Youradio

Menu

Mrkni na dárkové karty Youradia Premium

 
 
Datum narození 24. 5. 1973
Věk 44 let
Místo narození Lvov, Ukrajina
Web umělce www.ruslana.ua
 

Ruslana začala svoji kariéru v soutěži Slavjanskyj Bazar ve Vitebsku v Bělorusku roku 1996. V témže roce byla nominována do soutěže Zpěvák roku 1996 v rámci celoukrajinské národní show  Osobnost roku a videoklip pro píseň „Дзвінкий Вітер“ ("Dzvikyj viter", "Větrné zvony") byl oceněn jako Video roku v televizním festivalu Zlatá Éra.

V roce 1997 začala Ruslana pracovat na Vánocích s Ruslanou, což byl první vánoční televizní projekt v celoukrajinském měřítku zahrnující videoklip "Balada pro princessu", což bylo první animované hudební video na Ukrajině.

První album Myť vesny - Dzvinkyj viter vydané v roce 1998 obdrželo pozitivní ohlas od kritiků.

Širšího uznání se Ruslaně dostalo roku 1998 s písní "Svitanok" (Východ slunce) a albem Myť vesny - Dzvinkyj viter Live. "Svitanok" byl první větší videoklip na Ukrajině. Píseň "Svitanok" byla nominována na Píseň roku a videoklip se stal Videoklipem roku.

V roce 1999 pacovala na vánočním muzikálu Ostanně rizdvo 90 (Poslední vánoce 90. let), který obdržel cenu Snímek roku. S videoklipem "Znaju Ja", který je o huculech žijících v ukrajinských Karpatech, Ruslana stanovila nové zvyklosti v natáčení  videoklipů.

Projekt Wild dances

Styl Wild dances kombinuje energické a pronikavé ethno bubny  se zvuky trembity (starodávné huculské hudební nástroje) s moderními tanečními rytmy.

Album Дикi танцi (Divoké tance) bylo na Ukrajině vydáno v červnu 2003. Bylo to vůbec první album, které v této zemi získalo pět platinových desek, a to vydáním více než 500 000 kopií. Anglická verze tohoto alba byla vydána v Evropě na podzim 2004.Píseň "Wild dances" přinesla Ruslaně vítězství ve Velké ceně Eurovize a vstoupila tak do mnoha hudebních hitparád.

Eurovision Song Contest

2004

Ruslana byla vybrána z vnitřního roznodnutí NTU, aby reprezentovala Ukrajinu na Eurovision Song Contest 2004. Již předtím byla horkou favoritkou sázkařů. Na Eurovizi přednesla „Wild Dances,“ píseň, kterou sama složila, a vyhrála se ziskem 280 bodů. V semifinále dostala píseň body od všech zúčastněných zemí a ve finále to bylo pouze Švýcarsko, kdo žádné nedal.

2005

Eurovision Song Contest 2005 Ruslana odstartovala svou písní „Heart on Fire.“ Později v přestávce mezi soutěžními vystoupeními zpívala „The Same Star". Remixovaná verze „Heart on Fire“ byla vydána v roce 2008 na albu Wild energy.

2006

Píseň "Wild Dances" od Ruslany byla vyhlášena v internetovém hlasování uspořádaném německým ARD jako Best of Eurovision. Výsledky byly prezentovány v televizním pořadu Grand Prix Hitliste. Pořad byl v Německu sledován přibližně šesti miliony diváků.

2008

Ruslana vystoupila jako hostující zpěvačka se svou Wild Energy show na azerbajdžánském národním finále Eurovize. Pro Azerbajdžán byla účast na Eurovision Song Contest 2008 premiérou.

 

Projekt Wild Energy

Nový projekt Ruslany s názvem Wild Energy je založen na vědeckofantastické novele spisovatelů Maryny a Sergije Diačenkových Wild energy. Lana. Ve městě budoucnosti, které zažívá globální energetickou krizi, se lidem více než nedostačujícího benzínu nedostává energie srdce. Lana, jedna z umělých obyvatel, se vydá hledat záhadný zdroj energie. Po mnoha dobrodružstvích objevuje, že divoká energie přichází z jejího vlastního srdce.

Wild Energy kombinuje umění hudby a videoprodukce, literatury a lidských aspektů neobyčejnou cestou. V červnu 2006 Ruslana prezentovala nový single a video Wild Energy v unikátním fantasy stylu. V tomto videoklipu se změní ze syntetické blonďaté dívky do své divoké (ryzí) podoby.

V březnu 2008 bylo vydáno album Amazonka, a to na Ukrajině, v České republice a na Slovensku.

Ve čtvrtém pokračování počítačové hry Grand Theft Auto IV Ruslana hostuje Vladivostok FM. Její píseň "Wild Dances" figuruje jako jedna z písní na tomto virtuálním rádiu.

Podobní interpreti

Diskografie

Whoops, něco se stalo špatně

Omlouváme se, ale něco se porouchalo. Prosím obnovte okno prohlížeče.

Obnovit okno