Štítek Reklama

Interpreti Jaromír Nohavica

Jaromír Nohavica

Více interpretů jako tento
motiv interpreta
Datum narození 7. 6. 1953
Věk 64 let
Místo narození Ostrava
Žánry Písničkář/ka, Folk
Web interpreta http://www.nohavica.cz
YouRadio Líbí se 0x
Přehrát rádio Jaromír Nohavica
Oblíbená skladba

Jeden z nejpopulárnějších českých písničkářů Jaromír Nohavica se narodil v roce 1953 v Ostravě. Hudební talent se u něho projevoval už od dětství, sám se naučil hrát na kytaru a na heligonku a učil se také na housle. Profesionálně se hudbě věnoval až později: před tím studoval Vysokou školu báňskou v Ostravě, poté si nakrátko vyzkoušel několik zaměstnání (uvádí, že se živil jako knihovník nebo dělník) a v roce 1981 se stal textařem na volné noze. Tady ho proslavila spolupráce s Marií RottrovouVěrou Špinarovou. První vlastní album Darmoděj udělal v roce 1988.

Do té doby působil jako undergroundový zpěvák. Vystupoval na mnoha folkových festivalech, kde sklízel vavříny. Kvůli kritice společenských poměrů se často dostával do hledáčku cenzorů a tajných agentů. Pod tlakem doby se zapletl s StB. Po zveřejnění jejích svazků, mediálním tlaku, završeným písní Jaroslava Hutky Udavač z Těšína, se od této etapy života distancoval a odmítá se k ní vracet.

Během 90. let postupně pronikl z undergroundové scény na obří pódia a stal se jedním z nejpopulárnějších českých zpěváků. Do nového tisíciletí vstoupil jako jedna z nejvýznamnějších osobností české kulturní scény a toto postavení potvrdil účinkováním ve filmu Petra Zelenky Rok ďábla (2002). V roce 2006 poskytl dvě svá alba Pražská pálenáOd Jarka pod stromeček volně ke stažení na svých internetových stránkách, totéž zopakoval o dva roky později s deskou On the Road.

Jaromír Nohavica je i uznávaný překladatel, je autorem českého textu k mnoha písním VysockéhoOkudžavy, přeložil i Mozartovy opery Cosi van tutteDon Giovanni.

 

Může se ti líbit

Videa interpreta Jaromír Nohavica

    Mohlo by tě také zajímat

    iStyle
    Štítek Reklama