Youradio

Menu

Mrkni na dárkové karty Youradia Premium

Jean-Michel Jarre

  Zpětná vazba na Youradio
 
 
Datum narození 24. 8. 1948
Věk 69 let
Místo narození Lyon, Francie
 

Legendární skladatel elektronické hudby se narodil ve francouzském Lyonu 24. 8. 1948. Přišel na svět v rodině později světoznámého skladatele filmové hudby Maurice Jarreho.
Od útlého věku projevoval Jean zájem o hudbu, už v pěti letech se začal učit na piano. Kromě zájmu vykazoval i velký talent. Ve 20 letech se připojil k umělecké skupině Groupe de Recherches Musicales, jejíž vůdčí osobnost, Pierre Schaffer, jako jeden z prvních experimentoval s elektroakustickou hudbou. Schaffer ukázal Jarremu cestu, která se mu stala osudovou pro celou následující uměleckou tvorbu. Roku 1969 již Jarre publikoval první nahrávky La Cage a Eros Machine. V roce 1972 jeho hudba doprovázela balet Aor v Pařížské opeře. Jedná se o vůbec první vstup elektroniky na dramaturgické pole této instituce. Ostatně, celá jeho další kariéra je provázena řadou různých prvenství ve světě hudby.

Přelomové album Oxygene
V roce 1976  Jarre vydává přelomové debutové album Oxygene, které se záhy dostane na přední příčky světových hitparád. Úspěch byl o to cennější, že deska je čistě elektroakustická. Po Oxygene následují další nahrávky, Equinoxe (1978) a Magnetic Fields (1980), kde Jarre poprvé sahá po digitálních syntezátorech. Významnou součástí jeho kariéry se stala veřejná vystupování: čtyřikrát překonal svůj vlastní Guinnessův rekord v počtu posluchačů přítomných na hudebním vystoupení. Naposledy se mu to podařilo v Moskvě roku 1997, kde jeho koncert navštívilo 3,5 milionu lidí.

Jarreův hudební styl kritici později pokřtili příhodně na New Age (nový věk), z něhož vychází odnože elektronické hudby jako techno, ambient nebo popovější downtempo. Svojí tvorbou Jarre ovlivnil celou generaci hudebníků.

V listopadu roku 2008 vystoupil Jarre v Praze.

Podobní interpreti

Diskografie

Album Ethnicolor

Ethnicolor

Rok vydání: 2011 Songů: 1 Vydavatelství: Rodeo Media
 

Whoops, něco se stalo špatně

Omlouváme se, ale něco se porouchalo. Prosím obnovte okno prohlížeče.

Obnovit okno