Štítek Reklama
19. 6.2009

Taneční styly, které proslavili Madonna, Jackson nebo MC Hammer

  • Článek
Více článků jako tento
Motiv detailu novinky

Michale Jackson při svém vystoupení - Autor fotografie: Foto: Archiv

Spousta hudebních interpretů si udělala svou taneční vizitku. Madonna přinesla slávu stylu vogue, MC Hammer proslavil tanec známý v Evropě jako hype. Nemluvě o legendě Michaelu Jacksonovi, který se do paměti fanoušků zapsal proslulou měsíční chůzí. Hudební hvězdy jako první představily revoluční taneční pohyby, které učarovaly světu.

Hudební ikona Madonna vystoupí 13. srpna v Praze. Je to snad hvězdná náhoda, že se jen měsíc před ní chystá po dvanáctileté pauze vystoupit i legendární Michael Jackson? Král a královna popu nemají společný jen blízký termín koncertu. Oba také zpopularizovali jisté taneční kroky.

Pózu, prosím, pózu
Představte si, že jste v ateliéru na focení a před každým zmáčknutím spouště změníte pózu. To je vogue, moderní tanec, který nevyužívá ani tak pohybů jako různorodých postojů. Končetiny jsou v  pózách dokonale přesné, symetrické a často zkroucené do všemožných geometrických tvarů. Vogue se objevil již během 70. let v newyorských klubech a oblibu si získal zejména v gayské komunitě. Do hlavního proudu ho ale dostala až zpěvačka Madonna. Videoklipem Vogue z roku 1990, ve kterém se tanec objevil, způsobila hotovou revoluci. Z tanečního stylu se náhle stal světový fenomén. V současné době je tento styl na české street dance scéně dost v kurzu. Koneckonců vogue znamená v překladu móda a módní tenhle tanec rozhodně je.

Podívejte se na vogue v podání Madonny

Proslavil se uloupeným krokem
Jaký je taneční podpis Michaela Jacksona? Nepochybně moonwalk neboli měsíční chůze. Při tomto kroku se tanečník pohybuje přes špičky nohou a působí tak dojmem, jako by se vznášel. Stejně jako v případě Madonny, ani Jackson tento populární taneční krok nevymyslel. Král popu v několika rozhovorech přiznal, že pohyby pochytil od dětí, které viděl tancovat. „Uloupený“ krok pak předvedl během svého vystoupení v televizním speciálu Motown 25: Yesterday, Today, Forever a ihned jím ohromil celý svět. To se psal rok 1983. Nyní, o 26 let později, způsobil Michael Jackson další rozruch. Vyhlásil totiž konkurz na tanečníky, kteří s ním vystoupí na připravovaném koncertním turné. Začátkem dubna se tak sjely tisíce uchazečů do Los Angeles, z nichž během několika dní padla volba na 18 nejlepších tanečníků. Jackson potvrdil, že se jedná o jeho poslední show. Vybraní šťastlivci si tak s králem popu zatancují historicky naposledy.

Z videoklipů mezi lidi
Originální kroky se díky mediální propagaci dostávají z videoklipů i do nekomerční sféry. Když se dnes půjdete podívat na jakýkoli taneční battle v hypu, zřejmě rozpoznáte jasné pohybové kreace z hudebních klipů MC Hammera. I na obyčejné diskotéce jistojistě zahlédnete prvky, které se objevily v hudebních videích. Známí zpěváci dokážou svou hvězdností rozzářit jakékoliv obyčejné věci, i ty taneční. Vývin tanečních kroků, které získaly popularitu díky slavným umělcům, bravurně zachytil ve svém vystoupení Evolution of Dance bavič Judson Laipply.

Podívejte se Evolution of Dance

Fotogalerie

Mohlo by tě také zajímat

  • Článek
YouRadio

Začni poslouchat, co tě baví

iStyle
Štítek Reklama