Štítek Reklama

Interpreti Karel Gott

Karel Gott

Více interpretů jako tento
motiv interpreta

Karel Gott - Autor fotografie: Foto archiv

Datum narození 14. 7. 1939
Věk 78 let
Místo narození Plzeň
Žánry Pop
Web interpreta http://www.karelgott.com
YouRadio Líbí se 0x
Přehrát rádio Karel Gott
Oblíbená skladba

V mládí Karel Gott toužil stát se malířem, po ukončení školní docházky se v Praze neúspěšně pokoušel o studium výtvarného umění. Když ho nepřijali, odešel do učení (ČKD) v oboru elektromontér. Během učňovských let se ale dál věnoval své druhé velké lásce – hudbě a zpěvu. V 50. letech příležitostně vystupoval jako zpěvák–amatér a zároveň se účastnil různých pěveckých soutěží. Poprvé na sebe upozornil v roce 1957. U poroty tehdy sice zcela propadl, ale dostal nabídku na angažmá v pražských tanečních kavárnách s orchestry (např. Karla Krautgartnera). V roce 1958 získal první místo v soutěži amatérských zpěváků. Dva roky nato definitivně odešel z ČKD a začal se profesionálně věnovat pouze zpěvu. Na pražské státní konzervatoři prezenčně studoval do roku 1963 operní zpěv u prof. Karenina  a do roku 1966 pokračoval dálkově.

V 60. letech, po odchodu z divadla Semafor, spolupracoval hlavně s bratry Štaidlovými, se kterými založil vlastní divadelní scénu Apollo. V roce 1967 pak odletěl na sedm měsíců trvající angažmá v americkém Las Vegas. Po návratu začal mimo jiné spolupracovat i se svým později velkým životním přítelem, hudebním skladatelem Karlem Svobodou, který je autorem největšího Gottova hitu Lady Carneval.

Úspěch doma i v cizině
V dalších letech Gottova hvězda neustále stoupala vzhůru, a to jak v Československu, tak i v zahraničí. Hlavně pak v německy mluvících zemích, kde je velmi populární dodnes. Gott si dokonce zkusil „cvičnou“ emigraci, ale naopak v roce 1977 podepsal Antichartu, o osm let později dostal od posledního komunistického prezidenta Gustáva Husáka titul národní umělec. Sám se přitom doma často hádal s otcem Karlem, který byl ve straně.

V 80. letech vystupoval ve vrcholné formě. Svůj repertoár rozšířil od popu přes lidovky až po klasikou hudbu. Na koncertech ho přitom neustále doprovázela kapela pod vedením Ladislava Štaidla. Po převratu, v roce 1990 se Gott rozhodl ukončit svoji kariéru a uspořádal mamutí turné na rozloučenou po sportovních halách v Československu a v Německu. Úspěch turné byl ale tak velký, že své rozhodnutí přehodnotil. V 90. letech vydal několik úspěšných desek, megakoncertem v Praze na Výstavišti oslavil 60. narozeniny a vůbec poprvé vystoupil v newyorské Carnegie Hall.

Karel Gott naplno pracuje do dnes. Pravidelně koncertuje v Česku i v zahraničí. Na albech, v kterých cestuje od popu do vážné hudby, si dává velmi záležet. Jde mu o to, aby lidem stále nabízel něco nového!

V roce 2006 se Gottovi a jeho dlouholeté přítelkyni Ivaně Macháčkové (32) narodila dcera Charlotte Ella. Ivanu si pak Karel potají vzal za ženu 7. ledna 2008 v Las Vegas – ve městě, kde na začátku kariéry přes půl roku vystupoval. V květnu 2008 se jim narodila druhá dcera Nelly Sofie. Z předešlých vztahů má Gott už dospělé dcery, Dominiku a Lucii. Gott je jedním z nejúspěšnějších českých zpěváků, v roce 2008 získal už 33. Zlatého slavíka. Dále má doma, ve vile v Praze na Betramce, desítky platinových, zlatých a stříbrných desek a další desítky domácích i světových ocenění.

Ve volném čase se věnuje malování.

Může se ti líbit

Videa interpreta Karel Gott

    Mohlo by tě také zajímat

    iStyle
    Štítek Reklama