Štítek Reklama

Interpreti Fiordmoss

Fiordmoss

Více interpretů jako tento
motiv interpreta
Rok založení 2008
Doba existence 9 let
Místo vzniku Brno, Česká republika
Žánry Accoustic, Electro
Weby skupiny http://www.fiordmoss.cz/
YouRadio Líbí se 0x
Přehrát rádio Fiordmoss
Oblíbená skladba

Severská nálada, drsné fjordy a měkký mech, ten kontrast, to jsme my dva. Ano, přesně tohle jsou Fiordmoss, vysoce surrealistický hudební projekt studentů umění. Svou nadpozemskou hudbou se snaží osvobodit mysl a dát tak větší prostor lidskému podvědomí. Petra Hermanová, Roman Přikryl a nově Jan Boroš společně vytvářejí muziku, která se ani trochu nesetkává s jednoduchostí.

Ale pěkně od začátku. Dříve, než se kapela transformovala do podoby, jak ji známe dnes, pracovali její dva zakládající členové na svých aktivitách. Roman našel zálibu v minimalu, housu i drum’n’bassu, zatímco Petra si brnkala na kytaru s Markétou Irglovou v akustickém duu Siren. Po čase obě zjistily, že jejich spojení fungovat nebude, což mělo pro budoucnost fungování Fiordmoss příznivý dopad.

Letos na sebe trojice částečně strhla pozornost vítězstvím hudebních cen Vinyla v kategorii objev roku. Prvotní EP s názvem Gliese nejistě poukazovalo na jejich neobvyklé vnímání zvuků a hudby, s pětipísňovým ípíčkem Ink Bitten už si odneslo cenu.

Poslechněte si Fiordmoss v YouRadiu

Dvě třetiny členů brněnské formace jsou výtvarníci, a možná právě proto jdou na hudbu nestandardně. „Škatulkáři“ si je zařadili mezi elektroakustický folk, Fiordmoss ale přiznávají, že jejich styl jde jen těžko definovat. Při poslechu jejich desky ale dominují hlavně čiré pocity a vjemy z melodií; Fiordmoss kreslí severským štětcem na ledem zamrzlé okenní tabulky a každým tahem vytvářejí další zvuková bludiště.

Samostatnou kapitolou jsou texty. Působí jako změť nejrůznějších asociací, po několikanásobné četbě ale začínají dávat smysl. Jako by si Fiordmoss vytvořili vlastní mytologii; inspirace autory prýští po hektolitrech, takže doufejme, že se někdy dočkáme i dlouhohrající desky.

Ink Bitten vychází na dvanáctipalcovém vinylu, písničky si ale můžete stáhnout také zadarmo na webu Fiordmoss. A co že názve Ink Bitten znamená? Nese v sobě fenomén tetovaných slečen z 19. století. Fiordmoss dokonce ve jedné písni přímo oslavují první americkou tatérku Maud Stevens Wagner.

Může se ti líbit

Videa interpreta Fiordmoss

    Mohlo by tě také zajímat

    Audio & video
    iStyle
    Štítek Reklama