Štítek Reklama
3. 5.2012

Protestsongy dneška: Iniciativní generace, která nechce vajgla

  • Článek
Více článků jako tento
Motiv detailu novinky

Lidé proti systému, nebo systém proti lidem? - Autor fotografie: Foto ČTK/Michal Kamaryt

Máme hlad, politici nás okrádají, na ulici denně znásilňují děti a soudy za to zavřou vás. Taková je realita života v Česku podle protestsongů, které se v posledních týdnech vyrojily. Pojďme se na ně v dnešním Šrumci podívat.

Lipo - Tři generace

Na prvního máje vydala trojice rapperů  Lipo, KatoBonus track Tři generace (rychlovka). Zpívá v něm o rasismu vůči Romům, homosexuálům, bezdomovcům či imigrantům. Jejich postřehy nejsou od věci. A pět tisíc shlédnutí za dva dny není málo.

The Tchendos - Nechci vajgla

Náš Šrumec si taky myslí, že to pan prezident někdy zbytečně a bezdůvodně hrotí. A ani my nechceme Bátoru. Přesto se nám zdá, že skladba Nechceme Vajgla od The Tchendos je psycho jak z hudebního, tak z textového hlediska. V čase 02:00 však s Tchendos stoprocentně souhlasíme: měli by být už zticha.

Tomáš Klus - Iniciativní

Moudro praví, že iniciativní blbec je horší než třídní nepřítel. Tomáš Klus nedávno ukázal, že ještě o dost větší problém nastane, když chce být iniciativní člověk, který nemá co říct. Jeho song Iniciativní je rýmovačka mouder přepsaných z novinových titulků, bez invence; jsou to slovní hříčky na první dobrou. Podle nás nemají hodnotu ani těch sedmdesáti lajků na Facebooku.

Jarek Nohavica - Dežo

Mrzí nás, že i písničkářský bard Jarek Nohavica má potřebu kazit si reputaci zfušovanými protestsongy. O Dežovi, "virtuálce" z loňského roku, se opět začalo mluvit před několika dny. Nohavica ve skladbě popisuje své pocity ze setkání s Romem. Jistě, řada lidí má s Romy špatnou zkušenost, ale řada lidí má špatnou zkušenost s bílými, kteří by nejraději zfackovali a za město vystrčili každého, kdo má jinou barvu pleti. V Nohavicově Dežovi vidíme jednoduché posilování stereotypů, a za to má od nás palec dolů.

Sprajer Frayer

Doba je temná. To nepopíráme. A byla temná vždycky. Rozdíl je v tom, že dřív měly protestsongy styl.

.

Mohlo by tě také zajímat

  • Článek
YouRadio

Začni poslouchat, co tě baví

iStyle
Štítek Reklama