Štítek Reklama

Interpreti Dido

Dido

Více interpretů jako tento
motiv interpreta

Dido - Autor fotografie: Foto Sony Music

Datum narození 25. 12. 1971
Věk 45 let
Místo narození Londýn
Žánry Pop
Weby interpreta http://www.didomusic.com
YouRadio Líbí se 0x
Přehrát rádio Dido
Oblíbená skladba

Dido se narodila jako Florian Cloud de Bounevaille Armstrong v porodnici St. Mary Abbots v Kensingtonu v Londýně. Protože to byl první svátek vánoční, slaví narozeniny (po vzoru dětského anglického hrdiny, medvídka Paddingtona) 25. června.

Její matka Clare je francouzská básnířka a otec William O’Malley Armstrong irský nakladatel a bývalý manažer nakladatelství Sidgwick & Jackson. Zpěvačka má ještě staršího bratra jménem Rowland Constantine O’Malley Armstrong, který je veřejnosti znám jako producent Rollo Armstrong z tanečního projektu Faithless. Přestože je Dido přezdívka z mládí, v současné době je to již pevná součást jejího jména. Dostala ji podle mytické kartaginské královny.

Hrála na tři nástroje
Dido postupně navštěvovala školy Thornhill Primary, City of London Girls’ a Westminster. Poté, co v pěti letech ukradla ve škole zobcovou flétnu, její rodiče ji přihlásili na Guildhall School of Music. Už jako teenager dokázala hrát na klavír, flétnu a housle.

Později studovala práva na Birkbeckské londýnské univerzitě a současně pracovala jako prodejce knih. Školu nedokončila a začala se věnovat hudbě na plný úvazek. V roce 1995 nahrála své první demo snímky, které se objevily na kolekci Odds & Ends. Díky tomu podepsala smlouvu s vydavatelstvím Cheeky Records jejího bratra, které spadalo pod vydavatelství Arista Records. Firma Nettwerk s ní uzavřela smlouvu poté, co na sebe upozornila spoluprací se skupinou Faithless. Nahrávka obsahovala směsici dokončených písní a demo snímků, které se později objevily na její první desce No Angel v roce 1999.

V roce 1999 vyšla deska No Angel v USA a Dido se ji vydala po Spojených státech propagovat. Objela Ameriku coby předskokanka Sarah McLachlan, první singl Here with Me byl vybrán jako titulní melodie televizního programu Roswell. V roce 1998, ještě před vydáním desky, si producent filmu Srdcová sedma vybral skladbu Thank You na soundtrack. Desce nejvíce pomohl rapper Eminem, který nasamploval písničku Thank You a v roce 2000 přišel s předělanou verzí Stan, která se stala hitem číslo jedna ve Velké Británii. Pro Dido tohle znamenalo velký průlom, zvlášť když si sama zahrála ve videoklipu k téhle písni.

Vzhledem k úspěchu vyšla deska No Angel znovu v roce 2001 a stala se celosvětově nejprodávanější deskou roku (prodalo se přes 21 milionů nosičů). Z alba pochází dva Top Ten hity – Here with MeThank You, Top 20 hit Hunter a Top 25 hit All You Want. Platinu deska získala v 36 zemích.

Dido pomáhala ženám
Po vyprodaném obřím turné Dido ohlásila odpočinek od koncertů pro rok 2002, kdy se hodlala věnovat psaní a nahrávání písniček na další album. Našla si čas na nazpívání skladby Feels Like Fire na album Carlose SantanyShaman. To vyšlo pod názvem Life for Rent 29. září 2003 (v USA a Kanadě o den později) a dostalo se na první příčku v hitparádách 26 zemí. Desce výrazně pomohl singl White Flag, ve kterém účinkoval známý herec David Boreanaz. Z alba pochází ještě tři další singly - Life for Rent, Don’t Leave HomeSand in My Shoes. Na podporu desky se Dido vydala na další celosvětové turné, jehož záběry se objevily v roce 2005 na DVD Live at Brixton Academy. V roce 2004 také nazpívala duet s Rufusem Wainwrightem I Eat Dinner (When the Hunger’s Gone) pro film Bridget Jones.

V roce 2005 se Dido zúčastnila koncertů Live 8. Zahrála na třech z nich, nejdříve v Londýně, poté cestovala do Cornwallu a nakonec vystoupila v Paříži společně s Youssou N’Dourem (písničky Thank YouSeven Seconds). V témže roce se Dido také zúčastnila nahrávání vedlejšího projektu svého bratra – Dusted. V říjnu 2005 začala v Los Angeles pracovat na svém třetím albu. Produkce se ujala sama společně s Jonem Brionem. Nahrávalo se v domácím studiu Jona Briona a v legendárních studiích na Abbey Road a vystřídala se na něm celá řada muzikantů, včetně Briana Eno, Micka Fleetwooda, Jima Keltnera či bratra Dido, Rollo Armstronga. Album bylo bez oficiálního zdůvodnění několikrát odloženo.

V mezičase nahrávání se Dido spojila s Annie Lennox a dalšími 22 umělkyněmi. Nazpívaly singl Sing (vyšel 1. prosince 2007), aby upozornily na problém přenosu AIDS mezi matkou a dítětem. První singl z očekávané desky Don’t Believe in Love vyšel 5. září 2008 a celé album potom následovalo 1. listopadu na internetu a 17. listopadu v obchodech. Jmenuje se Safe Trip Home.

Novinka jménem Girl Who Got Away vychází Dido v březnu 2013. Je to deska, kterou Dido psala těsně před tím, než porodila prvního potomka.

Může se ti líbit

Videa interpreta Dido

    Mohlo by tě také zajímat

    Audio & video
    iStyle
    Štítek Reklama