10 indie hitů, které by vám neměly utéct

ondrejbambas

Pokud vás nebaví prohrabávat se celými deskami či SoundCloudy méně známých interpretů a hledat mezi skladbami nějaký ten "háček", koukněte do naší top desítky aktuálních zajímavostí od indie interpretů napříč žánry. Pár pokladů pro vás našel náš Ondřej.

Luna

Bombay Bicycle Club

Singl Luna sice vyšel již minulý měsíc, je to ovšem zatím poslední reprezentat novinkového alba londýnských Bombay Bicycle Club. So Long, See You Tomorrow je venku od začátku měsíce a nabízí celkem 10 skladeb. Ty se ctí navazují na předešlou desku A Different Kind Of Fix a nabízejí opět příjemný mix tanečního a pomalejšího indie popu. S vokály i tentorkát vypomáhala Lucy Rose, v písni Luna zpívá vycházející anglická hvězda Rae Morris. Bombay Bicycle Club po hitech jako Shuffle nebo Lights Out, Words Gone potvrzují, že patří i do playlistu našich rádií.

http://www.youtube.com/watch?v=JwlgC-jSPTk

Prince Johnny

St. Vincent

Zpěvačka Annie Clark alias St. Vincent zveřejnila už dva songy z nové čtvrté desky, která vychází 24. února a navazuje na společnou nahrávku s Davidem Byrnem Love This Giant. Zatímco předešlý singl Digital Witness byl této spolupráci hodně podobný, pomalá Prince Johnny může více připomenout kolegyni Bat For Lashes.

 

Alto/Waterfall

Fear Of Men

Androfobie neboli strach z mužů – Fear Of Men. Anglická čtveřice, která vydala dvě skladby, nyní představuje novou píseň, jež bude otevírat jejich připravovaný dubnový debut Loom. Alta/Waterfall má pomalý úvod, ale už v první minutě zní, jako by se dali dohromady The Cranberries s The National a nechali se unést vlnou shoegazeu.

 

Love Letters

Metronomy

Čtvrté album chystají angličtí Metronomy, fanoušci jednoduchých melodií a minimalistického zvuku. Nakolik se jim podařilo přiblížit se soundu oblíbených nahrávek ze 60. let, to se budeme moci přesvědčit 10. března. Živě bohužel jejich kvality tentokrát neoceníme, česká zastávka v dubnovém turné po Evropě není. Nový singl, po němž je pojmenována i celá deska, je druhý v pořadí, režie videoklipu se ujal Michel Gondry.

 

Ben’s My Best Friend

Sun Kil Moon

Mark Kozelek patří k zásadním postavám současného písničkářství. Od dob jeho skupiny Red House Painters sice uběhla řádka let, Kozelek ale nepřestal být aktivní a vydával nahrávky jak pod svým vlastním jménem, tak pod hlavičkou projektu Sun Kil Moon, v němž mu hostují kamarádi – hudebníci. Páté studiové album Benji jim vyšlo na začátku února a písničky na něm jsou možná ještě osobnější a vážnější, což sám autor vysvětluje věkem. Ben’s My Best Friend není oficiální singl, přesto je to nejlepší zástupce téhle výborné desky.

 

Leave It Alone

Broken Bells

Oproti zveřejněným skladbám Holding On For Life a After The Disco ze stejnojmenné desky sází Leave It Alone na pomalé tempo. Skoro jako by balada vypadla ze šuplíku rockerů The Black Keys. Těm ostatně jeden ze členů amerických Broken Bells, hudební producent Danger Mouse, před několika lety vypomáhal s nahráváním. Broken Bells se vrátili na scénu po třech letech, kdy vydali čtyřskladbové EP Meyrin Fields.

 

I’m Not Part Of Me

Cloud Nothings

Pouhé dva roky stačily Dylanu Baldimu k přípravě desky, která bude chtít navázat na velmi úspěšný počin jeho rockové kapely Cloud Nothings Attack On Memory. Ten skupina natočila pod dohledem Stevea Albiniho a nový materiál začala prezentovat na koncertech ve čtyřech. Loňské turné, které se stavilo i v Praze, už však hudebníci odehráli ve třech. Cloud Nothings byl nicméně vždycky především projekt letos teprve dvaadvacetiletého Baldiho a úbytek jednoho kytaristy není na nové skladbě nějak znát.

 

Golden

Parade Of Lights

Od hitu Midnight City od M83 uběhla dostatečně dlouhá doba, aby podobný motiv mohl použít někdo další. Oproti Midnight CityGolden od americké skupiny Parade of Lights jednodušší produkci, pořád je ale dostatečně chytlavá na to, aby oslovila široké publikum. S tímto vědomím si písničku vybrala americká televizní společnost NBC, která ji využila ke svým spotům právě probíhajících zimních olympijských her. Po singlu We’re The Kids se jedná už o druhý singl z EP, které by mělo vyjít ke konci března.

http://www.youtube.com/watch?v=Hs8iUkQvzbo

 

Where Did The Love Go

Bipolar Sunshine  

Na posledním ročníku Rock For People se představilo několik nadějných jmen britské scény. Dobře se u nás zapsali Swim Deep nebo Young Fathers, kteří vystoupí příští týden v MeetFactory. Příjemný dojem udělal i hudebník vystupující po pseudonymem Bipolar Sunshine, který na začátku února vypustil do světa další dobrý indie popový singl Where Did The Love Go. Zatím dělá předskokana kapelám jako Rudimental, my ale věříme, že se jim brzy vyrovná.

 

To Forget

Manon Meurt

Když Manon Meurt nastupovali v loňském červnu na pódium před shoegazeovými králi My Bloody Valentine, věděl o nich málokdo. O třicet minut později ale bylo jasné, že tahle mladá parta z Rakovníka má talent; až se nechce uvěřit, že hudebníkům ještě nebylo ani třicet a neměli možnost prožít si pubertu začátkem devadesátých let, kam jejich zvuk zapadá. V druhé půlce loňského roku vybrali prostřednictvím crowdfundingu peníze na nahrání debutového EP. To nyní vychází digitálně, v nejbližších týdnech i na vinylech.

 

Témata:, ,