Štítek Reklama

Interpreti Dan Bárta

Dan Bárta

Více interpretů jako tento
motiv interpreta
Datum narození 14. 12. 1969
Věk 47 let
Místo narození Karlovy Vary, Česká republika
Žánry Jazz, Pop
Web interpreta http://www.danbarta.cz/
YouRadio Líbí se 0x
Přehrát rádio Dan Bárta
Oblíbená skladba

Stejně jako Roman Holý, i Bárta vyrůstal v Dlouhé Vsi u Sušice. Nemohli se neznat, ale své hudební síly spojili až později. Dan Bárta, vystudovaný rentgenový laborant, mezitím prošel velmi zajímavým hudebním vývojem. Začínal s kapelou Tom Sawyer v Plzni. Výrazný posun ale přišel až se skupinou Alice. Ta se totiž skamarádila s Lucií, kapelou Davida Kollera, který jí pomohl s první deskou Yeah. Alice natočila celkem tři desky. Ještě před vydáním té třetí vytvořil Bárta desku s kapelou Die El.Eleffant!?, tedy s bubeníkem Štěpánek Smetáčkem, basistou Milanem Broumem a kytaristou Miroslavem Chyškou. Na desce hostoval také Roman Holý a dechová sekce The Splash Horns, se kterými se Dan Bárta setkal později v kapele J.A.R.

V roce 1994 se uskutečnila premiéra české adaptace muzikálu Jesus Christ Superstar, ve které Dan Bárta dostal roli Jidáše a alternoval roli Ježíše. Muzikál byl tak úspěšný, že se uskutečnilo neuvěřitelných 1288 představení. Poté si zahrál ještě Che Guevaru v muzikálu Evita. Právě díky muzikálům se s ním seznámila široká veřejnost.

J.A.R. jako inspirace
A tady někde se přísně rockový vlasáč začal setkávat s dalšími zdroji inspirace. Významným krokem pro jeho hudební rozvoj byl vstup do kapely J.A.R., které velí Roman Holý. Poprvé se objevil na jejich třetí desce Mein Kampfunk a skvěle doplnil duo frontmanů diktátorů Michaela ViktoříkaOtu Klempíře. Zjemněn jazzem, funkem a soulem se stal spoluautorem jediné desky projektu Sexy Dancers, na které předvedl své obdivuhodné pěvecké schopnosti  v plné šíři. Společně s dalšími hudebníky, kteří se na desce podíleli, se vydal směrem k jazzu.

V roce 1999 vyšlo Danu Bártovi výběrové album hitů jeho dosavadních kapel a o rok později konečně jeho sólové album s novým materiálem Illustratosphere. Texty k písním napsal on sám, posluchači tak měli možnost objevit i jeho básnický talent. Hudebníci, kteří na této desce spolupracovali, vytvořili víc než jen doprovodnou kapelu a jméno Illustratosphere už jim zůstalo. Druhé album Entropictures vyšlo v roce 2003 a získalo cenu Akademie populární hudby. Ve stejném roce získal ocenění i sám Bárta jako zpěvák. Po pěti letech vydal se svou kapelou další album Animage, na kterém figuruje jako spoluautor hudby, autor textů a hlas, který vede i doplňuje ostatní nástroje. Na české poměry naprosto výjimečné album je dalším zajímavým posunem v jeho hudební kariéře.

Nepřestává hledat nové cesty
Dan Bárta je bezpochyby jednou z nejvýraznějších hudebních osobností, a to nejen v kontextu české hudební scény. Nepřestává hledat své další možnosti a další cesty, díky tomu se jeho zpěv vyvinul z drsně rockového až do velmi osobitého, čistého a uvolněného.

S jazzovým programem vystupuje po boku pianisty Stanislava Máchy, basisty Roberta Balzara a bubeníka Jiřího Slavíčka. Není tedy divu, že ho zpěvák Bobby McFerrin poctil pozváním ke společnému vystoupením na svém koncertu v Praze. Hodný obdivu je ale i fakt, že si tento výjimečný zpěvák najde čas na odbornou zálibu, jakou je studium vážek a jejich fotografování. V roce 2005 bylo po Danu Bártovi pojmenováno šídlo Gynacantha bartai Paulson and von Ellenrieder.

V roce 2008 proběhla v Praze a Brně jeho samostatná výstava fotografií vážek, poprvé také představil knihu Vážky České Republiky, na které pracoval s Alešem Dolným z Ostravské Univerzity.

V roce 2011 vyráží Bárta na turné s Darou Rolins. Připomenou na něm písničky z dob Sexy Dancers.

Může se ti líbit

Videa interpreta Dan Bárta

    Mohlo by tě také zajímat

    iStyle
    Štítek Reklama