Amy Winehouse a pět nejlepších písní. Poslechněte si je

matoush

Že kontroverzní britská zpěvačka Amy Winehouse (+27) zemřela, asi není nutné říkat. A přestože po Amy zbyla řada rozdělaných písniček, je téměř jisté, že přesně podle plánů a záměrů zpěvačky chystané album nevyjde. Připomeňme si tak alespoň pět nejlepších songů, kterými černovlasá dívka proslulá láskou k drogám a alkoholu obohatila svět - a které nikdy nezemřou.

Will You Still Love Me Tommorow

Začněme písní, kterou převzala od dnes polozapomenuté skupiny The Shirelles. Will You Still Love Me Tommorow v podání Amy Winehouse byla součástí soundtracku k filmu Bridget Jonesová: S rozumem v koncích a díky o trochu pomalejšímu provedení a jazzovému aranžmá se stalo vším, co jsme na Amy milovali. Bolavou zpovědí rozervané ženy, která netouží po ničem jiném než po lásce.

You Know I’m No Good

You Know I’m No Good bylo druhým singlem na druhé Winehousině desce Back to Black. Ačkoli reakce britského ani amerického publika nebyly příliš nadšené, kritici rychle rozpoznali mimořádné dílo a časopis Rolling Stone o You Know I’m No Good napsal, že je předurčen k věčné slávě. A měl pravdu. Všichni věděli, že Amy není hodná holka. A proto ji milovali.

Back To Black

Dostáváme se doprostřed našeho dnešního “chartu,” kam jsme si dovolili umístit titulní singl druhé desky Amy Winehouse Back To Black. Amy vyměnila celý tým producentů, aby jej mohla nahrát, protože původnímu se zdálo, že bere příliš drog a moc pije.

Rehab

Dostáváme se k pravděpodobně největšímu hitu Amy Winehouse. Rehab je takovým manifestem celého života Amy. Když byl zveřejněn, vyprávěla zpěvačka, jak skutečně její odvykací kůra probíhala: “Zeptala jsem se táty, jestli si myslí, že bych se měl léčit. Řekl, že ne, ale že to mám aspoň zkusit. Tak jsem tam šla, pozdravila a řekla, že piju, protože jsem zamilovaná, ale ten vztah jsem zničila. Pak jsem odešla. Byla jsem tam asi patnáct minut.”

Valerie

Poslední píseň našeho dnešního přehledu je pravděpodobně shodou okolností i poslední, kterou Amy veřejně předvedla. Respektive se pokusila předvést. Její provedení Valerie od liverpoolské kapely The Zutons skončilo na bělěhradském koncertě naprostým fiaskem a publikum Amy vypískalo. Smutný konec velkého talentu? Nepochybně. Ale vlastně neuvěřitelně výstižný.

Bonus – Love Is a Losing Game

Singl Love Is a Losing Game z desky Rehab to v britské hitparádě dotáhl jen na 46. místo, tuhle silně emocionální písničku si ale zamilovali například Prince nebo George Michael, rozebírali ji i studenti anglické literatury. Soul, nedbalá elegance, silná emoce, drive – podle nás je to esence Amy Winehouse.

Čtěte také na Kouli: V Londýně pohřbili Amy Winehouse. Příčiny smrti jsou stále neznámé

Témata: