Youradio

Menu

Mrkni na dárkové karty Youradia Premium

 
 
Datum narození 29. 8. 1958
Věk 59 let
Místo narození Gary, Indiana, USA
 

Michael Joseph Jackson se narodil v srpnu 1958 v městečku Gary ve státě Indiana. Už odmala zpíval se svými čtyřmi bratry v populární skupině Jackson 5, které pevnou rukou vládl jejich autoritativní otec. Kapele se sice dařilo, její členové však v podstatě přišly o dětství.
Souběžně s působením v Jackson 5 odstartoval Michael i svou sólovou kariéru. Jeho první hit, balada Got to Be There, vyšel v roce 1971. O osm let později už se albas názvem Off The Wall prodalo více než deset milionů prodaných kopií.

Megadeska Thriller
Vrcholu kariéry se Michael Jackson dočkal v roce 1982. Deska Thriller, které se prodalo více než 100 milionů kusů, se stala nejprodávanějším albem v historii pop-music. Velkolepé filmové ztvárnění titulní písně navíc odstartovalo novou éru v oblasti hudebních klipů.
Další desky Bad (1987), Dangerous (1991) nebo HIStory (1995) se sice prodávaly také po desítkách milionů, historický úspěch Thrilleru už ale nepřekonaly.
Jacksonovu popularitu zvýšila i autobiografická knížka Moonwalk a film Moonwalker. Obě díla vznikla v roce 1988 a byla pojmenována po slavném tanečním kroku, kterým se Jackson proslavil ve svých klipech i na stále bombastičtějších koncertních turné.

První skandály
Na přelomu 80. a 90. let začal Jackson poutat pozornost svým stále bizarnějším vzhledem a různými skandály. Stránky bulváru plnily mimo jiné dohady o počtu plastických operací obličeje, které údajně Jackson podstoupil. Stále bledší odstín hudebníkovy pleti, chorobná touha po čistotě i nezbytná rouška přes ústa - to vše zavdávalo podnět k nekonečným spekulacím o zpěvákově zdravotním stavu.
Hlavní problém se ale objevil v roce 1993, kdy byl Jackson poprvé obžalován ze sexuálního zneužití třináctiletého chlapce. Podezření se sice neprokázalo, Jackson se ale přesto s rodinou chlapce dohodl na mimosoudním vyrovnání. Tím přišel nejen o část svého tehdy ještě rozsáhlého majetku, ale i o pečlivě budovanou image ochránce slabých a utlačovaných, který duší stále zůstává dítětem.
V listopadu 2003 byl na Jacksona kvůli zneužívání dětí vydán další zatykač, soud ho ale nakonec o dva roky později osvobodil.

Rodina a děti
Odpovědí na spekulace o intimních sférách Jacksonova života se měla stát svatba s dcerou Elvise Presleyho Lisou Marií v červenci 1994. Manželství ale po roce a půl skončilo rozvodem. Stejný konec měl v roce 1999 i svazek se zdravotní sestrou Debbie Rowe. Během zhruba tříletého manželství s ní Michael Jackson zplodil syna Prince Michaela I. a dceru Paris. Matka zpěvákova třetího dítěte, Prince Michaela II., není známa.

Comebacku už se nedožil
Letos plánoval Jackson návrat na koncertní pódia. Od července do jara příštího roku měl v Londýně odzpívat na 50 koncertů. Mezi tím se v britském tisku objevily informace, že se tajně léčí s rakovinou kůže. Ve čtvrtek 25. června odpoledne losangelského času Jackson zemřel na zástavu srdce. Přesnou příčinu úmrtí určí soudní pitva.

Ocenění

Některá z Jacksonových ocenění (získal jich skoro 200):

*Umělec století (2002), při udělování Amerických hudebních cen (American Music Awards)
* 22 Amerických hudebních cen
* 19 cen Grammy
* 13 cen stanice MTV
* 13 rekordů zapsaných v Guinnessově knize rekordů
* 12 Světových hudebních cen (World Music Awards)
* 7 britských hudebních cen (Brit Awards).

* Michael Jackson je mezi čtyřmi nejlépe prodávanými umělci vůbec (750 milionů prodaných kopií).

* Album Thriller z roku 1982 se stalo nejprodávanějším albem v historii pop-music (109 milionů kopií). Deska byla rekordních 80 po sobě jdoucích týdnů mezi první desítkou v americké hitparádě Billboard 200. Thriller byl prvním ze tří alb (kromě Jagged Little Pill Alanis Morissette a Falling into You Celine Dion), které v první desítce zůstaly více než rok.Thriller se stal také druhým nejprodávanějším albem v historii USA (28 milionů kopií) – lepší byla jen kompilace hitů skupiny Eagles.

* Michael se objevil ve vůbec nejdelším videoklipu (38 minut), kterým byl v roce 1996 Ghosts na motivy hororů spisovatele Stephena Kinga. Jackson si v něm zahrál pět různých rolí.

* Jackson natočil nejdražší video, společně se sestrou Janet si v roce 1995 zahráli v klipu Scream (118 milionů korun).

* V roce 1991 se Michaelův videoklip Black or White vysílal zároveň v 27 zemích, vidět ho tak mohlo až rekordních 500 milionů diváků.

* Jackson drží rekord (spolu s Carlosem Santanou) v počtu získaných cen Grammy během jednoho roku. V roce 1984 jich bylo osm.


Podobní interpreti

Diskografie

Album Pure McCartney

Pure McCartney

Rok vydání: 2016 Songů: 1 Vydavatelství: UMG
 
Album Xscape

Xscape

Rok vydání: 2014 Songů: 9 Vydavatelství: Epic
 
Album Michael

Michael

Rok vydání: 2010 Songů: 9 Vydavatelství: Cure
 
Album Hello World - The Motown Solo Collection

Hello World - The Motown Solo Collection

Rok vydání: 2009 Songů: 54 Vydavatelství: UMG
 
Album Essential Christmas

Essential Christmas

Rok vydání: 2007 Songů: 1 Vydavatelství: Universal Music
 
Album We Are The World

We Are The World

Rok vydání: 1985 Songů: 1 Vydavatelství: PIAS Recordings
 
Album Thriller

Thriller

Rok vydání: 1982 Songů: 1 Vydavatelství: Epic
 
Album Off The Wall

Off The Wall

Rok vydání: 1979 Songů: 5 Vydavatelství: Epic
 

Whoops, něco se stalo špatně

Omlouváme se, ale něco se porouchalo. Prosím obnovte okno prohlížeče.

Obnovit okno