Youradio

Menu

Mrkni na dárkové karty Youradia Premium

 
 
artists_year_creation 1980
Doba existence 37 let
Místo vzniku Athens, Georgia, USA
Web skupiny remhq.com
 

R.E.M., jedna z nejvýznamnějších alternativních rockových skupin 80. let prošla výraznou přeměnou. V roce 1980 ji ve městě Athens v Georgii založili bubeník Bill Berry, kytarista Peter Buck, baskytarista Mike Mills a zpěvák Michael Stipe. Za necelých třicet let vyrostli z průkopníků undergroundové scény do skupiny, která vyprodává arény.

Michael Stipe je syn vojáka. Jako introvertní dítě trávil většinu času se svými sestrami Lindou a Cyndy. Kolem roku 1974 začal číst články o Patti Smith a vzkvétající punkové scéně v New Yorku. Na střední škole se proto připojil ke vznikající punkové skupině. Když začal na univerzitě v Georgii studovat malbu a fotografii, hudbu nakrátko opustil. Přivydělával si ovšem prací v obchodě s muzikou, kde se setkal s Peterem Buckem. „Zjistili jsme, že jsem kupoval desky, které si Buck odkládal pro sebe," řekl později Stipe. Oba muži později potkali na jedné párty Mikea Millse a Billa Berryho, kteří spolu hráli už od střední školy. Napsali dohromady několik písniček a R.E.M. byli na světě.Název vznikl údajně tak, že Stipe zabořil prst do slovníku a narazil právě na tuto zkratku. Znamená „rapid eye movement“, což je fáze spánku charakterizovaná rychlým pohybem očí.

První vystoupení a skromné turné
Poprvé kapela, tehdy ještě bezejmenná, vystoupila 5. dubna 1980 na narozeninové party jejich kamaráda v episkopálním kostele. Hudebníci se rozhodli, že opustí školu, a naplno se budou věnovat muzice. Nutno dodat, že pozornost zpočátku získávali spíše díky Stipeovu charisma a jeho jevištní show. Na pódiu se zmítal a jenom občas, jakoby mimochodem, cosi zamumlal do mikrofonu. Během roku 1980 R.E.M. koncertovali na jihu USA. Tehdejší turné bylo velmi skromné, kapela například cestovala ve staré dodávce a její členové mohli za jídlo utratit jen dva dolary denně.

Samé pozitivní kritiky
První singl Radio Free Europe vydali v roce 1981. Vyšel v nákladu 1000 kusů a byl prakticky okamžitě vyprodán. Kritici nešetřili chválou, list New York Times ho zařadil mezi 10 nejlepších singlů roku a Village Choice ho vyhlásil singlem roku 1981.
V říjnu 1981 nahráli R.E.M. EP Chronic Town, Dema se dostala ke společnosti I.R.S. Records, která s kapelou podepsala v květnu 1982 smlouvu. R.E.M. ji upřednostnili před nabídkou mnohem větší společnosti RCA Records. Chronic Town vyšlo v srpnu téhož roku. Recenze v NME ocenila mystický nádech písní a tvrdila, že „R.E.M. jsou opravdoví a je fajn slyšet něco tak nenuceného a chytrého“.
Debutové album Mumur vyšlo v roce 1983 a dočkalo se velice pozitivních kritik. V následujících letech dosáhli R.E.M. díky deskám Reckoning, Fables of the Reconstruction a Lifes Rich Pageant úspěchů na alternativní scéně. Od roku 1987 začali dobývat i mainstream. Cestu k němu jim otevřelo vydání desky Document. Ta obsahovala i otevřeně politické písně, například Welcome to the Occupation, nebo Exhuming McCarthy. Kritizovaly konzervativní politické prostředí období vlády Ronalda Reagana. John Pareles z New York Times nazval v recenzi Document deskou sebevědomou i vyzývavou. „Pokud se R.E.M. chtějí stát kapelou masově oblíbenou, toto album jim to umožní,“ napsal. Bylo to opravdu průlomové album a první singl The One I Love byl jedním z dvaceti nejúspěšnějších v USA, Kanadě i Velké Británii. V prosinci 1987 se R.E.M. objevili na titulní straně časopisu Rolling Stone s označením „nejlepší americká rock & rollová kapela“. Ani to jim ale ke spokojenosti nestačilo. Změnili proto vydavatele, odešli od I.R.S. Records a podepsali novou smlouvu s Warner Bros Records.

Největší turné a roční pauza
Album Green (1988) se proslavilo širokým žánrovým rozptylem, od optimistického singlu Stand až po politické písně Orange Crush a World Leader Pretend, které se věnovaly válečné problematice. Green navázalo na úspěch Documentu. Po celém světě se prodaly čtyři miliony kopií této desky a skupina za něj obdržela dvě platinová alba. V souvislosti s Green R.E.M. také vyrazili na své do té doby největší a vizuálně nejpropracovanější turné. Po jeho skončení přišla jejich první velká přestávka. Členové se rozhodli dát si na rok pauzu.

V polovině roku 1990 se R.E.M. vrátili do studia, aby nahráli své sedmé album Out of Time. Na rozdíl od předcházejících kytarových alb začali členové používat i jiné nástroje, například mandolínu nebo varhany. Album vyšlo v březnu 1991 a dostalo se jako první deska kapely na první místo amerického i britského žebříčku. Celosvětově si desku koupilo 12 milionů lidí. První singl Losing my Religion se stal hitem jak na MTV, tak i v rádiích po celém světě. Singl se dostal až na čtvrté místo americké hitparády, což z něj dělá dosud nejúspěšnější singl R.E.M. Mike Mills později prohlásil, že pokud byl v kariéře R.E.M. nějaký zlom, byl to právě song Losing my Religion.

Shiny Happy People na vlastním blacklistu
Out of Time pochází i singl Shiny Happy People. Na něm spolupracovala i zpěvačka skupiny B-52s Kate Pierson. Přestože šlo o úspěšnou píseň, R.E.M. na ni z nevysvětleného důvodu zanevřeli a nikdy ji na koncertech nehrají. Za Out of Time R.E.M. obdrželi sedm nominací na Grammy, což byl v roce 1992 rekord. Deska získala titul v kategorii alternativní nahrávka roku a píseň Losing My Religion byla oceněna jako nejlepší videoklip a nejlepší popová skladba nahraná duem nebo kapelou. R.E.M. v souvislosti s albem nekoncertovali. Vystoupili pouze na několika akcích (například na MTV Unplugged).

Rozporuplná deska
Další deska Automatic for People (1992) vyvolala rozporuplné reakce. Podle některých kritiků jenom prohloubila zoufalost, kterou nastartovalo Out of Time, podle jiných je tím nejlepším, co R.E.M. kdy natočili. Dostala se na první příčky amerických i britských žebříčků a singly Drive, Man on the Moon a Everybody Hurts dosáhly amerických Top 40. Alba se celosvětově prodalo přes deset milionů kopií. Stejně jako v případě Out of Time, ani v tomto kapela nepodpořila album žádnou tour. V bulváru se vyrojily zprávy, že zpěvák Michael Stipe umírá, kapela to však okamžitě popřela.

Extrémní turné po šesti letech
Rok 1994 byl ve znamení vydání desky Monster. Její zvuk asi nejvíce připomínal glam rock 70. let. V lednu 1995 odstartovali R.E.M. po šesti letech turné. Dosáhlo nevídaného komerčního úspěchu, ale pro členy bylo extrémně náročné. Během koncertu v Lausanne 1. března 1995 zkolaboval bubeník Bill Berry. Diagnostikovali mu aneurysma mozku, musel okamžitě na operaci. Za měsíc se zotavil, turné mohlo pokračovat, poznamenaly ho však zdravotní potíže i dalších členů kapely. Mike Mills musel v červenci podstoupit operaci břicha, později operovali kýlu Michaelu Stipeovi. Zdravotní potíže členů kapely se dotkly i českého koncertu, který musel být dvakrát odložen. Přes všechny potíže nahráli R.E.M. během turné polovinu nového alba.

V roce 1996 vydali desku New Adventures in Hi-Fi, která se umístila na druhém místě amerického a na prvním místě britského žebříčku. Pět milionů prodaných kopií nicméně znamenalo ve srovnání s předchozími alby značný pokles. Podle Christophera Johna Farleyho z časopisu Time za to mohla jednak nevýraznost alba, ale i obecný pokles zájmu o alternativní rock.

V roce 1996 skupinu opustil manažer Jefferson Holt. Důvodem bylo obviněním ze sexuálního harašení, které proti němu vznesla jedna členka týmu. Místo Holta zaujal právník Bertis Downs.

Odchod bubeníka Billa Berryho
Rok 1997 výrazně ovlivnil odchod bubeníka Billa Berryho z kapely. Mills, Buck a Stipe se rozhodli pokračovat ve třech. Berry svůj odchod okomentoval slovy: „Nejsem tímhle vším nadšen tak, jak jsem býval v minulosti. Je to sice nejlepší práce na světě, ale jsem připraven ustoupit do pozadí, přemýšlet. Možná už nechci být popovou hvězdou.“ Kapela bez Berryho se musela změnit. Přiznal to i Stipe: „Pro mě, Mikea a Petera vzniká otázka, zda R.E.M. ještě existují. Myslím si ale, že pes se třemi nohami je taky pes, i když se musí naučit jinak běhat.“ Kapela po Berryho odchodu přerušila přípravy natáčení nového alba. „Bez Billa to bylo jiné, zmatené,“ řekl později Mills. „Nevěděli jsme, co dělat. Bez bubeníka jsme nemohli zkoušet ani natáčet.“

Nový start
Přesto zbývající členové zahájili nahrávání nové desky Up v únoru 1998. Najali bubeníky Barretta Martina a Joeyho Waronkera. Při natáčení vládla vyhrocená atmosféra a kapela se málem rozpadla. Své problémy ale vyřešila při setkání, které zorganizoval manažer Bertis Downs, a v nahrávání se mohlo pokračovat. Album Up se dostalo do první desítky jak amerického, tak i britského žebříčku. Nedá se ale říci, že by bylo úspěšné. V USA se jej do poloviny roku 1999 prodalo pouze 900 tisíc kusů a celosvětově jen asi 2 miliony kopií. Zatímco prodejnost alb ve Spojených státech klesala, v Anglii rostla, a singly se běžně dostávaly mezi 20 nejúspěšnějších.

O rok později se R.E.M. podíleli na soundtracku k filmu Miloše Formana Muž na Měsíci. Film pojednával o americkém komikovi Andy Kaufmanovi. Píseň The Great Beyond vyšla jako singl a v Anglii se stala s třetí příčkou v žebříčku singlů nejúspěšnější písní R.E.M. vůbec.

V roce 2001 R.E.M. odjeli do Vancouveru, aby zde začali nahrávat další album Reveal. Kromě Kanady ho nahrávali i v Irsku. Reveal bylo laděno podobně melancholicky jako předchozí album Up. Na albu bubnoval Joey Waronker, podíleli se na něm i Scott McCaghey a PosiesKen Stringfellow. Další tři roky strávili R.E.M na turné a tvorbou kompilace In Time: The Best of R.E.M. 1988–2003. Kromě osvědčených hitovek na něm fanoušci mohli slyšet i dvě nové písně Animal a Bad Day.

Album Around The Sun vydané roku 2004 vyvolalo smíšené reakce kritiků. Na nahrávání alba se stejně jako na následném turné podílel bubeník Bill Rieflin, bývalý člen kapely Ministry. Koncem roku spolu se s Brucem Springsteenem, Pearl Jam a dalšími účastnili protibushovského turné Vote for Change. V roce 2005 vyjeli R.E.M. na celosvětové turné, první od alba Monster. Během turné navštívili R.E.M. také pražskou Sazka Arenu. Zúčastnili se i charitativního koncertu Live 8 v Londýně.

Roku 2006 vydala společnost EMI dvě kolekce nahrávek, které vznikly v období před Warner Bros. Prvním bylo CD And I Feel Fine... The best of The I.R.S. Years 1982–1987, druhým pak DVD When The Light Is Mine:The Best of the I.R.S. Years 1982–1987. V tomtéž roce R.E.M. splnili podmínky pro zařazení do Rock and Roll Hall of Fame (rockenrolová síň slávy), byli do ní okamžitě nominováni a v roce 2007 do ní vstoupili. Album Accelerate vyšlo 31. dubna 2008. V květnu se R.E.M. rozjeli na turné po Severní Americe a Evropě, během něhož v srpnu navštívili i Českou republiku. Zahráli na pražském stadionu v Edenu.

Podobní interpreti

Diskografie

Album Complete Rarities 1988-2011

Complete Rarities 1988-2011

Rok vydání: 2016 Songů: 294 Vydavatelství: UMG
 
Album R.E.M. Live

R.E.M. Live

Rok vydání: 2016 Songů: 7 Vydavatelství: UMG
 
Album Green

Green

Rok vydání: 2016 Songů: 11 Vydavatelství: UMG
 
Album Part Lies Part Heart Part Truth Part Garbage 1982-2011

Part Lies Part Heart Part Truth Part Garbage 1982-2011

Rok vydání: 2011 Songů: 9 Vydavatelství: Warner Music
 
Album Life´s Rich Pageant

Life´s Rich Pageant

Rok vydání: 2011 Songů: 9 Vydavatelství: EMI
 
Album Collapse Into Now

Collapse Into Now

Rok vydání: 2011 Songů: 11 Vydavatelství: Cure
 
Album Accelerate

Accelerate

Rok vydání: 2008 Songů: 4 Vydavatelství: WEA (Warner Music)
 
Album Up

Up

Rok vydání: 1998 Songů: 9 Vydavatelství: WEA (Warner Music)
 
Album New Adventures In Hifi

New Adventures In Hifi

Rok vydání: 1996 Songů: 6 Vydavatelství: Supraphon
 
Album Document

Document

Rok vydání: 1995 Songů: 8 Vydavatelství: EMI
 
Album Monster

Monster

Rok vydání: 1994 Songů: 7 Vydavatelství: WEA (Warner Music)
 
Album The Best Of REM

The Best Of REM

Rok vydání: 1993 Songů: 2 Vydavatelství:
 
Album Automatic For The People

Automatic For The People

Rok vydání: 1992 Songů: 5 Vydavatelství: Supraphon
 
Album Out Of Time

Out Of Time

Rok vydání: 1991 Songů: 1 Vydavatelství: R.E.M. Athens
 

Whoops, něco se stalo špatně

Omlouváme se, ale něco se porouchalo. Prosím obnovte okno prohlížeče.

Obnovit okno