Štítek Reklama

Interpreti Coldplay

Coldplay

Více interpretů jako tento
motiv interpreta

Coldplay - Autor fotografie: Foto Facebook kapely

Rok založení 1997
Doba existence 20 let
Místo vzniku Londýn
Žánry Pop, Rock
Weby skupiny http://www.coldplay.com
YouRadio Líbí se 0x
Přehrát rádio Coldplay
Oblíbená skladba

Tvorba londýnské skupiny Coldplay se rozkročila od britpopu až k alternativnímu rocku. Jejími prvními členy se stali v září 1996 Chris MartinJon Buckland, kteří dlouhou dobu strávili dohadováním, jakému hudebnímu stylu se chtějí věnovat. Debaty skončily bez výsledku a ještě když se k nim připojil Guy Berryman, nikdo nevěděl, co budou hrát. V lednu 1998 přišel Will Champion a bylo jasno - budou rockeři.

Jenže nastal problém: Chris Martin je zpěvák, pianista a kytarista, Buckland hraje na kytaru a harmoniku, Berryman je syntetyzátor a basák, Champion pianista. A rocková skupina, jak známo, stojí na dobrých bicích. Champion naštěstí nelenil a během krátké doby se na bicí naučil, ačkoliv s nimi neměl žádnou předchozí zkušenost. Skupina tak mohla začít hrát a natáčet.

První singl v nákladu pouhých 500 kusů vyšel v roce 1998. Debutové album Parachutes přišlo na svět v červenci 2000. Už do Vánoc se prodala polovina celého nákladu a deska se tak ocitla na špici prodejní hitparády.

Ještě úspěšnější byly desky následující, zejména X&Y, která se jen v Británii stala osmkrát platinovou. Skupina na ní pracovala více než 18 měsíců a její prodej podpořila turné po Austrálii, jihovýchodní Asii a Jižní Americe. V těchto zemích také vyšla speciální Tour Edition.

Album Viva La Vida bylo podobně úspěšné a skupina za něj dokonce obdržela Grammy.

V roce 2011 kapela vydává desku Mylo Xyloto, na rok 2014 chystá Ghost Stories.

 

Může se ti líbit

Videa interpreta Coldplay

    Mohlo by tě také zajímat

    iStyle
    Štítek Reklama