Youradio

Menu

Mrkni na dárkové karty Youradia Premium

 
 
artists_year_creation 1997
Doba existence 20 let
Místo vzniku Detroit, Michigan, USA
Web skupiny www.whitestripes.net
 

Kolem amerického dua White Stripes se vznáší jedno velké tajemství: jsou Jack a Megan Whitovi manželé, nebo sourozenci? Podle podoby v obličeji novináři soudili, že se jedná o bratra a sestru, potom ale Jack na internetu vystavil oddací list i rozvodové papíry, a tím všechny spekulanty dokonale zmátl.

Jisté je, že Jack se narodil jako John Anthony Gillis, zatímco Meg užívá pravé jméno. Ačkoliv vystupují v páru, dokáží plně nahradit vícečlennou skupinu. Jack zpívá, hraje na kytaru, piano a klávesy. Meg ovládá bubny a tamburínu. Kromě toho zní na vedlejších vokálech. Minimalismus White Stripes se projevuje také na pódiu – dvojice vystupuje v jednoduchých červeno-bílých kostýmech. Zároveň si ráda hraje se symboly. Svoje alba stylizuje do tří barev: červené, černé a bílé. To je prý ta nejsilnější barevná kombinace. Trojka prostupuje vším, co White Stripes tvoří. Jejich hudba musí mít tři prvky: příběh, melodii a rytmus. Rovněž většina písní je složena ze tří zvukových stop: kytary, bubnů a zpěvu. Jack při koncertech hraje na tři elektrické kytary a s oblibou se podepisuje Jack White III.

Kapela má za sebou několik úspěšných alb. Debutové CD s jednoduchým názvem White Stripes vydala v roce 1999. Kritiky i hudební nadšence uchvátilo syrovým zvukem. Ten vznikl díky tomu, že White Stripes na konečnou podobu desky většinou použijí první nahrávací pokus. Za klip k písni Fell in Love With a Girl (ze třetího CD White Blood Cells, 2001) dvojice získala několik cen MTV Music Video Awards. Originalita spočívala v tom, že byl animován z červenobílých kostiček stavebnice lego, poskládaných do postav Jacka a Meg. Dalším hitem se stal song Seven Nation Army (2003), oceněný cenami Grammy a Brit Award, později hymna fotbalového šampionátu Euro 2008. V roce 2007, po natočení zatím posledního alba Icky Thump, White Stripes zrušili všechny naplánované koncerty. Důvodem byly zdravotní potíže Meg – ta začala trpět akutními pocity strachu a nemohla cestovat. Po dvouleté pauze kapela v roce 2009 ohlásila návrat. Jack mezitím rozjel vedlejší hudební projekt The Raconteurs. Věnuje se také herectví: zahrál si například ve filmech Vraždy s růžencem (1987) nebo Návrat do Cold Mountain (2003).

Podobní interpreti

Diskografie

Album The Hateful Eight (Original Soundtrack)

The Hateful Eight (Original Soundtrack)

Rok vydání: 2015 Songů: 1 Vydavatelství: Decca Music
 
Album Get Behind Me Satan

Get Behind Me Satan

Rok vydání: 2005 Songů: 1 Vydavatelství: V2
 
Album Elephant

Elephant

Rok vydání: 2003 Songů: 15 Vydavatelství: XL
 
Album White Blood Cells

White Blood Cells

Rok vydání: 2001 Songů: 16 Vydavatelství: Panther
 

Whoops, něco se stalo špatně

Omlouváme se, ale něco se porouchalo. Prosím obnovte okno prohlížeče.

Obnovit okno