Youradio

Menu

Mrkni na dárkové karty Youradia Premium

Waldemar Matuška

  Zpětná vazba na Youradio
 
 
Datum narození 2. 7. 1932
Věk 85 let
Místo narození Košice, Slovensko
Web umělce www.pcdmusic.com
 
Žánr Písničkář/ka, Pop
Líbí se 1564x
Přehrát náladu "Waldemar Matuška"
Nej skladba "Tisíc Mil"

Macho domací pop music Waldemar Matuška si v šedesátých letech minulého století podmanil celé československé publikum. Mohla za to jeho nekonformní čertovská bradka, černé jehlovité oči, nebo mužně hluboký hlas? Zřejmě vše dohromady. Byl to prakticky jediný zpěvák v tehdejší ČSSR, který dokázal konkurovat svému příteli Karlu Gottovi.

Hvězda se z něj stala v Semaforu
Operetní zpěvačku Miu Malinovou (umělecký pseudonym pod kterým vystupovala ve Vídni) zastihl porod ve slovenských Košicích, kde se právě zastavila na svém turné. Psalo se léta páně 1932 a světlo světa zde spatřil její syn Waldemar. Nejmladší ze čtyř bratrů nicméně prožil své dětství v Praze, kde také navštěvoval Husův sbor v Jungmannově ulici. Ve škole přitom dostával z hudební výchovy čtyřku!
V Poděbradech se sice vyučil sklářem, zároveň se však  naučil hrát hned na několik nástrojů (banjo, kytara, kontrabas) a začal vystupovat s různými kapelami. Jakožto sólový zpěvák se uchytil v kavárně Vltava, založil také kapelu Mamo Kvintet. Na konci 50. let vystupoval v Divadélku Reduta, kde si ho všimla dvojice Suchý – Šlitr a pozvala ho do hudebního, dnes legendárního divadla Semafor. Tam se z něj stala hvězda.

Přelomový rok 1962
Svoji první rozhlasovou píseň Suvenýr (1960) nahrál ještě před příchodem do tohoto divadla. Roku 1962 se spolu s Evou Pilarovou přesunul do Divadla Rokoko. Lze říci, že pro Matušku se rok 62 stal rokem přelomovým. Duet s E. Pilarovou  Ach, ta láska nebeská oběma přineslo ocenění Píseň roku 1962 a pro Matušku především Zlatého slavíka (kterého získal ještě roku 1967 a několikrát skončil druhý). V té době vedl bohémský život, čímž se několikrát dostal do konfliktu se státním režimem. Celá šedesátá léta však patřila stejně hlavně jemu (vedle Gotta), vyplňoval televizní i rozhlasový prostor a po odchodu Pilarové zpět do Semaforu nazpíval řadu úspěšných duetů i Helenou Vondráčkovou a Martou Kubišovou. V té době vznikly Matuškovy největší hity, které vesměs tvoří přezpívané zahraniční skladby, jako Jó, třešně zrály (americká Jailer Bring Me Water), Slavicí z Madridu (francouzská Le Rossignol anglais) anebo zamilovaný duet s Vondráčkovou To se nikdo nedoví.

Z rebela loajální zpěvák
Po roce 1968 se Matouškův postoj k režimu, i kvůli náhlé změně politického ovzduší musel změnit. Z lehce rebelujícího umělce se stal politicky loajální zpěvák a tak mohl dostat i ocenění zasloužilého umělce. Od roku 1976 začal Matuška úzce spolupracovat s country/trampskou skupinou K.T.O. (Kamarádi táborových ohňů) se kterou pak vystupoval třeba i na festivalu v americkém Nashvillu. Roku 1986 byla pro vydání připravena deska Jsem svým pánem, ale přišla do prodeje až v roce 1997. Matuška totiž ten rok emigroval spolu se svou ženou Olgou Blechovou na Floridu. Překvapil tím všechny: od politiků po fanoušky. Nevrátil se ani po roce 1989, dále žil v Americe, ale často v Praze koncertoval.
Matuška se také angažoval (ovšem ne cíleně) ve filmech, kde díky přirozenému hereckému talentu tu a tam zazářil. Do dnes nezapomenutelné jsou jeho role v muzikálech Noc na Karlštejně a Kdyby tisíc klarinetů, ovšem za umělecky nejhodnotnější je považována role Zášinky v dramatu Všichni dobří rodáci.

Jeden z největších českých zpěváků zemřel v USA 30.5. roku 2009 na zápal plic a selhání srdce.

 

  

 

 

 

Podobní interpreti

Diskografie

Album Největší šlágry

Největší šlágry

Rok vydání: 2011 Songů: 18 Vydavatelství: CR2 Records
 
Album 40 Největších Hitů Z Filmu A Televize

40 Největších Hitů Z Filmu A Televize

Rok vydání: 2007 Songů: 3 Vydavatelství: Universal Music
 
Album To nejlepší

To nejlepší

Rok vydání: 2000 Songů: 1 Vydavatelství: Saturn
 
Album Hity 1985

Hity 1985

Rok vydání: 1985 Songů: 1 Vydavatelství: Bonton
 
Album Hity 1983

Hity 1983

Rok vydání: 1983 Songů: 1 Vydavatelství: Bonton
 
Album Hity 1979

Hity 1979

Rok vydání: 1979 Songů: 1 Vydavatelství: Bonton
 
Album Suvenýr

Suvenýr

Rok vydání: 1972 Songů: 1 Vydavatelství: Supraphon
 
Album Superhity Století 2 1970 - 1979

Superhity Století 2 1970 - 1979

Rok vydání: 1970 Songů: 1 Vydavatelství: Universal Music
 
Album Superhity Století 2 Filmové

Superhity Století 2 Filmové

Rok vydání: 1964 Songů: 1 Vydavatelství: Universal Music
 

Whoops, něco se stalo špatně

Omlouváme se, ale něco se porouchalo. Prosím obnovte okno prohlížeče.

Obnovit okno