Štítek Reklama

Interpreti Xavier Baumaxa

Xavier Baumaxa

Více interpretů jako tento
motiv interpreta

Xavier Baumaxa - Autor fotografie: Foto xavi.litvinoff.cz

Datum narození 6. 12. 1973
Věk 43 let
Místo narození Most
Žánry Folk, Písničkář/ka
Web interpreta http://xavi.litvinoff.cz
YouRadio Líbí se 0x
Přehrát rádio Xavier Baumaxa
Oblíbená skladba

Podle vlastních slov „buránek regionálního charakteru“, zpěvák, kytarista a písničkář Lubomír Tichý alias Xavier Baumaxa pochází z Mostu. V jedenácti letech se přihlásil do Lidové školy umění na hru na kytaru. Svou první kapelu jménem Prach založil spolu se spolužákem z litvínovského gymnázia Břachem, když mu bylo čtrnáct. V tomto dvoučlenném folkrockovém uskupení mohl Xavier poprvé vyjadřovat svůj osobitý styl hudebního projevu naplno.

O dva roky později stál u zrodu punkové kapely V.H.M., později se stal členem (již podle názvu) recesistické formace FAULNAMUSIC. Zásadní událostí pro další Baumaxovu tvorbu bylo setkání s ukrajinským básníkem Emem Rudenkem v roce 2000. S ním začíná vystupovat v básnické autorské dvojici před publikem, kde recitutovali také básně Alfréda Strejčka. O dva roky později se Baumaxa vydal definitivně na sólovou písničkářskou dráhu. Nadále však spolupracoval s Rudenkem, s nímž moderoval dva ročníky festivalů www.litvinoff.cz vol. 2 a 3 a Open Air Festival Trutnoff 2004 a 2005.

Od lokální legendy k hudební osobnosti
Z lokální legendy se postupem času stala známá hudební osobnost v celé České republice. Veřejnost a média Baumaxa zaujal hlavně svými poněkud vulgárními, provokativními, ale inteligentními texty. Když už jeho živá vystoupení nevyvolají všeobecné nadšení, tak zcela určitě fascinují. Zdá se, že Baumaxovi není nic svaté: v textech se pouští do popkulturních fenoménů a paroduje různé hudební styly. Díky svému širokému hlasovému záběru a perfektnímu ovládání akustické kytary si to ovšem může dovolit.

 

Může se ti líbit

Videa interpreta Xavier Baumaxa
    Autor: Marek Bartoš

    Mohlo by tě také zajímat

    Audio & video
    iStyle
    Štítek Reklama