10 zajímavostí o děsivých nočních můrách: Paralýza je peklo…

Redakce

Noční můry zažil snad každý z nás alespoň párkrát za život. Zajímalo vás někdy, jak vznikají? Kdo je k nim náchylnější? Jak je můžete regulovat? Přečtěte si o nočních můrách deset zajímavých faktů, které jste možná ještě nevěděli.

  1. Noční můry mají hluboké kořeny v historii. Ve středověku můry pro mnohé znamenaly démony, kteří vystupovali z těl spících lidí a škodili jim. Zpravidla pili krev, měli na svědomí zlé sny a kojícím matkám odsávali jejich mateřské mléko. Až s vývojem lidstva se přišlo na to, že noční můry jsou prostě jen sny.
  1. Mysleli jste si, že strach je nejběžnější emocí v nočních můrách? Omyl! Ten se vyskytuje zřídkakdy. Obvyklejší pocity jsou vina, smutek nebo zmatení. Tyto emoce mají tendenci přetrvávat v našich snech déle než strach.
  1. Nejhorší noční můrou, kterou někteří lidé opravdu zažívají, je spánková paralýza. Jedná se o stav mysli mezi bděním a spánkem. Člověk nedokáže rozlišit, zda sní, či bdí. Během tohoto stavu má jedinec pocit ochrnutí, nemůže se vůbec hýbat. Vedle něj se zjevují různé ohavné bytosti. Dotyčná osoba pociťuje tlak na hrudi, dušení i zvukové halucinace.
  1. Lidé často hrající hry mohou své noční můry regulovat během spánku. Hráči ve svých hrách ovládají osud svého hrdiny. Mají dobré reflexy a skvělou fantazii. Přesně tyto dovednosti jim umožňují ovlivňovat své sny. 
  1. Noční můry mohou být způsobeny nadměrným pocením. Pokud je v místnosti velké vedro, tělo má pocit, že se musí bránit. Spolu s obranným mechanismem se spouští i panika, úzkost a obavy o sebe samotného a přesně to způsobuje zlé sny.
  1. Podle mnoha výzkumů trpí nočními můrami 5 až 6 % celé lidské populace. Většina z nich se bojí usnout. Do vyčerpání sil bojují s únavou, až se nakonec stejně podvolí svému tělu. Tímto si nabourávají celý organismus a vypěstují si nespavost.
  1. Hlavním tématem v nočních můrách je psychická agrese. Nositelé strašlivých snů, podivná nadpozemská stvoření, rádi straší. Největší strach lidé pociťují, když se schyluje k fyzickému útoku od dané bytosti, ale málokdy k němu dojde. Většina se předtím probudí zpocená.
  1. U lidí chodících spát velmi pozdě, hlavně kolem 1. až 3. hodiny ranní, je vyšší pravděpodobnost, že prožijí noční můru. Důvod není úplně objasněn. Někteří psychologové tvrdí, že čím kratší dobu spíme, tím více si dokážeme pamatovat, co se nám zdálo. Lidé spící déle mají šanci na noční můru zapomenout.
  1. Některé lidi noční můry tak děsí, že raději změní své plány. Chystali se letět do jiné země, ale raději let zruší. Po probuzení kontaktují své blízké nebo je kvůli noční můře neplánovaně navštíví. Musí se přesvědčit, že se jim nic nestalo.
  1. Čas od času není na škodu prožít noční můru. Samozřejmě jen tehdy, pokud vám neničí každodenní život. Pomocí hrůzostrašných snů ventilujete na povrch nejvíce negativních emocí. Někdy je lepší prožít vztek a strach ve snu, než se zbytečně vztekat na své okolí v reálném životě, v bdělém stavu.

5 hříček přírody aneb Abnormální ženy mezi námi

22 + 1 stupidních zákonů z celého světa, které stále platí