Youradio

Menu

Mrkni na dárkové karty Youradia Premium

 
 
Rok založení 1988
Doba existence 29 let
Místo vzniku Cleveland, Ohio, USA
Web skupiny www.nin.com/
 

Rockovou kapelu Nine Inch Nails (známou také pod zkratkou NIN) založil v roce 1988 zpěvák, frontman, skladatel a multiinstrumentalista Trent Reznor.

Tenhle kontroverzní umělec studoval nejen klasickou hudbu, ale i hru na tenorsaxofon. Ve školní kapele potom foukal na tubu. Přestože obdivoval Kiss, tedy rockovou legendu, vystupoval v několika muzikálech. Později produkoval desku Marilynu Mansonovi a spolupracoval na soundtracku k filmům Takoví normální zabijáci nebo Lost Highway. Svůj obdiv k masovému vrahovi Mansonovi potvrdil tím, že v domě, kde zabiják řádil, vybudoval nahrávací studio Le Pig. V 90. letech Trent nosil nálepku „sex symbol“ – svým charizmatem a temným zjevem přitahoval fanoušky i média. V roce 1997 ho časopis Time zařadil mezi nejvlivnější lidi světa. Zajímavostí je, že všechnu hudbu NIN nahrává sám, pro větší efekt ale vystupuje s kapelou. Také zůstává jediným stálým členem NIN. Nine Inch Nails proto bývají nazýváni „kapelou jediného muže“.

Trent Reznor má za sebou divoké období plné alkoholu a drog – na koncertech často rozbíjel aparaturu. Od debutu Pretty Hate Machine (1989) kapela procestovala celý svět. Směsicí moderní elektroniky a tvrdého rocku získala řadu posluchačů, její alba jsou komerčně velmi úspěšná. A to byl právě důvod odchodu Trenta Reznora (a tím i NIN) od nahrávací společnosti Interscope Records.

V roce 2007 se NIN postavili na vlastní nohy, když Reznor dospěl k názoru, že nahrávacím společnostem jde pouze o prodej alb, ne uměleckou nadčasovost díla. S opovržením se vyjádřil také o zaměstnancích, kteří jsou podle něj počítačově negramotní a nechápou možnosti využití internetu. Svým ostrým jazykem Reznor neúnavně kritizuje i kolegy z branže: na paškál si vzal například Prince nebo Radiohead. Z Reznora se po rozchodu s nahrávací společností stal obchodník. Instrumentální čtyřdílnou desku Ghosts I-IV (2008) prodával na internetu za 5 dolarů. Zatím poslední album The Slip (2008) dokonce nabídl ke stažení zadarmo. V Čechách se NIN představili několikrát, naposledy v rámci Tour 2009, které má být na dlouhou dobu posledním.

 

Podobní interpreti

Diskografie

Album Hesitation Marks

Hesitation Marks

Rok vydání: 2013 Songů: 14 Vydavatelství: Columbia Records
 
Album Wanted Soundtrack

Wanted Soundtrack

Rok vydání: 2006 Songů: 1 Vydavatelství: Interscope
 
Album Lara Croft Tomb Raider

Lara Croft Tomb Raider

Rok vydání: 2001 Songů: 1 Vydavatelství: WEA (Warner Music)
 
Album The Fragile

The Fragile

Rok vydání: 1999 Songů: 17 Vydavatelství: Universal Music
 
Album Further Down The Spiral

Further Down The Spiral

Rok vydání: 1995 Songů: 10 Vydavatelství: Cure
 
Album The Downward Spiral

The Downward Spiral

Rok vydání: 1994 Songů: 14 Vydavatelství: Cure
 
Album Pretty Hate Machine

Pretty Hate Machine

Rok vydání: 1989 Songů: 10 Vydavatelství: Universal Music
 

Whoops, něco se stalo špatně

Omlouváme se, ale něco se porouchalo. Prosím obnovte okno prohlížeče.

Obnovit okno