Youradio

Menu

 
Rok založení 1982
Doba existence 42 let
Místo vzniku Praha
Web skupiny www.visaci.cz
 
Žánr Punk
Přehrát náladu "Visací zámek "
Nej skladba "Traktor 2018"

Visací zámek jsou parta promovaných inženýrů, kteří hrají muziku s údernými texty a chytlavými refrény. Za sebou má kaopela 25 let v nezměněném složení, což se ve světovém měřítku podařilo snad jen U2 a ZZ Top. Jak se kluci dali dohromady a jak ještě dnes dokáží ohromit? Vše začalo u pěti studentů stavební fakulty ČVUT. Jan „Hony“ Haubert, Michal „Štětináč“ Pixa, Vladimír „Savec“ Šťástka, Ivan „Hroch“ Rut – kamarádi ze strahovských kolejí, co poslouchali punk (Sex Pistols) a metal (Motörhead). Na konci léta roku 1982 začali na hrudích nosit placky s motivem visacího zámku a všude prohlašovali:  „Visací zámek je teď nejlepší česká kapela!“, jak stojí v Haubertově knize Hluboká orba. Nikdo je tehdy ještě ani nemohl slyšet, reklamusi ale  udělali skvělou. Když se ke kamarádům ve škole propadl i Jiří „Sweet“ Pátek jakožto bubeník, rozhodl se Visací zámek, že přeci jen zahraje. Jednou a naposledy. Když konečně 7. prosince 1982 kapela vystoupila ve strahovském klubu 007, sklidili nebývalý úspěch. První koncert „Visáčů“ tak naštěstí nebyl původně zamýšleným posledním.

Tehdejší studenti podepsali zřizovatelskou smlouvu, což pro ně znamenalo, že mohli legálně hrát žádoucímu publiku. V březnu 1983 snadno vyprodali tehdejší slavný Junior klub na Chmelnici (dnes Exit Chmelnice).  Visací zámek koncertoval stále častěji, i proto se dostal do centra pozornosti vládních orgánů. Mnoho vystoupení tak vůbec nemohl odehrát. Vrcholem tehdejších dob byl pro „Visáče“ 1. galakoncert na Žofíně. Jiřímu Pátkovi se podařilo celý koncert zachytit na magnetofonovou pásku, která se mezi lidmi velmi rychle rozšířila. Některé kazety rozesílal Haubert i na přání. Oficiálně nahrávka vyšla v roce 2002 na 2CD.

Špatné časy
Pak ale nastala pro Visací zámek zlá doba – Ivan Rut obdržel jako první povolávací rozkaz na vojnu a Jiří Pátek, Michal Pixa a Vladimír Šťástka končili školu. Zřizovatelská smlouva byla tímto ukončena. Povinná vojenská služba posléze čekala i Michala Pixu, po zkušenosti ve skupině OZW také Pátka i Šťástku, poslední tři jmenovaní se ale shodou okolností setkali na stejném místě a protože si chtěli zahrát, založili kapelu Sedm vostrejch. Jan Haubert hostoval u kapely Plexis a po návratu ze služby se ke spolupráci se spřátelenou kapelou přidal i „Kvílivý hroch“ Rut. Když se „Visáči“ po letech chystali opět vystoupit, raději si dali název V.Z., vysvětlovaný jako „v zastoupení“. Nakonec na vojnu nastoupil i sám Haubert.

Zářné zítřky
Od roku 1987 se Visací zámek vrací na scénu v původní sestavě, vystupuje na Rockfestech a v roce 1988 ke všemu dostal nabídku natočit vlastní singl. Vyšla tak Hymna šibeničních bratří pod názvem Podvedení kameloti, ke které byl také posléze natočen klip. Posledními počiny Visacího zámku do sametové revoluce byl velkolepý koncert v Lucerně a galakoncert na Žofíně na počest výročí přátel z Plexis. Pětice inženýrů hraje dodnes svižně a rytmicky, texty (převážně z pera Jana Hauberta) jsou věcné a aktuální. Na svých vystoupeních stále znovu těší staré a ohromují nové fanoušky. Pixa vždy zaujme punkovým ohozem a účesem, stejně jako Šťástka dnes nevystoupí bez svého umělého „číra“.

Pražský galakoncert k 25. narozeninám
V prosinci roku 2007 kapela oslavila 25. výročí vzniku. Kdo si nechal ujít show, kterou „Visáči“ 11. prosince 2007 předvedli ve vyprodané pražské Lucerně, může si ji pořídit na CD a DVD, které vyšlo v březnu 2008. Atmosféru „přímo z akce“ už ale nedožene. Lidi rozproudil už nástup členů kapely, pod pódiem se začalo pogovat, všichni zpívali s „Honym“ Haubertem. Zazněly proslulé fláky jako Traktor, Cigára, Hymna šibeničních bratří, Stánek nebo i hity z nejnovějšího alba Punk! Temelín, Hmyzákův víkend nebo Známka punku. „Štětináč“ Pixa zapojoval publikum, na pódiu poskakoval klokan reprezentující oblíbený fotbalový klub kapely Bohemians 1905, objevila se i velmi spoře oděná dívka. Jako hosté se na pódiu objevilo trio Ivana Hlase s akustickými kytarami, několik roztodivných písní zazpíval i „kníže pornofolku“ Záviš. Část koncertu moderovala Lenka Kořínková, zazpívat si přišel i starý kamarád Petr Hošek z kapely Plexis. Úžasným zážitkem byl smyčcový kvintet. Kdo by řekl, jak skvěle zazní Známka punku v jejich podání. Visací zámek po bezmála třech hodinách koncertu ještě přidal několik skladeb  (Dopravní značky a Stromeček), jeden stromeček pak skutečně kapela zapálila. Že se publikum dobře bavilo, o tom svědčily fronty u výčepů: pivo došlo asi v polovině koncertu.

28. narozeniny oslaví kapela na večírku v pražské Lucerně, kde zároveň křtí devádou řadovou desku Klasika z podzimu 2010.

Složení Visacího zámku
Jan „Hony“ Haubert – zpěv
Michal „Štětináč“ Pixa – kytara, zpěv
Vladimír „Savec“ Šťástka – baskytara
Ivan „Hroch“ Rut – kytara, zpěv
Jiří Pátek – bicí

Diskografie

Podobní interpreti

Album Anarchie a totál chaos

Anarchie a totál chaos

Rok vydání: 2020 Songů: 12
 
Album Traktor 2018

Traktor 2018

Rok vydání: 2018 Songů: 1
 
Album Punkovy kralovstvi

Punkovy kralovstvi

Rok vydání: 2015 Songů: 15
 
Album Klasika

Klasika

Rok vydání: 2010 Songů: 11
 
Album Beatova Sin Slavy (Live)

Beatova Sin Slavy (Live)

Rok vydání: 2009 Songů: 1
 
Album Punk!

Punk!

Rok vydání: 2005 Songů: 8
 
Album Traktor

Traktor

Rok vydání: 1998 Songů: 11
 
Album Zámkománie / Best Of

Zámkománie / Best Of

Rok vydání: 1998 Songů: 9
 
Album Sex

Sex

Rok vydání: 1996 Songů: 1
 
Album Visací Zámek (2019)

Visací Zámek (2019)

Rok vydání: 1995 Songů: 12
 
Album Platinum Collection

Platinum Collection

Rok vydání: 1995 Songů: 44
 
Album Jako vzdycky

Jako vzdycky

Rok vydání: 1994 Songů: 11
 
Album Three Locks

Three Locks

Rok vydání: 1992 Songů: 18
 
 
 

Whoops, něco se stalo špatně

Omlouváme se, ale něco se porouchalo. Prosím obnovte okno prohlížeče.

Obnovit okno