Štítek Reklama

Interpreti Jean-Michel Jarre

Jean-Michel Jarre

Více interpretů jako tento
motiv interpreta

Jean-Michel Jarre - Autor fotografie: Foto MySpace hudebníka

Datum narození 24. 8. 1948
Věk 68 let
Místo narození Lyon, Francie
Žánry Electro
Web interpreta http://www.jeanmicheljarre.com
YouRadio Líbí se 0x
Přehrát rádio Jean-Michel Jarre
Oblíbená skladba

Legendární skladatel elektronické hudby se narodil ve francouzském Lyonu 24. 8. 1948. Přišel na svět v rodině později světoznámého skladatele filmové hudby Maurice Jarreho.
Od útlého věku projevoval Jean zájem o hudbu, už v pěti letech se začal učit na piano. Kromě zájmu vykazoval i velký talent. Ve 20 letech se připojil k umělecké skupině Groupe de Recherches Musicales, jejíž vůdčí osobnost, Pierre Schaffer, jako jeden z prvních experimentoval s elektroakustickou hudbou. Schaffer ukázal Jarremu cestu, která se mu stala osudovou pro celou následující uměleckou tvorbu. Roku 1969 již Jarre publikoval první nahrávky La CageEros Machine. V roce 1972 jeho hudba doprovázela balet Aor v Pařížské opeře. Jedná se o vůbec první vstup elektroniky na dramaturgické pole této instituce. Ostatně, celá jeho další kariéra je provázena řadou různých prvenství ve světě hudby.

Přelomové album Oxygene
V roce 1976  Jarre vydává přelomové debutové album Oxygene, které se záhy dostane na přední příčky světových hitparád. Úspěch byl o to cennější, že deska je čistě elektroakustická. Po Oxygene následují další nahrávky, Equinoxe (1978) a Magnetic Fields (1980), kde Jarre poprvé sahá po digitálních syntezátorech. Významnou součástí jeho kariéry se stala veřejná vystupování: čtyřikrát překonal svůj vlastní Guinnessův rekord v počtu posluchačů přítomných na hudebním vystoupení. Naposledy se mu to podařilo v Moskvě roku 1997, kde jeho koncert navštívilo 3,5 milionu lidí.

Jarreův hudební styl kritici později pokřtili příhodně na New Age (nový věk), z něhož vychází odnože elektronické hudby jako techno, ambient nebo popovější downtempo. Svojí tvorbou Jarre ovlivnil celou generaci hudebníků.

V listopadu roku 2008 vystoupil Jarre v Praze.

Může se ti líbit

Videa interpreta Jean-Michel Jarre

    Mohlo by tě také zajímat

    Audio & video
    iStyle
    Štítek Reklama