Youradio

Menu

Mrkni na dárkové karty Youradia Premium

 
 
artists_year_creation 1988
Doba existence 29 let
Místo vzniku Praha
Web skupiny www.wanastowivjecy.cz
 

Wanastowi Vjecy jsou česká hudební skupina, která hraje pop rock.Vznikla v roce 1988 jako studiový projekt, který měl natočit hudbu pro připravovaný dokument o punku v Praze. Ještě v témže roce odehráli Robert Kodym a Petr Břetislav Chovanec (P.B.CH.) své první vystoupení na festivalu Bystrické zvony. Poněkud netradiční název skupiny vznikl tak, že P.B.Ch zaujal refrén písně Pražského Výběru, kde se zpívá: „…Nafta nad zlato“. Text ale zpočátku slyšel nejasně, z čehož vzniklo slovo „vanasto!“. Odtud tedy Wanastowi Vjecy.

Robert Kodym posbíral muzikantské zkušenosti v kapelách Prášek, Omnibus a Bossanova. Patří k zakladatelům skupiny Lucie, společně s P.B.Ch. připravil hudbu k dokumentárnímu filmu V. Kvasničky "Aby Si Lidi Všimli". Kolega P.B.CH. spolupracoval především s avantgardními skupinami, produkoval album Amulet zpěvačky Anny K., na nějž přispíval i autorsky, a napomohl debutu skupiny Cirkus Praha. V roce 1992 opustil skupinu Lucie, aby vydal své sólové album, ovšem roku 1998 se k Lucii opět vrátil.

Tak mi to teda nandej
Debut Wanastovek přinesl rok 1991, kdy vychází deska Tak Mi To Teda Nandey. Album má punkový nádech, posluchače zaujaly především stejnojmenný singl a opus Bedna Od Whiskey. O rok později vydali nahrávku Lži, Sex A Prachy a brzy dobývají koncertní podia po celé republice. Na rozhlasových vlnách uspěly především singly Nahá a Sbírka Zvadlejch Růží. V roce 1993 vychází Divnoalbum, remixová deska doplněná instrumentálními skladbami a live záznamy. V té době dochází ke znovuobnovení skupiny Lucie, proto se W.V. odmlčely. V roce 1996 však vydala album Andělé, nejvýraznějšími skladbami jsou tu Blbá, Andělé a Kočárek. O rok později se na hudebním trhu objevila prozatím nejlépe hodnocená deska 333 Stříbrnejch Stříkaček, podpořena skladbami Vlkodlak, V Princeznách, Kouzlo a Vykopej Ty Zrůdy. Rok 2000 nabídl titul Hračky v čele s baladou Otevři Oči. Desáté výročí skupiny připomíná o rok později kompilace Ty Nejlepší Věci. Na podzim 2006 se objevuje opus Torpédo s pilotním singlem Otevřená Zlomenina Srdečního Svalu. Poté skupina vydává singl Velkej První Letní Den jako předzvěst trojalba Best Of 20 Let.

Podobní interpreti

Diskografie

Album Alchymie

Alchymie

Rok vydání: 2016 Songů: 11 Vydavatelství: Supraphon
 
Album Letíme Na Wenuši

Letíme Na Wenuši

Rok vydání: 2011 Songů: 10 Vydavatelství: Universal Music
 
Album Best Of 20 Let

Best Of 20 Let

Rok vydání: 2007 Songů: 33 Vydavatelství: Universal Music
 

Whoops, něco se stalo špatně

Omlouváme se, ale něco se porouchalo. Prosím obnovte okno prohlížeče.

Obnovit okno