Štítek Reklama
31. 10.2010

Nightwork diktují undergound. V teplákovce a s knírem

  • Článek
Více článků jako tento
Motiv detailu novinky

Tým andělských chlapců jménem Nightwork - Autor fotografie: Foto Martin Adam

Vojta Dyk, Jakub Prachař, František Soukup… Známá jména. Kdo jim asi tak prošlapal cestičku ke slávě? mohlo by leckoho napadnout. Tyhle pochyby ale nejsou na místě. Šestici chlapců z kapely Nightwork ještě nebylo třicet, cestu k vyprodané čtyřtisícové Incheba aréně si ale vysekala sama. Nightwork totiž mají šmrnc, energii, jsou neskutečně muzikální a hlavně – jsou vtipní a mají nadhled. Nebo snad znáte ještě někoho dalšího, kdo se bude na veřejnosti producírovat s knírem pod nosem a v teplákovce křičet „tepláková souprava, gule dej si doprava!“?

Pražská šestka Nightwork názorně ukazuje, jak moc je v hudbě důležitý humor, dokonalá spolupráce a dobrý frontman, respektive frontmani. Na nové album herce a zpěváka Vojty Dyka a spol. se dlouho netrpělivě čekalo i přesto, že některé písničky znají fandové z koncertů. Že třeba takový Drevosústruhár, R´n´B - popová parodie na nevycválané rappery, už mezi příznivci Nightwork takřka zdomácněl, v kontextu druhé desky Tepláky aneb Kroky Františka Soukupa ale nevadí.

Pokud bychom chtěli být k Nightwork kritičtí, bez špetky smyslu pro jejich poetiku by se Tepláky daly shrnout několika větami: dvanáctipísňová směsice patosu a vzpomínek nejen na normalizační taneční hudbu, která se promítá (i) v nostalgickém pokukování po Františku Janečkovi a jeho skupině Kroky. Vrchol nechutnosti přichází s blátivou baladou Andělská dívka (poslechněte si a těšte se na klip ve stylu boybandů 90. let!) a s německou Der Wunderbaum. Ta navíc v kombinaci s kníry vzbuzuje akutní dávivý reflex.

Nadsázka vítězí nad nudou a šedí
Všichni ale víme, že ve skutečnosti je to trochu jinak. Koho písničky Nightwork baví, toho zákonitě baví i vyspělý (nebo snad naopak zábavně dětinský?) přístup kapely k různým tématům. Ty pak ve finále vyznívají jako bezvadně odlehčené funky-disko-dance parodie na německý pop (zmíněná Der Wunderbaum odkazuje na německou popularitu Karla Gotta), jako óda na oblíbený sportovní oděv v podobě pilotního singlu Tepláky nebo jako severokorejská oslavná skladba (Válka atomů).

Nezbytnou výbavou k úspěšnému zvládnutí parodie je - kromě znalosti originálu - i muzikantská zručnost. Netřeba dodávat, že jak na desce, tak naživo zpívá Vojta Dyk skvěle. Nejenže jasně a přesvědčivě intonuje i v těch nejvyšších polohách, ale s hlasem dokáže po celou dobu koncertu doslova čarovat. To samé platí o rytmice Nightwork i o kytaře Jakuba Prachaře.  
V souvislosti s hudebními styly, které se na desce objevují a jež jsou pro kapelu jasnou inspirací, ještě nelze nevzpomenout starší J.A.R. Schválně, kolikrát si při poslechu studiových Nightwork budete jisti, že teď už určitě musí začít zpívat Helena Vondráčková jako ve slavných Bulharech? (poslechněte si)  

Tepláky: Tepláková souprava, gule dej si doprava aneb první oficiální klip z nové desky Nightwork

Deska sama o sobě je sice chytře sestavená z promakaných a vtipných skladeb i „normálnějších“ tanečních kousků jako Slunce v duši nebo Kladivo, přeci jen lepší je ale poslechnout si písničky naživo.
Příkladem je osmdesátková taneční pecka Dyktátor (video); ta sice kdekoho donutí popadnout nejbližší flakon tvaru mikrofonu a v rytmu zrychleného Imperial MarchHvězdných válek si s Vojtou prozpěvovat, že „diktátor undergound jsem já a mířím mezi vás“. Ten správný diktát ale z písničky i Vojty samotného udělá až pódiová prezentace spolu s naprosto přirozenou a přitom zábavnou improvizací.

Podívejte se na Máju v live provedení na Koule.cz koncertu Nightwork 13. října

Aby ale nedošlo k mýlce, Tepláky aneb Kroky Františka Soukupa poslouží stejně dobře i jako soundtrack pro domácí party nebo oddechovka, z níž se vám některé fráze vryjí do mozku natolik, že bez nich nevlezete do sprchy. Pokud jste se ještě nerozhodli, nové Nightwork si do obývákové věže určitě Nightworkpořiďte. S jejich deskou se vám domů nastěhuje mix dobré hudby, nadsázky a zábavy.

Bonusově na albu najdete i jedenáctiminutový mix písničky Tepláky, které v polovině přechází v remix nejznámější skladby Globální oteplování (klip). Těšit se můžete i na vtipné video prvního singlu Tepláky.

Nightwork - Tepláky aneb Kroky Františka Soukupa
Vydavatelství: On Air Music/EMI
Celkový čas: 51:25
Seznam skladeb: Intro, Dyktátor, Drevosústruhár, Andělská dívka, Kladivo, Der Wunderbaum, Španělská, Slunce v duši, Shut the Fuck Up, Tepláky, Válka atomů, Tepláky (remix by DJ Mario)

 

Mohlo by tě také zajímat

  • Článek
YouRadio

Začni poslouchat, co tě baví

iStyle
Štítek Reklama