Štítek Reklama
29. 9.2016

Skarifikace aneb i jizvy mohou zdobit

  • Článek
Více článků jako tento
Motiv detailu novinky

Jizvy jsou většinou v naší společnosti vnímány negativně. Lidé utrácejí tisíce za jejich odstranění nebo alespoň zjemnění laserem. Ale je tu i druhá strana mince, skarifikace. V poslední době tento druh modifikace získává na oblibě. A co že to vlastně je? To zjistíte v našem dnešním článku.

Skarifikace je umělecké zdobení těla pomocí narušení kůže, které následně vede k zjizvení. Tato praktika vzešla z kmenových společenství, kde byla (a je) hojně využíváná k různým účelům. U mladých mužů značí podstoupení přechodového rituálu, kdy se z chlapce stane muž. U žen zase dospělost v tom smyslu, že jsou již připravené vdát se a mít děti, u některých afrických kmenů je dokonce u žen před svatbou vyžadována, protože je známkou toho, že žena dokáže svého muže plně uspokojit. Někde je skarifikacím přisuzována magická síla a slouží k ochraně nositele.

Tradiční způsob tohohle zdobení je ten, že se kůže nařízne a rána se zasype popelem, popřípadě se do ní vloží rostlinná vlákna, aby se zpomalil proces hojení a jizva pak byla více vystouplá. Ve světě tělesných modifikací se skarifikace dělí podle toho, jakou metodou je prováděna. Klasické vyřezávání ornamentů do kůže skalpelem je známé jako cutting, pokud jizva vznikne vypálením, jedná se o branding. Dalším možným způsobem je po provedení řezů vetřít do rány tetovací barvu, čímž vznikne obarvená jizva, která je výraznější. Když se rána začne hojit, je třeba zahojená místa (tedy strupy) strhávat, aby jizva byla dostatečně vystouplá a viditelná. Protože když máte tuhle ozdobu, tak prostě chcete, aby byla vidět a ne aby se zahojila a zmizela.

Tenhle typ zdobení získává na oblibě, pro spoustu lidí je to "návrat ke kořenům" a silný duchovní prožitek, pro jiné je to čistě estetická záležitost, někteří tak pracují s jizvami, které už mají a chtějí z obyčejné jizvy udělat něco pěkného. Rovněž se s ní můžete setkat i u lidí s black workem (velká černě potetovaná plocha), kde vynikne opravdu krásně.

Na nejzajímavější skarifikace se podívejte v naší galerii. A co vy, šli byste do toho? 

Galerie: Miniaturní tetování tak krásné, že se bude líbit i vaší mámě

Darth Vader a Mistr Yoda pod kůží? To se musí vidět!

  • fotografie fotografie fotografie fotografie fotografie fotografie fotografie fotografie fotografie fotografie fotografie fotografie
  • fotografie fotografie fotografie

Mohlo by tě také zajímat

  • Článek
YouRadio

Začni poslouchat, co tě baví

iStyle
Štítek Reklama