" (a ta růže, je, to byste nevěřili, voňavá) srdce recenzentovo bolestně krvácí. (Ne snad, že by Chodúrovy vlastní anglické texty byla Martin Chodúrnějaká výhra, ale v angličtině znějí českému posluchači i běžné banality tak nějak světověji.)

Ani převzatá Paparazzi od Lady Gaga (poslechněte si) není žádný šlágr. V televizi ji Chodúr ozvláštnil vydařeným klarinetovým sólem, na které se na studiové desce bohužel nedostalo, což je škoda. Přece jen, popových zpěváků s dobrým hlasem je tu spousta, ale jiné popové zpěváky, co si jen tak vystřihnou sólo na štěbenec, neznám.

Martin Chodúr vydal velmi dobré album. Otázkou zůstává, kdo ho bude poslouchat. Kvůli anglickým textům se miláčkem střední generace asi nestane. A těch pár asistentek z nadnárodních korporací, které jsou schopné se Shakespearovým jazykem dorozumět, plus pár intelektuálek, jež se nestydí, že poslouchají pop, deska nevytrhne. Ale snad se mýlím. Protože Karel Gott tu nebude navěky a někdo nám ho bude muset nahradit. Martin Chodúr by mohl. Přejme mu to.

Martin Chodúr - Let´s Celebrate
Celkový čas: 36:41
Vydavatel: Sony Music
Skladby: Let´s Celebrate, Sleeping With An Angel, Forest, You Got Me, Save Just a Little For Me, Karla, Meaning, Vím jak to je, Who's Gonna Stop It Now, Paparazzi, Things That Have Happened

Mohlo by tě také zajímat

  • Článek
YouRadio

Začni poslouchat, co tě baví

iStyle
Štítek Reklama