Štítek Reklama
25. 2.2011

PJ Harvey, Anna Calvi a Clare Maguire. Zajímavé ženy i muzika

  • Článek
Více článků jako tento
Motiv detailu novinky

PJ Harvey, Anna Calvi, Clare Maguire - Autor fotografie: Foto webarchiv zpěvaček

Slyšeli jste už letos o Anně Calvi a Clare Maguire? První velmi netradičně přezpívala skladbu Jezabel od Edith Piaf, druhá přijede do Prahy spolu s bombou loňského podzimu, kapelou Hurts. Obě dívky letos nachystaly první desky, obě mají netradičně syrové i dramatické hlasy. Roste v Anně a Clare konkurence pro PJ Harvey, ženu, která nedávno vydala osmou desku Let England Shake?

O Londýňankách Anně CalviClare Maguire se šuškalo už na přelomu roku v souvislosti s pravidelnou anketou BBC Sound Of.
Nominaci sice v páté místo proměnila jen tajemná třiadvacetiletá kráska s hlubokým hlasem Clare Maguire, jejíž písničku Strangest Thing si na MySpace pustilo už přes půl milionu lidí, drobné Anně, křehké dívce, která má zkušenost z hraní před Nickem Cavem nebo kapelou Interpol, to ale nevadí. Posluchače uhranula sebejistou verzí skladby Jezebel od Edith Piaf a prvním albem, o němž se nyní v hudebních kruzích mluví tolik, že jí to vynahradí přední místa ve všech anketách.

Clare Magurie - Strangest Thing

Co na to harcovnice nezávislé scény PJ Harvey? Její pozice jedné z nejzajímavějších hudebnic současnosti je i přes tlaky nováčků prozatím jistá. Úder vrátila sebejistě a na Valentýna s novou deskou Let England Shake.

I když PJ Harvey překročila čtyřicítku, utíká dál a všechny potenciální stíhače nechává na míle daleko. Na novém albu Let England Shake se rozhodla umíchat lektvary z psychedelické alternativy; zoufale křičí, ale zároveň šeptá chytlavými a něžnými melodiemi i texty ostrými jako břitva. V rejstříku PJ nic neobvyklého, tentokrát je to ale daleko více písničkové.

PJ Harvey - The Words That Maketh Murder

Ve skladbách jako The Last Living Rose či The Words That Maketh Murder mísí naléhavost anglické tradice s akutní touhou po lásce a když do harmonicky dokonalé The Glorious Land napasuje venkovskou trumpetu, je to vlastně pochopitelné.

Harvey nenechává skladby čisté. Špiní je a vždycky špinila po svém; v rockovějších časech okolo desek To Bring You My Love nebo Is This Desire k tomu používala rozostřené kytary, na aktuální desce jsou to nejrůznější zvuky a melodické obraty. Často zní jako by proti srsti, vždycky ale zajímavě a poutavě.

PJ Harvey - The Last Living Rose

PJ Harvey a ty druhé
Hlas novicky Clare Maguire bývá přirovnáván k Annie Lennox, nám ve skladbách Ain‘t NobodyThe Last Dance silně připomíná Cher.


Clařina směs popu a zvláštní spirituální atmosféry ale funguje kupodivu dobře; Clare je totiž v první řadě výtečná vokalistka, která se nebojí povodit hlas v téměř děsivých hloubkách. Její přednes pak snese jak skoro neznatelný klavírní doprovod (Strangest Thing), tak i zběsile uhánějící beaty v Ain Nobody.

Clare Maguire
Clare se narodila 15. září 1987 v Londýně, do irské muzikantské rodiny. V sedmi letech začala skládat vlastní písničky, později si oblíbila Johnnyho CasheMichaela Jacksona. Největší vliv na ní ale mají gospeloví zpěváci a hudebníci, kteří míchají spirituální melodie s rock‘n‘rollem. V sedmnácti začala svoje dema vkládat na svůj MySpace. Trefa do černého - skladbu Strangest Thing si pustilo skoro půl milionu lidí. Pro Claire se nadchnul i Jay-Z, který ji představil i Jarvisu Cockerovi. Svůj debut Light After Dark nahrála zpěvačka u Polydoru.

I drobná Londýňanka Anna Calvi potápí svůj hlas do hlubin, nebojí se ale dramatických výšek (The Devil) nebo něžného našeptávání do rockových podkladů v No More Words. Když cítí, že to je potřeba, zabere na kytaře, kromě toho ale dokáže vyprodukovat i celkem standardní songy jako Suzanne & I nebo Desire se silnými refrény.

Anna Calvi - No More Words

Je sympatické slyšet, že zajímavé zpěvačky se neukazují jenom na folk-písničkářské scéně mezi Adele, Duffyči Amy Macdonald, ale i tam, kde to měla pod palcem zmiňovaná PJ Harvey, tedy v kategori netradiční práce s melodií, harmonií i zvuky.
Pokud se k dívkám přidají i kluci (aktuálně stojí za zmínku třeba James Blake), pak bude hudební svět zase v rovnováze.

Anna Calvi
Anna Calvi, Londýňanka s italskými kořeny, chtěla původně studovat výtvarné umění, nakonec se ale rozhodla pro hudbu. Založila několik kapel, aby se spokojila s intimním doprovodem multiinstumentalistky Mally Harpaz a bubeníka Daniela Maidena-Wooda. I ona zaujala vlivné pány, kteří jí nakonec zařídili smlouvu u Domino Records; padla do oka třeba Brianu Enovi, který se stal jejím neofociálním mentorem. Dotáhla to až na předskokana InterpolNick Cave ji osobně pozval na turné jeho projektu Grinderman. Annin eponymní debut vyšel v polovině ledna 2011 a zatím sbírá takřka stoprocentní hodnocení.

 

Mohlo by tě také zajímat

  • Článek
YouRadio

Začni poslouchat, co tě baví

iStyle
Štítek Reklama