5 důvodů, proč vyrazit na skvělé Biffy Clyro

martin-wipplinger

Ve čtvrtek 14. listopadu přijedou do Prahy koncertovat Biffy Clyro. Už ne jako velká neznámá, ale s nálepkou jedné z nejrespektovanějších rockových kapel Velké Británie. Našli jsme pět důvodů, proč na skotskou trojici vyrazit.

1. Velké koncertní charisma

Když Biffy Clyro v České republice vystoupili v říjnu 2010 poprvé, našinců dorazilo spíš míň než víc. To zahraniční návštěvníci se přičinili o to, že Music Bar pražské Lucerny byl na premiéru u nás tehdy prakticky neznámých rockerů na oko slušně zaplněný. Kdo ale přišel, mluvil o stoprocentním koncertním zážitku se vším, co ke klubovému vystoupení patří.

Biffy Clyro dělají poctivý byznys, kterému se tváří v tvář rádo uvěří. Z toho důvodu jsou vysoce ceněným artiklem i pro pořadatele největších evropských festivalů. Kapela v roli headlinera přesvědčila v britských hudebních baštách Readingu i Leedsu, maďarský Sziget se zase ještě dlouho vzpamatovával ze spektakulárních projekcí a ohnivé show, kterou skotský cirkus přivezl. Teď se Biffy Clyro vrací zpátky do klubů a hal, kde umí své pekelné koncertní charisma rozbalit vůbec nejlépe. 

http://www.youtube.com/watch?v=XTY_8HgrCcs

2. Filosofie vytrvalosti a zarputilosti

Popularitu si Biffy Clyro nezískali ze dne na den. Debutovým albem Blackened Sky neuchvátili, a tak to rok co rok zkoušeli s dalšími dlouhohrajícími deskami. Osmačtyřicáté, respektive sedmačtyřicáté místo v britské albové hitparádě ale rozhodně nebylo tím, co by ambice mladých rockerů na cestě za slávou uspokojilo. Tahle anabáze Simona Neila nepoložila, měla opačný efekt a udělala z něj silnějšího skladatele a textaře. Na tři roky se kapela odmlčela, aby v roce 2007 vydala dnes platinové album Puzzle, které znamenalo zlom. Tento způsob vedení kariéry, kdy do všeho jdete naplno, přímočaře a hlavně s velkou dávkou trpělivosti, se nezdá býti podivným. Biffy Clyro přinesl ovoce na všech frontách.

Poslechněte si Biffy Clyro v Youradiu

3. Opposites

Pro řadu hudebních posluchačů i kritiků adept na nejlepší rockové album uplynulých dvanácti měsíců. "Protiklady" jim učarovaly jednak konceptem dvojalba s na dnešní dobu velmi dlouhou stopáží, která výrazně přesahuje hodinu čistého poslechu, a jednak silnými melodiemi a hitovými momenty, jež Biffy Clyro předurčily pro největší evropská pódia. Dva silné disky s docela odlišnou náladou textů udělaly z Biffy Clyro v tuhle chvíli nejzajímavější britskou kytarovou kapelu. Ať se Arctic Monkeys i Muse ohánějí, čím chtějí.  

http://www.youtube.com/watch?v=wAWFcAfN3kc

4. Kouzlo alternativy

Přestože se Biffy Clyro postupně vypracovali v populární uskupení, nejsou typickým představitelem rockového mainstreamu. Vyvrhla je nezávislá scéna; do roku 2006 vydávali u prestižního britského indie labelu Beggars Banquet, kde vznikla i první tři řadová LP, a z tohohle období přenesli do svého současného rocku některé zajímavé prvky. Dnes už přece jen víc myslí na to, jak oslovit střední proud, atmosféru devadesátkové americké alternativy ale úplně skrýt nedokážou. Odkaz Fugazi, Quicksand nebo třeba Nirvany přežívá ve skotském triu dál.

5. Simon Neil

Simon Neil. Motor i palivo, bez kterého by svou spanilou jízdu Biffy Clyro nikdy nerozjeli. A kdyby náhodou jo, tak by hudebně nebyli tak na výši jako teď. Mladší verze Davea Grohla, jejíž tetování v horní polovině těla znají všichni, kteří někdy na koncertu Biffy Clyro byli, je autorem všech mocných refrénů, velkých stadionových melodií i netradičních špinavých kytarových riffů. Simon Neil je vzorem loajality, který své první hudební lásce dává všechno už od svých patnácti let.   

Témata: