10 písní Lucie. Hlasujte, která je nejlepší

sindlauerovamarta

Loňský rok patřil comebacku nejslavnější české kapely Lucie, letošní jaro patří nové sólové desce Davida Kollera ČeskosLOVEnsko (deska se po vydání stala nejprodávanější v ČR, rozhovor chystáme). A to je dobrý důvod znovu se ohlédnout za diskografií Kollerovy domovské kapely a zopakovat si top kousky. Vyberte z našeho předvýběru tu nejlepší píseň, ve které má David Koller prsty!

#anketa#

Ona ví

Deska Slunečnice je přesně jako její obal – protkaná sluncem, létem a karibskými rytmy. Mnozí nahrávce Lucie z roku 2000 vyčítali jednotvárnost, která byla jindy pro Lucii pojmem naprosto neznámým, i absenci hitů. Jedna rádiovka, která se uchytila hned, by se tu ale našla: Ona ví rotovala éterem od rána do večera, ale i když už ji každý slyšel za těch patnáct let tisíckrát, ze své zvláštní kombinace erotiky a exotiky pranic neztratila.
Nejlepší pasáž: „Je vydán zákaz strachu, nesmíš se bát.“

Daniela

Daniela může skvěle posloužit jako konverzační téma pro zadrhlou diskuzi. Je to totiž jedna z textově nejsložitějších písní v celé diskografii kapely. O smyslu jejích slov se vedou spory doteď a kdo tvrdí, že nechápe, jak někdo může píseň nechápat, ten lže, jako když (tučně) tiskne. Pravda, ti s divočejší fantazií vám osvětlí nejbizarnější pasáže docela snadno (ve všem hledejte sex). V zuřivé polemice se shodnete alespoň na jednom: že Daniela má grády světového hitu, a kdyby byla v angličtině, Američani by si z ní sedli na americké zadky.
Nejlepší pasáž: „Odhal své prameny, studánko čistá.“

Amerika

A když už jsme u Ameriky a máme tu žebříček, nezařadit do něj píseň tajně inspirovanou trilogií Slunce, seno… by znamenalo trapas. Zkuste najít někoho, kdo slyší „pá pa pa pá“ a nezačne pápapat taky. Tak silnou píseň napsali David Koller, Robert Kodym a Michal Dvořák pro stejnojmenný film natočený podle Kafkova románu s Martinem Dejdarem v hlavní roli. Černý kočky mokrý žáby, tedy deska, ze které song pochází, se pak stala nahrávkou dvacetiletí.
Nejlepší pasáž: „Pá pa pa pá.“

Černí andělé

Druhá deska In The Sky sice přinesla slušnou řádku hitů, celý proces nahrávání ale provázely kapelové rozpory, které pak v roce 1993 skončily dočasnou pauzou. Na kvalitě se to sice neodrazilo, určitá skepse z ní ale cítit je. Ovšem jen místy. Zrovna Černí andělé se skvělou basovou linkou jsou důkazem toho, že i ve chvílích nejsvízelenějších se sebe Lucie uměla vyždímat to nejlepší.
Nejlepší pasáž:„Sex je náš, dělá dobře mně i tobě“

Šrouby do hlavy

První deska Lucie způsobila hned po revoluci nevídaný poprask. Takřka 130 000 kusů debutu zmizelo z pultů, jen se zaprášilo, a to v nich ani nebyly schované kupóny na návštěvu Wonkovy továrny na čokoládu! I po pětadvaceti letech zní song pořád aktuálně. Nic na tom nemění ani typický osmdesátkový synťákový riff. Pravda, o několik let později si pánové řekli, že by bylo fajn tu „zastaralou“ písničku předělat a dopadlo to

. Ale co. Lucii se může odpustit všechno.
Kličová pasáž:Znáš mě, já jsem blázen, málokdo mě zkrotí, já si na třetího nechci hrát, tak čert ho vem, ted’ já tu jsem, jak žhavej drát.“ 

Chci zas v tobě spát

Možná si říkáte, co dělá v seznamu nejlepších skladeb Lucie píseň ze sólového repertoáru Davida Kollera. Časem se ale Chci zas v tobě spát tak vžila do setlistu kapely, že už její původní umístění v diskografii nikdo neřeší. Spojení symfonického orchestru a akustiky, popřípadě rocku nemusí být na škodu. Pro tuto píseň z první sólové a eponymní desky Davida Kollera (1993) si zpěvák právě pár smyčců půjčil a těžko říci, jestli by byla tak dobrá i bez nich.
Nejlepší pasáž: „Na kolej kluky vodíš a ráno se chceš brát.“

Lucie v roce 2014:
Rozhovor: Že spolu Lucie zase nemluví? Nesmysl
Reportáž z Brna. Lucie jede jako zamlada. Chybí ale trocha chemie
Anketa: Kterou píseň od Lucie mají nejraději její spolupracovníci?

Zkamenělý dítě

Tohle je podobný případ jako Daniela – na koncertech ten text řve každý, ale že by se nad ním někdo pořádně zamyslel, to už ne. Ale což, u Lucie je na to člověk už zvyklý. Tohle je song, který pochází z druhé desky In The Sky. Byl to tenkrát zase trochu šok, album totiž bylo spíš víc popové než rockové, Koller a jeho bandmates začali vymýšlet ještě zapeklitější texty, nad kterými by si lámal hlavu i Josef Jungmann, ale ve výsledku to bylo stejně zase všechno jedno. Na Zkamenělý dítě se dá skvěle tančit – a to bylo a je super.
Klíčová pasáž: „Splašenej plyš, semišová myš.“ + „Vycpanej lev pije moji krev.“ + „Slyšíš mluvit zvony, levitovat slony“ + celý text

Medvídek

Možná si ještě pamatujete, jaká byla kolem vysílání klipu na Medvídka kontroverze. TV Nova tenkrát za žádnou cenu nechtěla video vysílat, prý neodpovídal jejich vysílacím regulacím. A co je pro některé možná ještě víc šokující – písnička je celá o drogách. Text je sice zabalený v alegorii, jakou kdysi dělal třeba Karel Kryl, ale poznat je to samozřejmě velmi dobře. A není ani nutné dívat se na velmi názorný klip Filipa Renče plný kokainu z medvědího břicha.
Klíčová pasáž:Římští psi ho sjíždějí na saních o Vánocích.“ 

Panic

Na pěvecké sólo Roberta Kodyma v Panic také nesmíme zapomenout. Jeho charakteristický projev se do písně hodí tak nějak víc, než kdyby se vokálů ujal Koller. Ani tenhle kousek se ale neobešel bez cavyků s televizními stanicemi, přitom v kontextu všech textů kapely je Panic ještě pohádka pro děcka.
Klíčová pasáž: „Nešel bych za nic do žádný děvky.“

Srdce

Dobrá kočzka která nemlsá je zatím poslední deskou Lucie, a i když se často stává, že poslední alba bývají už jen odvarem největší slávy, u Kollera a spol. to neplatí. Na téhle kočičí nahrávce vytvořilo především duo Koller & Kodym řádku skvělých písní, a spolu s již zmíněnou Danielou se nejlépe chytlo Srdce.
Klíčová pasáž: „Na světě je někdy krásně.“

 

Témata: