5 aplikací, díky kterým ulovíte každou písničku

karolinabranikova

Známe to všichni. Z rádia se právě ozval nový song, který musíme mít, ale jediné, co si z něj pamatujeme, je Oh, yeah, baby a takové to lalalala. Naštěstí jsou tu chytré telefony a ještě chytřejší aplikace, které ušetří několik hodin otravného broukání refrénu a pár bezesných nocí k tomu. Kteří hudební lovci by ve vaší sbírce aplikací něměli chybět?

SoundHound

První místo žebříčku u mě obsadil SoundHound. Jednoduché ovládání, příjemné uživatelské prostředí, výborná responzivita. Songy (i ty české!) hledá rychle a ve většině případů i přesně. Co si budeme nalhávat, Rihannu nebo Pink Floyd najde snad každá hudebně-rozpoznávací appka. Na lámání chleba dojde až ve chvíli, kdy na aplikaci zkusíte vytáhnout akustickou verzi Tata Bojs nahranou z živáku nebo Pijte vodu od Jarka Nohavici puštěné ze značně obroušeného LPíčka. O všech ulovených tracích vede pečlivé záznamy až několik měsíců zpátky a každý z nich si můžete ihned koupit v iTunes nebo poslechnout v hudebních aplikacích Spotify či Rdio. K nalezenému songu pak přidá třeba jeho text a informace o interpretovi a albu. Základní verze je ke stažení zdarma v AppStore i Google Play. Za rozšířenou verzi bez otravných reklam budete muset vytáhnout z kapsy 6.99 dolarů nebo něco kolem 120 Kč.

Shazam

Shazam a Soundhoud patří k matadorům mezi lovci hudby. Tábory Shazamovců a Soundhounďáků mezi sebou od pradávna vedou boj o tom, která z aplikací je lepší. Pravda je taková, že máte radši tu, kterou jste si stáhli první. Princip fungování je vlastně stejný jako u Soundhoundu a podobně je na tom Shazam i s úspěšností vyhledávání hudby, informacemi o interpretech, s texty k písničkám, se sdílením hudby na sociálních sítích nebo přehrávání songů ve Spotify, Rdio či Deezeru. K tomu přihodí ještě funkci karaoke, sledování hudebních videí na Youtube a novou funkci TV Shazam k vyhledávání televizních pořadů a znělek. I když jsem dlouho byla spíš zastáncem Soundhoundu, musím uznat, že Shazam v poslední době nezahálí a stává se stále sympatičtější appka. Modří vědí. Aplikaci si můžete stáznout zdarma pro Android nebo iPhone a za příplatek 6.99 dolarů dostanete upgradovanou verzi.

 

Sound Search for Google Play

Do oblasti hledání hudby se pustila i větší zvířata, třeba Google. Aplikace Sound Search for Google Play sice i po třech letech od vydání existuje pouze ve verzi pro Android, ale v budoucnu by mohla být obstojnou konkurencí pro dva výše zmíněné hudební lovce. I když nenabízí tolik funkcí jako její předchůdci, je užitečná hlavně ve vyhledávání české hudby. Nalezené tracky si pak můžete uložit do historie nebo si je rovnou koupit. Aplikaci dávám šanci především proto, že Google zná vše a nebojí se to použít. Nechme se tedy překvapit, s čím ještě přijde. Sound Search for Google Play je ke stažení zdarma.

 

SoundTracking

Kolik účtů na sociálních sítích máš, tolikrát jsi člověkem. Něco takového si asi řekli vývojáří, kteří se rozhodli obohatit svět o hudební vyhledávač SoundTracking. Aplikace se zaměřuje na milovníky sociálních sítí, kteří žijí sledováním, hledáním a sdílením hudby. Pokud jste našli song a chcete ho poslat do světa přes Facebook, Twitter, Instagram, Foursquare nebo email a SMSku, sáhněte po SoundTracking. Ke sdílené písničce pak přidáte fotku, lokaci, hashtag nebo ji věnujete příteli. Song si skrze aplikaci můžete přidat na Timeline Facebooku nebo si ji poslechnout přímo v tweetu. Pro fanoušky Foursquare appka také přichystala zábavnou funkci – song můžete označit přímo na místě, na kterém jstre ho našli, a další uživatelé si jej mohou po check-inu přehrát. Díky tomu můžete snadno sledovat, jaká hudba teď frčí ve vašem okolí nebo na druhé straně zeměkoule. Ke stažení zdarma pro zařízení iOS i Android.

musiXmatch

Jestli patříte mezi posluchače, kteří nejdou jen po líbivé melodii, ale hledají i hloubku zpívaných textů, měli byste si pořídit musiXmatch. Pomocí funkce MusicID aplikace rozpozná písničku a v reálném čase k ní začně zobrazovat slova tak, jak běží, a to s výbornou přesností. Appka se pyšní největším katalogem textů sebraných z Google Play a iTunes. Nejskvělejsí funkcí appky ale je její práce s vaší offline hudební knihovou. Ke každému tracku, který vlastníte (a to i u většiny českých!), dohledá text a cover alba. Jestli už umíte nazpamět všechny texty a chcete si zpívat sami, zamilujete si funkce karaoke. Během pár vteřin odstraní z písničky ve vaší knihovně vokály a vy si můžete se sluchátky na uších nerušeně hrát třeba na Davida Gahana nebo Anthonyho Kiedise. Vedle toho si můžete vyhledané songy hned koupit nebo se podívat na jejich klipy na YouTube. Ať už propadnete jakékoli z jejích vychytávek, zaměstná vás nejméně na pár hodin. Navíc je k dispozici zdarma v AppStore i Google Play.