Štítek Reklama
 • Mobilní aplikace:
  • YouRadio v mobilu

   Služba YouRadio Koule.cz je chytré internetové rádio, které umožňuje zdarma poslouchat muziku podle vybraných žánrů, interpretů a dále jej přizpůsobovat svému vkusu.

   stahnou aplikaci z google play

  • Rádio Tycoon

   Vybuduj si vlastní rádio, vyber muziku a vydělej vysíláním balík. Vyber hudbu, kterou budeš hrát, nakupuj super vybavení, vybav interiér rádia stylovými doplňky a získej co nejvíc posluchačů a vydělávej na reklamě.

   stahnou aplikaci z google play

  • Čtečka Koule.cz

   Nyní si budete v mobilní verzi moci číst i články o muzice - aplikace Koule.cz Vám nabízí řadu našich textů tak, abyste je měli pokaždé po ruce - ve svém chytrém telefonu nebo na tabletu.

   stahnou aplikaci z google play

  • YouRadio v mobilu

   Služba YouRadio Koule.cz je chytré internetové rádio, které umožňuje zdarma poslouchat muziku podle vybraných žánrů, interpretů a dále jej přizpůsobovat svému vkusu.

   app store

  • Čtečka Koule.cz

   Nyní si budete v mobilní verzi moci číst i články o muzice - aplikace Koule.cz Vám nabízí řadu našich textů tak, abyste je měli pokaždé po ruce - ve svém chytrém telefonu nebo na tabletu.

   app store

Interpreti Leonard Cohen

Leonard Cohen

Více interpretů jako tento
motiv interpreta
Datum narození 21. 9. 1934
Věk 79 let
Místo narození Montreal, Kanada
Žánry Folk, Alternative, Šanson
Web interpreta http://www.leonardcohen.com/
YouRadio Líbí se 0x
Přehrát rádio Leonard Cohen
Oblíbená skladba

Do katolického kláštera by Leonarda Cohena ho asi nevzali. Už z prostého faktu jeho židovského původu, ale také pro jeho celoživotní přitakávání požitkům, počínaje alkoholem a drogami, především v mládí, a konče krásnými ženami, a především pro jeho neasketické uvažování, jež se promítalo do tvorby. Hlavně v básních, jimiž na dlouhou dobu, už od 50. let, vstoupil do uměleckého světa, a později i v básnivých textech se realisticky a spíše skepticky zamýšlel nad mezilidskými vztahy, ty mezi mužem a ženou nevyjímaje. Stejně otevřeně meditoval i o sexualitě a také o víře. Buddhistický klášter si na pět let kolem přelomu tisíciletí zvolil jak pro jeho tolerantnější atmosféru, tak pro izolaci, k níž tíhne od mládí. Ani rodná Kanada mu ji nemohla plně nabídnout, a proto už v 60. letech našel útočiště na řeckém ostrově Hydra.

Když v roce 2001 klášter opouštěl, nesl si s sebou bohatou úrodu poezie a také hudby. Ta se od té doby objevila na dvou albech: Ten New Songs (2001) a Dear Heather (2004). Třebaže očekávání předčila výsledek, umělec Cohenova formátu snad ani nemůže klesnout k průměru. Obzvláště druhé album, ač hudebně méně přesvědčivé než jeho produkce z 60. až 90. let, přineslo překvapení: do cohenovského světa vstoupila zřídka vídaná hravost a k tomu ještě rozený básník v mnoha skladbách rezignoval na psaní textů, přenechav je druhým.

Může za to kytara
Jedině snad Boba Dylana lze postavit nad Cohena z generace folkových písničkářů 60. let, kteří umělecky přežili do dnešních časů. Zatímco však Dylan od samých počátků usiloval o brázdu v hudbě, Cohen na dlouhé roky zapomněl, že ve 13 letech se naučil hrát na kytaru (aby učaroval holce, jak jinak), a psal básně a pak i prózu.

Absolvent univerzity si dokonce vydobyl srovnání s Jamesem Joycem a ani v době, kdy Dylan už měl za sebou několik alb a stal se mediální senzací, se nezdálo, že folkovou hudbu čeká v Kanadě další přírůstek. Jenže prstům se zjevně stýskalo po strunách. Navíc Cohen přesídlil v druhé polovině 60. let do USA, na čas do Mekky country Nashville, pak do New Yorku, kde se zapojil do Warholova okruhu a zamiloval si Nico. Netrvalo dlouho, a vystupoval po klubech. A netrvalo o moc déle, kdy mu roku 1967 vyšla první deska. Album Songs of Leonard Cohen i po 41 letech fascinuje. Temnotou, pro niž se nestalo komerčním trhákem, myšlenkovou hloubkou básnivých textů… a v neposlední řadě i netradičním vokálem, bručavým basbarytonem, dosud v žánru neslýchaným a pro Cohena natrvalo charakteristickým.

Je to náš člověk
I´m Your Man… byť trochu záhadný, neproniknutelný, podivínský. Velký komerční úspěch jej nikdy nepotkal, v tom se jeho osud míjel s Dylanovým, i v míře generačního vlivu, neboť jeho myšlenkový svět nesouzněl s většinovým.

S o to větším požitkem si mohl po celý život vychutnávat až kultovní statut a o to svobodnější mohl být v tvorbě a odvážnější v experimentech. Albem I´m Your Man (1988) překvapil a některé své dávné příznivce asi vyděsil radikálním příklonem k syntetickému soundu, ke klávesám. Podobně dramatický obrat nabrala jeho tvorba deset let předtím, když na albu Death of  a Ladies´ Man v produkci Phila Spectora vzaly za své cohenovské minimalistické aranže, jež nahradily příslovečné, mnohavrstevné zvukové hradby. To ale byl experiment jedné desky, kdežto album I´m Your Man Cohenovu tvorbu natrvalo proměnilo. Od té chvíle točí songy umně vybalancované na hraně chytlavého kýče, bohatě zdobené dívčími vokály, krásně kontrastujícími s jeho bručounstvím.

Cohen není jen koncertně lenošivý. Ani do nahrávacích studií se nehrne. Za dvacet let od I´m Your Man natočil jen tři alba. Umělce slabšího v kramflecích by takové pracovní tempo zahubilo. Ne tak Cohena. Nemusel hnout prstem a díky filmu, který rád sahá po jeho dráždivé hudbě (za všechny jmenujme Stoneovy Takové normální zabijáky z roku 1994) se jeho hudba dostala k novým generacím posluchačů. Ty vnímavější fascinuje stejně jako jejich rodiče.

 

Může se ti líbit

Videa interpreta Leonard Cohen

  Mohlo by tě také zajímat

  iStyle
  Štítek Reklama