Štítek Reklama
13. 4.2013

Michal Penk se vrací. Na desce odráží dobu, kdy byl na drogách

  • Rychlovka
Více rychlovek jako tato
Motiv detailu rychlovky

Michal Penk

Pětačtyřicetiletý zpěvák a skladatel Michal Penk se po letech pokouší vrátit na hudební scénu. Jeho nové album Tancuj zbožně!, provázené klipem k písni Sráz (pod zprávou), je jiné než Penkův pop 80. a 90. let. Odráží "cestu peklem", kterou si Penk prošel při své závislosti na pervitinu a při které trpěl schizofrenií a depresí.

"Abstinuji už pátý rok. Pomohlo mi to, že jsem workoholik. Kdybych se na týden ocitl někde bez možnosti dělat muziku, zase bych utíkal k dětské zabranosti, kterou pervitin aktivuje," řekl muzikant.

Penk žil dvanáct let v ústraní. V roce 1999 se pokusil o sebevraždu, poté začal hodně číst: poezii, bibli i korán, při tom poslouchal vážnou hudbu. V současné době má kapelu sestavenou ze členů indie skupin The SlotsFake Tapes a zkouší nový repertoár.

K drogám prý v polovině 90. let Penk utekl mimo jiné kvůli frustraci ze showbyznysu, jehož součástí se necítil, přestože je do něho dodnes řazen. Také těžce nesl, že fanoušci tehdy nepřijali jeho snahu o náročnější muziku, než s jakou se prezentoval na konci 80. let. Mnohá rádia dodnes hrají jeho hity Odpusťte nám nebo píseň O bláznech (poslechněte si ji), k níž natočil úspěšný videoklip Penkem dnes zavrhovaný Sagvan Tofi. "Pro moji kariéru to bylo ironicky sebevražedné, protože v době, kdy jsem byl takzvaný 'popový idol', jsem v klipu chtěl mít svou ženu i syna Christophera, který s ní potom od třinácti let žil v Londýně," podotkl.

Penka mrzí, že ho mnozí lidé mají stále spojeného jen s popovým repertoárem a dlouhými blonďatými vlasy. Méně už se ví, že rád čte Jesenina, Diane di Prima, Bukowského a Sartra a v dětství několikrát uspěl na prestižních mezinárodních soutěžích klavíristů do 15 let.

Penk v roce 1987 z vlastní vůle opustil skupinu Lucie, protože nevěřil v její budoucnost. Debutové album vydal roku 1989, poté založil kapelu Sing Sing. (sli)

Mohlo by tě také zajímat

  • Rychlovka
YouRadio

Začni poslouchat, co tě baví

iStyle
Štítek Reklama