Štítek Reklama
19. 3.2012

Z Vypsané fixy svítí Čtyři slunce

  • Článek
Více článků jako tento
Motiv detailu novinky

Vypsaná fixa - Autor fotografie: Foto Sony Music

Ani ne půl roku po šesté studiové desce Detaily přichází pardubická Vypsaná fixa s novou nahrávkou. Je jí EP Čtyři slunce, které obsahuje písničky vzniklé pro stejnojmenný film Bohdana Slámy. Příjemných pět skladeb představuje průřez polohami Fixy, které známe už z předchozích desek, ovšem přináší jednu z nejkrásnějších fixích písniček - titulní Čtyři slunce.

Je to soundtrack, není to soundtrack? Z pěti písniček EP Vypsané fixy k filmu Bohdana Slámy Čtyři slunce zazní ve filmu jediná, titulní Čtyři slunce. V šesté, bonusové skladbě Potřebuju klid se pak objeví filmový monolog Karla Rodena podkreslený filmovou hudbou, které je ve filmu použitá na jiném místě; nic proti tomu, systém “music from and inspired by a motion picture” se občas používá. Otázkou pak ale zůstává, proč jsou jednotlivé skladby uvozovány úryvky z filmu.

Třeba blahé paměti u Samotářů to fungovalo skvěle, jenže tam šlo o zábavné hlášky. Tady nikterak zásadní úryvky působí samoúčelně a zbytečně.

Škoda, že místo nich není na EP přímo filmová hudba; tou jsou nejrůznější instrumentální variace na písničky z desky. (Dodejme ještě, že ve filmu kromě Čtyř sluncí zazní ještě několik úryvků písniček od skupin E!E, N.V.Ú.Totální nasazeníMozartovo Ave Verum Corpus, jehož kousíček přezpívaný Jaroslavem Pleslem EP otevírá.) Zůstává tak pět nových skladeb, respektive čtyři nové a jedna postarší - kousek Benzínky se totiž objevil v bonusech na fixím DVD Před náma jedeme my.


Poslední tři velké desky natáčela Fixa s producentem Dušanem Neuwerthem, který se významným způsobem podílel na zjemnění zvuku kapely. Neuwerth tentokrát pod nahrávkou podepsán není, písničky se tak syrovostí a garážovostí trochu víc přibližují prvním třem albům, byť třeba úvodní Fogiho mantra je zjemněna cinkáním zvonků, Benzínka zase skřípavým elektronickým beatem.

Za osmnáct let hraní už Fixa ví, v jakých polohách je nejsilnější, takže písničky na EP Čtyři slunce jsou v podstatě sázka na jistotu. Byť má pardubická kapela svůj standard nastavený poměrně vysoko, úvodní kvarteto písní v člověku zanechává pocit již slyšeného.

Vypsaná fixa - Čtyři slunceTo naštěstí bohatě vynahrazuje zmíněná titulní píseň Čtyři slunce - jedna z nejlepších písniček, které kdy Fixa nahrála. Ta skvěle funguje i ve filmu samotném. Je to v podstatě to jediné, co v depresivním Slámově filmu dává nějakou naději, a dává smysl i desce jako takové.

Vypsaná fixa - Čtyři slunce
Vydavatel: Sony Music
Celkový čas: 21:53
Skladby: Ave, Fogiho mantra, Se za mě stydíš?, Bolesti, Ses posral, benzínka, Pojeď se mnou, Cesta, Cejtíš to?, Čtyři slunce, Potřebuju klid

Mohlo by tě také zajímat

  • Článek
YouRadio

Začni poslouchat, co tě baví

iStyle
Štítek Reklama