Štítek Reklama
23. 11.2010

My Chemical Romance nebojují se zlou korporací, ale sami se sebou

  • Článek
Více článků jako tento
Motiv detailu novinky

My Chemical Romance - Autor fotografie: Foto webarchiv kapely

Jak se co nejsnadněji vymotat ze škatulky emo, zvlášť po posledním temném albu Black Parade? Američané My Chemical Romance na to šli od lesa, respektive od pestrobarevné punkové diskotéky. Na novince s předlouhým názvem se snaží o něco, co si zasluhuje podrobnější rozbor. Jedním slovem jejich zuřivé zvukohrátky a míchání žánrů totiž popsat nelze.

Danger Days: The True Lives of the Fabulous Killjoys je čtvrtý studiový počin My Chemical Romance. Velkou práci na něm opět odvedl známý producent Rob Cavalo, takže ať chceme nebo ne, album zní tak trochu jako Green Day, kteří spadli do syntezátorů a stáhli s sebou i Avril Lavigne.
Pokud se již teď cítíte ztraceni, nejste sami. Ale přihoďte patnáctku tracků, kterým dominuje potrhlý rytmus, a navrch naložte komiksový, postapokalyptický koncept, se kterým deska Danger Days od počátečního intra koketuje, a pak se možná ztratíte nadobro.
Jednotícím prvkem alba Danger Days je totiž snad jen hlavní téma, který vychází z předpokladu, že členové na sebe přenesli ego čtyř vražedných hraček (killjoys), jež v roce 2019 bojují pro zlé korporaci. Průvodcem na desce je pak ve třech tracích imaginární rádio DJ Dr. Death Defying, které namluvil Steven Montano, kytarista Mindless Self Indulgence.

Killjoy aby se v tom vyznal
Na novou desku se u MCR čekalo od dob Black Parade čtyři roky, čas, který pánové věnovali experimentům se zvukem. Ty se projevují hlavně ve zmatečném řazení rocku, punku a jejich alternativnějších odnoží, jež ve výsledku působí jako hromádka neidentifikovatelného neštěstí. Ač bychom předpokládali, že členové kapely se během čtyř let budou dále vyvíjet, novinka spíše zní jako pubertální výstup třicetiletých chlapíků. Naštavnou atmosférou i bojovým konceptem album připomíná slavnou desku American Idiot (2004) od zmíněných Green Day. Na Danger Days dominují hlavně skladby s kořeny v punkovém rytmu a s podobným zvukem (Party Poison (poslechněte si), Vampire Money (poslechněte si) či Zero Percent, které chvílemi trochu splývají.
Punkrockové melodie sice střídají rockové kusy napěchované energií - Save Yourself, I'll Hold Them BackDestroya - oproti starším, propracovanějším skladbám typu Famous Last Words je ale i proklamovaný pilotní singl Na Na Na jednoznačným zklamáním.

V dlouhém tracklistu patnácti kousků se pak, aby byl koláč plný všech chutí, objeví i příjemné stadionovky Summertime (poslechněte si) a The Kids From Yesterday, které můžeme chápat jako odlehčení pro mainstreamového fanouška, či rytmické tanečnější kousky s přídavkem syntezátorů typu Planetary (Go).

My Chemical Romance se vydali nesnadnou cestou. I když by už dávno měli mít vybráno, stále (anebo právě teď?) ještě nevědí, kam přesně se zařadit. Méně agresivní pokusy o rozvernou punkovou Danger Days - My Chemical Romanceatmosféru ale kapele každopádně dost sluší, a i když ji posouvají blíže k „boybandu“, znějí o poznání vyspěleji než v momentech, kdy z písniček slyšíme pouhou kopírku Green Day. Zkrátka, ve chvíli, kdy MCR nechají punk punkem a jedou sami za sebe, jsou mnohem více uvěřitelní.

My Chemical Romance - Danger Days: The True Lives of the Fabulous Killjoys
Vydavatelství:
Warner Music
Celkový čas: 54:05
Seznam skladeb: Look Alive, Sunshine; Na Na Na (Na Na Na Na Na Na Na Na Na), Bulletproof Heart, SING, Planetary (GO!), The Only Hope for Me Is You, Jet-Star and the Kobra Kid/Traffic Report; Party Poison, Save Yourself, I'll Hold Them Back; S/C/A/R/E/C/R/O/W, Summertime, Destroya, The Kids from Yesterday; Goodnite, Dr. Death; Vampire Money

Mohlo by tě také zajímat

  • Článek
YouRadio

Začni poslouchat, co tě baví

iStyle
Štítek Reklama