Youradio

Menu

Mrkni na dárkové karty Youradia Premium

 
 
Datum narození 21. 4. 1970
Věk 47 let
Místo narození Dublin, Irsko
 

Nebýt ředitele školy, který třináctiletému Glenu Hansardovi rozmluvil studia a přemluvil ho k hudební dráze, měla by Česká republika o jednoho Oscara méně. Syn dublinské prodavačky ovoce a hlídače parkoviště se totiž projevil jako mimořádně talentovaný muzikant a v roce 1990 založil skupinu The Frames. Zvláště díky albu For The Birds sklidil úspěchy a dosáhl značné popularity po celé Evropě. Tehdy si také zahrál v muzikálu The Commitments, označovaném za nejlepší irský hudební film všech dob.

V roce 1988 se daleko na východě, v tehdy socialistickém Československu narodila Markéta Irglová. Holčička měla ráda muziku, od sedmi let hrála na klavír. Když v devíti dostala kytaru, okamžitě na ní začala hrát a učit se písničky poslechem.

Psal se rok 2001, když v Praze odehrál irský zpěvák Glen Hansard tři koncerty a hlavně se zde seznámí s třináctiletou Markétou. Skamarádili se a o dva roky později vzal „velký zpěvák“ Glen malou Markétu s sebou na turné. Někdy v této době prý zahořel k Markétě platonickou láskou, která se později proměnila v opravdický vztah.
V roce 2006 jim vyšla deska The Swell Season, kterou inspirovala Škvoreckého novela Prima sezóna. O rok později si dvojice Irglová - Hansard zahrála v nízkorozpočtovém filmu Once. Natočila také ústřední píseň Falling Slowly. A právě tato romantická balada nečekaně přinesla dvojici filmového Oscara.

Na podzim 2010 vydala dvojice desku Strict Joy pod hlavičkou The Sweel Season, v roce 2011 pak Irglová definitivně potvrdila, že se dvojice rozchází, a provdala se za baskytaristu Tima Iselera.

Glen Hansard vydal v roce 2012 první sólovou desku Rhythm and Repose.

 

 

Podobní interpreti

Diskografie

Album Drive All Night

Drive All Night

Rok vydání: 2013 Songů: 4 Vydavatelství: Plateau Records
 
Album Rhythm And Repose

Rhythm And Repose

Rok vydání: 2012 Songů: 11 Vydavatelství: Anti-
 

Whoops, něco se stalo špatně

Omlouváme se, ale něco se porouchalo. Prosím obnovte okno prohlížeče.

Obnovit okno