Štítek Reklama
16. 11.2010

Rihanna, hlasitá a dost neodbytná společnice

  • Článek
Více článků jako tento
Motiv detailu novinky

Rihanna - Only Girl In the World? - Autor fotografie: Foto Universal Music

Na loňském albu Rated R, naplněném až k prasknutí špatnými vzpomínkami na nevydařený vztah se zpěvákem Chrisem Brownem, se Rihanna vyzpívala ze všech temných emocí a uzavřela tak jednu bolestivou životní kapitolu. Životní změny dotahuje do konce ale až letos. S červenými vlasy a s deskou, na které je všechno hodně disko a nahlas. Prostě Loud.

Rihannina novinka Loud se oproti své loňské kolegyni vyznačuje dravějším a tanečním zvukem. Významně se pod něj podepsal nejen známý norský producentský tým Stargate, jenž pro Rihannu produkoval její starší hity UnfaithfulDon’t Stop The Music, ale například i The Runners nebo Tricky Stewart. Stargate na novince mimochodem pečují o pilotní singl, nadupanou hitovku Only Girl (In the World), který v současné době úspěšně dobývá světové hitparády. Záměr je tedy jasný už po prvním poslechu - co nejvíce se přiblížit veleúspěšnému albu Good Girl Gone Bad z roku 2007.

Only Girl (In the World). Za měsíc video shlédlo 24 milionů lidí

Jeho doba je ale ta tam. I když se početný tým kolem barbadoské krásky se sametovým vokálem snaží, seč může, Rihanna už nikdy nebude jako dřív a čisté linie jako ve skladbě Don‘t Stop the Music (poslechněte si) se na Loud, snad jen s výjimkou mazlivé Fading (poslechněte si), neobjeví. Ve většině případů se mezi sebou bijí zpěv a ostré, hlasité samply (What‘s My Name), které, stejně jako refrénové smyčky (S&M  - poslechněte si), rotují až do zblbnutí. To dělá z Rihanny nejen hlasitou, ale mnohdy i neodbytně otravnou společnici. Společnici, které se ale na druhou stranu bude určitě dobře dařit na diskotékách.

What´s My Name s hostujícím Drakem


Právě tolik rušivé hlasité elektro beaty odpovídají na otázku, proč se novinka jmenuje Loud. I když se Rihanna občas snaží dominantní hudební podklad paralyzovat a vykřičet si svou pozici, hlavní roli tu stejně hraje podklad, často nenápaditý, melodicky i rytmicky slabý.
Je to škoda, protože na předchozí desce Rated R ukázala, že když zapojí především hlas, stává se z jejích skladeb silný posluchačský zážitek. Na novince to ostatně dokazují kytarová California King Bed (poslechněte si) nebo zmíněná Fading. Diskotékové duc duc tu dostalo vale, samply nezní agresivně a vy si můžete alespoň na chvilku odpočinout. Podobně procítěnou péči dostala i hitovka ve spolupráci se Eminemem Love The Way You Lie (Part II) (poslechněte si), v níž pluje Rihannin vokál mezi klapkami klavíru, postupně se přidávají samply a pak i věčně naštvaný rapper. I v kontextu s tohle skladbou se pak zdá zvláštní vyznění skladby Complicated; záměr s rytmickou hříčkou zpěvu a doprovodu byl asi dobrý, výsledek ale v praxi obstojí leda tak na diskotéce.

Rihanna - LoudNení snadné dělat po poslechu alba Loud jednoznačné závěry. Deska má svoje slabá, ale i velmi silná místa. Ne každému ale Rihannino R‘n‘disko sedne. Vezmeme-li v potaz, jak rychle nový a nesourodý materiál se svým hvězdným týmem poskládala, můžeme říct snad jen jedno: nám se líbí Rihanna komplexnější a méně dravá.

Rihanna - Loud
Vydavatelství: Universal Music
Celkový čas: 46:38
Seznam skladeb: S&M, What's My Name?, Cheers (Drink To That), Fading, Only Girl (In The World), California King Bed, Man Down, Raining Men, Complicated, Skin, Love The Way You Lie (Part II)

 

Mohlo by tě také zajímat

  • Článek
YouRadio

Začni poslouchat, co tě baví

iStyle
Štítek Reklama