Youradio

Menu

Mrkni na dárkové karty Youradia Premium

Kardinal Offishall

  Zpětná vazba na Youradio
 
 
Datum narození 21. 5. 1976
Věk 41 let
Místo narození Scarborouhg, Toronto, Kanada
 

Jason Harrow, v hudebním světě známý pod uměleckým jménem Kardinal Offishall, pochází z rodiny jamajských imigrantů do Kanady a tento původ se zcela jistě promítl i do jeho hudebního stylu. Už jako malý chlapec měl blíže k americkému rapu než k jamajskému reggae. Rapoval od svých osmi let a ve věku dvanácti vyhrával nejrůznější rapové soutěže. Tehdy také živě vystoupil vedle prvního jihoafrického prezidenta tmavé pleti Nelsona Mandely při jeho první návštěvě Toronta. V roce 1993 učinil zřejmě poslední zásadní krok k dotvoření své momentální rapové image, když si změnil dosud užívanou přezdívku KoolAid na tu současnou. Prý se při jejím vymýšlení inspiroval nejmocnějším mužem francouzské politiky 17. století, kardinálem Richelieu. A dnes je Kardinal Offishall považován za jakéhosi velvyslance kanadského hip-hopu. Jak k tomu došlo?

Talent + originalita = úspěch
Dílem je tato pozice dána Kardinalovým nesporným talentem, dílem jeho originálním rapovým stylem, ve kterém jsou zřetelné prvky jamajského dancehallu a reggae. Od prvního vykročení na hudební dráhu jej provázely samé úspěchy. Jako dvacetiletý podepsal smlouvu s labelem Warner/Chappell Music Canada. Roku 1996 mu vychází první singl Naughty Dread, který získal nominaci na nejlepší rapovou nahrávku roku v rámci Juno Award. Hned o rok později vydal debutové album Eey & I, jehož jediný singl On Wit Da Show zaznamenal velký ohlas u hudební veřejnosti. Uplynul další rok, když Kardinal slavil vítězství v soutěži Juno Award s nahrávkou Nothern Touch, na které se spolupodílel s dalšími kanadskými rapery Rascalzem, Choclairem, Thurstem a Checkmatem. Přišel rok 2001 a s ním i druhá deska Quest for fire: Firestarter, Vol. 1, která obsahovala velmi úspěšné hity BaKardi Slang a Ol' Time Killin'. Toto album mu vyneslo ocenění Gold Album, jakýsi hudební certifikát pro Kanadu. O dva roky později navazuje na tento počin deska Quest for fire: Firestarter, Vol. 2.: F Word Theory. Po tomto vydání se Kardinal ocitl bez smlouvy u nahrávací společnosti, avšak již v té době byl znám také jako úspěšný producent, který vlastní produkční agenturu The Black Jays.

Spolupráce
V roce 2004 s lidmi okolo této agentury také vydává nezávislou rapovou kompilaci Kill Bloodclott Bill. A ve stejné době mu známý americký raper Jay-Z poskytuje svoji desku The Black Album jako materiál k vytvoření remixu. Tato upravená verze, na níž se podílel i jeho kolega SolitairBlack Jays, vychází pod příhodným názvem The Black Jays Album. Ovšem o rok později se jeho deska Fire and Glory již nachází pod hlavičkou společnosti Virgin Records. Na ní se v roli hosta objevuje i legendární Busta Rhymes. V roce 2008 vychází Kardinalovi deska s názvem Not 4 Sale.

Kardinal Offishall je považován za jednu z nejvýznamnějších osobností kanadské hip-hopové scény. Jako jeden z mála tamních raperů se může pochlubit mezinárodní spoluprací s hudebníky světové špičky. Uveďme jen několik jmen: Method Man, Sean Paul, Spragga Benz, T-Pain, Lil Wayne nebo Akon.

Podobní interpreti

Diskografie

Album Not 4 Sale

Not 4 Sale

Rok vydání: 2008 Songů: 15 Vydavatelství: Universal Music
 

Whoops, něco se stalo špatně

Omlouváme se, ale něco se porouchalo. Prosím obnovte okno prohlížeče.

Obnovit okno