10 rad, jak překonat rozchod a zapomenout na svého ex

Redakce

Nezáleží na tom, kolikrát jste to už zažili, ani kdo dal komu kopačky. Rozchody jsou zkrátka těžká věc, a když se vyrovnáte s prvotním šokem, čeká vás ta nejtěžší část - zapomenout na svého ex a posunout se dál. Víme, jak na to!

  1. Nepřepíjejte žal

Vyrazit na party, odvázat se a pořádně se opít – to je asi to první, co vás po rozchodu napadne. Zkuste myslet trochu dopředu. Na chvíli se vám uleví, ale v opilosti můžete udělat nějakou hloupost – od patetických SMSek bývalému přes rozbíjení jeho oken cihlou až po divokou čtyřku s partou německých teenagerů. A ráno si vás žal zase najde a ještě se k němu přidají výčitky. Když zapíjet žal, tak aspoň pod dohledem zodpovědných kamarádů.

  1. Nezavírejte se doma

Fajn, vyrazit na nejdivočejší party vašeho života není ideální, ale nedělejte ani pravý opak. I když vás láká zůstat doma v pyžamu, fňukat nad společnými fotkami na Facebooku, zpívat si All By Myself a ředit kilové balení karamelové Ben & Jerry zmrzky vlastními slzami, nedělejte to! Spolehněte se na svou záchrannou síť a podnikněte něco s rodinou nebo s kamarády. Super zlepšovače nálady jsou děti a psi, tak to zkuste třeba s nimi.

  1. Zapomeňte na Facebook stalkování

Je to lákavé, nahlížet do jeho soukromí, představovat si, jak tráví den, a hlídat, jestli se v jeho životě neobjevila nějaká jiná. Jenže to vám nepomůže. Je čas udělat za minulostí tlustou čáru a posunout se dál. Takže v ideálním případě vyndat z přátel, a pokud na to nemáte, tak ho aspoň přestaňte sledovat, ať se vám jeho novinky neobjevují na zdi. Sejde z očí a pomalu, ale jistě sejde i z mysli.

  1. Vyplakejte se

Zní to jako největší klišé, ale dopřejte si čas truchlit. Váš vztah byl pro vás důležitý a je pochopitelné, že rozchod bolí. Než abyste bolest zamkli na sedm západů a snažili se předstírat, jak jste nad věcí, dopřejte si rozumný čas, kdy smíte svou lásku oplakávat. Stanovte si třeba každý večer jednu hodinu a když na vás smutek přijde přes den, odložte ho na vyhrazený čas. Postupně tenhle limit zkracujte, až z veškerého smutnění nezbude nic.

  1. Zaměstnejte se!

Rozchod má i své světlé stránky. Například tu spoustu volného času, kterou teď máte. Byla by škoda strávit ji užíráním a likvidováním papírových kapesníků. Konečně se můžete vrhnout na koníčky, na které dosud nebyl čas. Pusťte si ten film, který mu připadal hloupý, zapište se na hodiny zpěvu nebo francouzštiny, začněte vyrábět plstěná zvířátka nebo se vrhněte na sport a vypracujte si tu nejluxusnější postavu, jakou jste kdy měla!

  1. Přetněte všechna pouta

Můžeme zůstat kamarádi! Jasně, vedle Jdeme na jedno je tohle ta největší lež v dějinách lidstva. I když vás spojuje spousta věcí, koníčků nebo kamarádů, krátce po rozchodu není ideální čas ubírat z mileneckého vztahu na přátelství. Dejte si nějaký čas na oddech, ať se oba můžete srovnat se svými pocity. Až budete oba v pohodě, je teprve ten správný čas začít si k sobě hledat novou, kamarádskou cestu. A třeba ten čas nepřijde nikdy, i to je v pořádku.

  1. Zbavte se vzpomínek

Stejně jako na Facebooku, je třeba dostat bývalého z očí i doma. Takže přestaňte nosit ten prstýnek od něj, spát v jeho pyžamu, a pokud se nedokážete společných fotek a dárků zbavit jednou pro vždy, aspoň je všechny zavřete do krabice, zalepte izolepou a odneste na nějaký čas do sklepa nebo na půdu. Posbírejte všechny stopy, které nechal ve vašem bytě, a berte to jako rituál. Až krabici schováte (nebo vyhodíte do kontejneru), začínáte znovu, s čistým štítem.

  1. Smiřte se s tím, že vám chybí

Pokud nejste železná lady se srdcem z kamene, je prostě normální, že vám občas, ve slabé chilce, bude váš bývalý chybět. Neznamená to, že máte vzít telefon a volat mu, nebo se rovnou vypravit k jeho dveřím. Vzpomínky na společně strávené pěkné chvilky vám zůstanou navždy, ale neměli byste zapomínat ani na to, proč jste se rozešli.

  1. Nelakujte minulost narůžovo

Lidský mozek má tu vlastnost, že časem zapomíná na špatné věci, a pamatuje si jen ty dobré. Proto si tak idealizujeme třeba čas dětství. Vzpomínáme na to, jak jsme trhali třešně, a vytěsníme ten strašný bolobřich, co jsme po nich měli. A stejně je to i se vztahy. Budete mít tendenci vzpomínat na hezké chvilky, ale o to víc je třeba vzpomínat i na momenty, kdy to neklapalo, a nezapomínat na to, že jste se rozešli z pádného důvodu.

  1. Otočte katastrofu v příležitost

Právě teď vám možná připadá, že váš život skončil a slunce už nikdy nevysvitne. Obracejte si ale v hlavě negativní myšlenky na ty pozitivní. Myslíte, že za 5 let vám bude situace připadat pořád tak tragická? Nebo je spíš pravděpodobné, že budete spokojená v náruči někoho jiného? Jakkoliv se vám to teď zdá nepravděpodobné, přijdou nové a lepší časy. Máte se na co těšit!

TOP 22 věcí, které příčetná žena nikdy nevyřkne

10 důvodů, proč je podzim ta pravá sezóna na pořádné sexuální radovánky (Bonus: 5 pozic, které jste ještě nezkoušeli)